Skip to main content

4G reititin latausnopeus 0bittiä. lähettysnopeus pyörii 0 ja 3megan välillä mutta latausnopeus pysyy nollassa. uusi reitoton. zte 4g gateway d62fee

  • 27. joulukuuta 2020
  • 6 kommenttia
  • 353 katselukerrat

Latausnopeus pysyy nollassa vaikka miten resetoi laitetta. Yhteys on kuitenkin 2 palkkia viidestä niinkun Lopen Launosen alueella aina. 

Oliko tästä hyötyä?

Tämä keskustelu on suljettu, eikä tätä voi kommentoida.

Kokeile löytyisikö samasta aiheesta toinen tai uudempi keskustelu.
Jos keskustelua tai vastausta ei löytynyt, aloita uusi keskustelu.

HAE KESKUSTELUISTA

6 kommenttia

jm82
Forum|alt.badge.img+14
  • OmaYhteisön luottojäsen
  • 978 kommenttia
  • 27. joulukuuta 2020
danilehti kirjoitti:

Latausnopeus pysyy nollassa vaikka miten resetoi laitetta. Yhteys on kuitenkin 2 palkkia viidestä niinkun Lopen Launosen alueella aina. 

 

Miten Elisan nopeudet puhelimessa, ovatko paremmat? Jos olet resetoinut laitteen jne. niin laitevikakin on mahdollista.


  • Keskustelun aloittaja
  • Keskustelija
  • 6 kommenttia
  • 27. joulukuuta 2020

Kännykällä toimii paremmin. Vaikka ei tälläkään pysty hs videoita tubesta katsomaan. Sadan megan liittymä. Ja nopeudet pienet tälläkin. Pitää vaihtaa Teliaan joa heillä toimii linjat tällä alueella paremmin


  • Keskustelun aloittaja
  • Keskustelija
  • 6 kommenttia
  • 27. joulukuuta 2020

Siis HD videoita ei taho jaksaa ladata sujuvasti pätkimättä


tontze
Forum|alt.badge.img+18
  • Superstara
  • 2079 kommenttia
  • 27. joulukuuta 2020

https://www.cellmapper.net/map

 

Katso tuolta kenen masto olisi lähinnä ja ehkä toimivin.


  • Keskustelun aloittaja
  • Keskustelija
  • 6 kommenttia
  • 27. joulukuuta 2020

Juu cellmapperilla ne kaksi tukiasemaa näkyy tai tolppaa mut saako laitteen pakotettua ottamaan yhteyden toiseen tolppaan? Launosiin olis hyvä saada kiinteäkin netti. Ainoa mahollisuus on mobiililaajakaista 😑


Forum|alt.badge.img+5
  • Oppinut
  • 137 kommenttia
  • 27. joulukuuta 2020

Ei se mastojen määrä eikä läheisyyskään koko totuutta kerro. Meillä on kaikilla operaattoreilla tukiasemat kutakuinkin samoissa sijainneissa pääosin samoilla taajuuksilla, joten siinä mielessä kaikki kunnossa. Pari tukiasemaa kaikissa verkoissa on n. kilometrin päässä, joten suunta-antenneilla pitäisi viimeistään toimia kunnolla… ja pikkutunneilla toimiikin. Siten, kun ihmiset heräilevät, alkaa vauhti pudota. Alkuillasta, eli niinsanottuun parhaaseen katseluaikaan, on joka verkossa ruuhkaa niin paljon, että hd-laadusta voi vain haaveilla. Elisa on pahimmin tukossa, viimeksi testatessa Telia oli kakkosena ja dna kirii eroa kiinni ollen vain hiukan jäljessä tukkoisuudessa. Ainoa toimiva ratkaisu on kiinteä liittymä, jossa kaista muuttuu jaetuksi vasta kauempana kotoa eikä siinä viimeisessä linkissä.

Meillä parhaiten suunatusta tukiasemasta suurimman osan kaistasta nappaa muutama kerrostalo , joihin etäisyyttä on ehkä satakunta metriä. Ei riitä kilometrin päähän enää kuin rippeitä, jos niitäkään. Hitainkin vdsl on parempi kuin täysin hengetön mobiili, vaikka sillä speksien mukaan tuisi moninkertainen nopeus silloin, kun muuta liikennettä ei ole.