Eli toistan kysymyksen,mistä saa tietoa hinnoista ja tekijöistä ?
Eli toistan kysymyksen,mistä saa tietoa hinnoista ja tekijöistä ?
Ikävä kyllä sanoisin, että ei onnistu. Ellet ota yritysliittymää (pitää olla Y- tunnus).
Jos kellarissa on Elisan kuitu, jonka perässä on ethernet- kytkin (jossa kuituportit runkoyhteydelle). Niin olen aika varma, että Elisa ei taivu siihen, että vaitaisivat kytkimen, jossa kuituportteja myös (asuntojen) nousuille.
Tuleeko asuntoon asti kuitu ? Jos tulee, niin nousu + asunnon pää eivät ole tässä "kivenä koskessa" vaan juuri Elisa laite siellä toisessa päässä (kellarissa ?).
T: Tuokki
Kiitos neuvosta,toivottavasti Elisa kehittyy tälläkin saralla 2018 vuoteen ja osaa haistaa "markkinaraon"....
Taloyhtiön luvalla selvittää jonkin sähkö/telefirman joka maksua vastaan voi vetää kaapelia.
Mutta ei tosiaan ole iloa jos jakamossa ei ole sopivia laitteita operaattorin puolelta. Jos jakamossa on dslam (ADSL/VDSL2) keskus, niin siitä ei kuituyhteyttä, tai edes ethernetyhteyttä saa asuntoon asti.
Tässä tapauksessa olisi taloyhtiön homma uusia taloyhtiön sisäkaapelointi ja pyytää tarjous operaattoreilta kuituyhteyksille. Tässä tapauksessa kuulostaa sellaoselta, että jos sisäkaapelointi olisi kunnossa, niin operaattori voisi tuon keskuslaitteen vaihtaa ethernet- tai kuitupohjaiseen.
Meidän tapauksessa kadunvarressa on kuitujakamo jossa on dslam keskuspääte ja sieltä menee kerrostaloihin kuparia pitkin vdsl2-yhteydet. Ja jos saisi taloyhtiön sisäverkon uusittua niin olisi mahdollista hankkia kuitupohjainen taloyhtiönetti jos riittävän moni asukas on asiasta kiinnostunut.
Yksittäisten asiakkaiden kohdalla kustannukset operaattorille on senverran suuret ettei niitä kiinnosta.
Liity OmaYhteisöön
Onko sinulla jo tunnus? Kirjaudu sisään
Tervetuloa OmaYhteisöön!
Eikö sinulla ole vielä tunnusta? Luo OmaYhteisö-tunnus
Elisalaisten sisäänkirjautuminen Kirjaudu tai rekisteröidy Elisa Tunnuksella
Anna OmaYhteisö-tunnuksesi tai sähköpostiosoitteesi, niin lähetämme sinulle sähköpostitse ohjeet salasanan palauttamiseksi