Skip to main content

Roskapostia pukkaa

  • 15. marraskuuta 2022
  • 2 kommenttia
  • 93 katselukerrat

Tuo Elisan roskapostisuodatin on lähinnä vitsi, roskapostia tulee käsittämättömiä määriä. Blokkaat yhden niin taas on uusi spoofing osoite käytössä, joka tulee läpi.

 

Blokkaus herättää muistoja 80 luvulta lähtien, missä käyttäjä lisäilee itse osoitteita mistä ei halua mailia ja yhtä huvittavaa on lisäillä sanoja mitkä otsikossa blokataan. Spämmin lähettäjä muuttaa fonttia ja lisää tarkoituksellista kirjoitusvirheitä sanoihin ja taas tulee läpi.

 

Koskahan Elisa päivittää nuo suodattimet vastaamaan esimerkiksi Googlen vastaavia, missä tuota ongelmaa ei ole. 

 

Ei varmaan ole Elisankaan etu, että heidän sähköpostissa viuhuu arviolta 90% roskapostia täyttäen ihmisten sähköpostit ja altistaen heidät petoksille.

 

Koittakaas nyt saattaa nuo suodattimet edes tälle vuosituhannelle.

Kiinnitetty vastaus

16. marraskuuta 2022

Hei @Janne 71 ja tervetuloa OmaYhteisöön!

Liikkeellä on paljon roskaposteja ja näitä ikävä tulee läpi olipa kyseessä meidän tai muun palveluntarjoajan osoite. Itsekin henkilökohtaisesti olen pistänyt tämän merkille ja käytän Outlookia normaalisti. Aiheesta käydään keskustelua enemmän täällä.

Suosittelen tarkistamaan vielä ohjeistuksen roskapostisuodatukselle täältä.

Oliko tästä hyötyä?

Tämä keskustelu on suljettu, eikä tätä voi kommentoida.

Kokeile löytyisikö samasta aiheesta toinen tai uudempi keskustelu.
Jos keskustelua tai vastausta ei löytynyt, aloita uusi keskustelu.

HAE KESKUSTELUISTA

2 kommenttia

Snouppi
Elisalainen
Forum|alt.badge.img+17
  • Elisalainen
  • 1318 kommenttia
  • 16. marraskuuta 2022
Kiinnitetty vastaus

Hei @Janne 71 ja tervetuloa OmaYhteisöön!

Liikkeellä on paljon roskaposteja ja näitä ikävä tulee läpi olipa kyseessä meidän tai muun palveluntarjoajan osoite. Itsekin henkilökohtaisesti olen pistänyt tämän merkille ja käytän Outlookia normaalisti. Aiheesta käydään keskustelua enemmän täällä.

Suosittelen tarkistamaan vielä ohjeistuksen roskapostisuodatukselle täältä.


  • Keskustelun aloittaja
  • Keskustelija
  • 8 kommenttia
  • 16. marraskuuta 2022

Kiitos vastauksesta,

 

Olen kyllä nuo ohjeet lukenut ja niiden mukaan tehnyt, kuten tuossa sanoin itsestä tuntuu, ettei käytännössä mikään suodatu, valtava määrä kuraa tulee läpi.

 

Luin tuosta linkatusta ketjusta aivan samoja asioita kun itsekin olen kokenut, on melkoisen kasaria, että käyttäjä itse lisäilee satoja spoofattuja osoitteita listoille, samoin sanoja mitkä haluaa blokata. Tuo tapahtuu vielä oma Elisan puolella, eikä esimerkiksi niin kuin live webmailissa, missä riittää, että yksi henkilö raportoi suoraan käyttöliittymästä roskapostiksi

 

Erikoista tuossa on se, että gmailissa noita ongelmia ei ole.. kuten oheisesta Hesarin jutusta ilmenee..

https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000009145672.html

 

Kuten tuossa totesin koittakaas saada nuo suodattimet toimimaan, vaikka olisi kuinka kokenut käyttäjä, voi hyvinkin vahingossa klikata postissa olevaa linkkiä ja hops seuraavaksi mietit mitähän asentui ja minne.

 

Itse kernaasti luopuisin koko Elisa mailista, mutta kun on aikanaan rekisteröitynyt kohtuu moneen palveluun sähköpostilla, kaikkien niiden vaihtaminen on äärimmäisen pitkä prosessi ja joiltain osin jopa mahdotonta.