Skip to main content

Varmuuskopiointi Googleen miten pois päältä?

  • 13. helmikuuta 2025
  • 1 kommentti
  • 110 katselukerrat

  • Keskustelija
  • 3 kommenttia

Tein sen virheen, että aktivoin tuon Googlejutun uuteen puhelimeen ja nyt siellä on kaikki tiedot whatsapista puhelimen kuviin ja nyt on tallennustilat täynnä enkä voi poistaa sieltä mm. kuvia koska ne poistuu sitten puhelimestakin. Koetin kaikki mahdolliset luvat laittaa pois päältä ja synkronoinnit ja edelleen otettu kuva siirtyy sinne. Nyt hiukan ohimosuoni sykkii. Miten saa pois päältä ettei siirry kuvat ja miten ne saa poistettua google kuvista. Ja ettei whatsappi siirrä sinne mitään.

 

EDIT: 14.2.2025 // Muokattu otsikkoa kuvaavammaksi. -Burnett

Oliko tästä hyötyä?

1 kommentti

Jaakop
Elisalainen
Forum|alt.badge.img+12
  • Elisalainen
  • 346 kommenttia
  • 18. helmikuuta 2025

Täälläpä ei ollutkaan keskustelu lähtenyt vielä aloitusta pidemmälle käyntiin!

Onko tämä googlejuttu = Google-tilin pilvitallennuspalvelu? Yksi mikä tulee mieleen, on siirtää kuvat sieltä johonkin toiseen tallennussijaintiin jemmaan. Sen jälkeen synkronointi pois päältä ja tyhjäys Googlen tallennuksesta.

WhatsAppin asetuksista saa laitettua varmuuskopioinnin pois päältä kohdasta Asetukset → Keskustelut → Varmuuskopiointi 😊