Manuaaliseen tarvisin nämä seuraavat tiedot:
IP address
Subnet mask
Default gateway
Yritin laittaa nuo itse mutta ei sen jälkeen ollut yhteyttä nettiin.
Vastauksen tähän kysymykseen jakoi kjns
Nake kirjoitti:Lyhyesti, ei.
Mietin vaan onko mahdollista (kasvattaa lease timeä tai saada modeemin asetuksiin kiinteästi 1 IP), koska vanhassa osotteessa kun oli Elisa Viihde niin IP-osoite ei lainkaan vaihtunut, vaikkei ollut mitään kiinteän IP-osoitteen palvelua.
Kuten aiemmin on mainittu, operaattori määrittä lease timen oman harkintansa mukaan. Ilmeisesti se on aika lyhyt jotta ip:t saadaan mahdollisimman tehokkaaseen käyttöön. Kuluttajaliittymiin taas ei kiinteää ip:tä saa edes rahalla.
Tukeeko modeemisi jotain DynDNS-palvelua, jolle se voisi ilmoittaa vaihtuneen ip:n automaattisesti?
Offtopic
Joskus aikanaan kun nuorempana pidin omaa serveriä Soneran adsl-liittymässä jossa oli samanlailla "vaihtuva" ip, vaihtui osoite tasan kerran lähes viiden vuoden aikana. Sekin johtui modeemin vaihtamisesta. Muuten verkko antoi aina saman ip:n mac-osoitteen perusteella.