Skip to main content

Minulle tuli safaria käyttäessä sivu, joka sanoi puhelimessani olevan virus. Tyhmänä latasin puhdistusohjelman App Storen kautta kylläkin. Avattuani tajusin kyseessä olevan varmasti huijaus, joten poistin sovelluksen heti ja tyhjesin safarini datan. Voiko minulla olla nyt kuitenkin Iphonessani virus? 

Moro @apuamyös ja tervetuloa OmaYhteisöön! 🙂 Noi on pahoja sivuja kyllä 😕 Tuosta en nyt varmuudella uskalla sanoa että onko vai ei, melkein jos tilanne hirveästi huolettaa niin suosittelisin ottamaan kuvat ja muut tärkeät tiedot talteen puhelimelta ja sen jälkeen tyhjentelemään sen kokonaan


Onneksi tajusin nopeasti enkä antanut mitään tietoja. Ymmärtääkseni App Storesta on vaikea saada suoraan virusta. Kuitenkin varmuuden vuoksi, vaikka ei mitään erikoista puhelimessa esiintynyt, nollasin ja otin aikaisemman varmuuskopion käyttöön, jolloin ei lähes mitään hävinnyt.