Toimiiko Elisalta hankittu mobiilireititin, joka on ollut Saunalahden nettiliittymässä, myös muiden operaattoreiden verkoissa? Tarkoitukseni on myydä reititin tarpeettomana. Jos operaattorin vaihto edellyttää jotakin toimenpidettä, toivoisin siitä informaatiota!
Toimii. Ei taida olla SIM-lukittuja mobiilireitittimiä myynnissä ollut lainkaan, tikuissa aikoinaan oli lukituksia.
Jotkut todella vanhat nettitikut saattavat olla operaattorilukittuja, mutta Elisa B525 on niin uusi, ettei niiden aikaan enää käytetty operaattorilukituksia.
Jos reitittimellä on käytetty julkista ip-osoitetta ja APN on vaihdettu, sen joutuu vaihtamaan takaisin tai palauttamaan koko laitteen tehdasasetuksille.
Muussa tapauksessa ei tarvitse tehdä muuta kuin vaihtaa uusi sim kortti vanhan tilalle ja menoksi.
Ei ole tullut vastaan muutamaan vuoteen yhtään operaattorilukittua reititintä, B525 mukaanlukien.
Monta kilpailijan ohjelmistolla olevaa B315 ja B525 mallia tosin on tullut vastaan jotka ei ole lukittuja, mutta kun toimivat kilpailijan kortilla heittämällä ja meidän kortilla vaatisi niin kovaa voodoota että laitehallinnasta pitäisi syöttää kertaalleen se pinkoodi niin vaihtavat operaattoria kun se on helpompaa.
Just painiskelen tässä DNA:lta hankitun ZTE MF 286 routterin kanssa, kun vaihdoin liittymän Elisaan. Nyt sitten ei tällä Elisan SIM-kortilla suostu ottamaan verkkoon yhteyttä. Osaisko joku antaa pikaiset neuvot, kun ei oma nörttiys riitä? Win10 on läppärin käyttis. Sunnuntaina ei näytä asiakaspalvelukaan olevan paikalla siellä.
Just painiskelen tässä DNA:lta hankitun ZTE MF 286 routterin kanssa, kun vaihdoin liittymän Elisaan. Nyt sitten ei tällä Elisan SIM-kortilla suostu ottamaan verkkoon yhteyttä. Osaisko joku antaa pikaiset neuvot, kun ei oma nörttiys riitä? Win10 on läppärin käyttis. Sunnuntaina ei näytä asiakaspalvelukaan olevan paikalla siellä.
Katso ensimmäisenä, että APN-nimi on oikein.
https://elisa.fi/asiakaspalvelu/aihe/mobiililaajakaista/asetukset/
https://elisa.fi/asiakaspalvelu/aihe/mobiililaajakaista/ohje/4g-kotiboksi-zte-mf286/
Ja jos APN on oikein, onhan sim-kortin pin-koodi syötetty reitittimelle tai pin-koodin kysely otettu sim-kortilta pois käytöstä?
Kuten aiemmin sanottu, sen verran on eroa jo laitehallintaan pääsyssä että meidän ohjeilla ei pääse denarin laitteeseen tai päinvastoin eikä telian, heillä on myös omansa.
Meidän myymällä:
Paikallinen hallinta (www-selain): http://192.168.100.1/
Salasana: Langattoman verkon salasana WLAN/Wi-Fi Key tai Website Password (verkkosivun salasana), joka löytyy laitteen pohjassa olevasta tarrasta.
Kilpailijan ohjeiden mukaan vastaavalle heidän myymälle laitteelle:
http://dna.mokkula tai
http://192.168.1.1
Oletuskäyttäjänimi on admin.
Oletussalasana on 1234.
Kiitos kommenteista! Sainkin sen routterin eilen sitten pelittämään monen vaiheen jälkeen. Metodia ehkä kuvaa parhaiten yritys ja erehdys. Win 10:stä ensin piti löytää sen routterin hallintaan. Ja sitten asetuksia sinne. Suojaus piti muuttaa ja hakea ennen pin-koodin antamista vielä Elisasta puk-koodikin kännykän yhteydellä. Tarvittiin siis sekä dna:n vanhoja salasanoja että Elisan uudet siellä ZTE:n laitehallinnassa. Elisan ohjeista ei tosiaan ollut juuri hyötyä asennuksessa. Kyllä ton proseduurin pitäis olla helpompi. En ole itse mikään nörtti, mutta jotenkin yleensä saan perusasiat pelittämään. Voin vaan kuvitella, kuinka joku seniori jumittaisi tässä kohden.
Liity OmaYhteisöön
Onko sinulla jo tunnus? Kirjaudu sisään
Tervetuloa OmaYhteisöön!
Eikö sinulla ole vielä tunnusta? Luo OmaYhteisö-tunnus
ELISAN TYÖNTEKIJÖIDEN KIRJAUTUMINEN KIRJAUDU TAI REKISTERÖIDY ELISA TUNNUKSELLA
Anna OmaYhteisö-tunnuksesi tai sähköpostiosoitteesi, niin lähetämme sinulle sähköpostitse ohjeet salasanan palauttamiseksi