Miksi F-Securen ilmoitus pomppaa yhtäkkiä jatkuvasti joka sivulle? Hermo menee, kun samalla sivustolla seilatessa joka klikkauksella ilmoitetaan sivuston turvallisuudesta. Ja googlettaessa ilmoitus jää sivun osoitteen päälle!
F-Securen ilmoitukset ärsyttävät
Vastauksen tähän kysymykseen jakoi Snouppi
Hei
Kyse ei ole mistään selaimesta tms., vaan F-Securen asetuksista. Uusimmassa versiossa on selain / verkkokauppasuojaus. Sen voi halutessaan ottaa pois.
Kiitos! Ensimmäinen oikea vastaus. Tämän olen “tiennytkin”, en vain löydä mistä sen saisi pois. Ei ole mitään F-Secure sovellusta tai tiliä, vaan Elisan tietoturva. Sieltä poistin suojatun selauksen, mutta ei vaikuta asiaan.
Tämä taitaapi ratketa sillä, että nappaa omasta selaimesta pois F-Secure Browsing protection -laajennuksen (F-Secure selauksen suojaus). Sitä ei tarvitse poistaa kokonaan selaimesta vaan riittää, että napsauttaa sen pois päältä.
Esimerkiksi Chromella pääset laajennuksiin valitsemalla oikeasta yläreunasta kolme pistettä → Laajennukset → Hallitse laajennuksia. Sieltäpä sitten sininen pallukka poikkeen F-Securen kohdalta.
Osallistu keskusteluun
Liity OmaYhteisöön
Onko sinulla jo tunnus? Kirjaudu sisään
Tervetuloa OmaYhteisöön!
Eikö sinulla ole vielä tunnusta? Luo OmaYhteisö-tunnus
KIRJAUDU TAI REKISTERÖIDY ELISA TUNNUKSELLA
Anna OmaYhteisö-tunnuksesi tai sähköpostiosoitteesi, niin lähetämme sinulle sähköpostitse ohjeet salasanan palauttamiseksi