Miksi eivät riistakamerani (Uovision 565 SMS ja 595) enää lähetä paikkatietoa vaan vastauksen Longitude 0.00.00; Latitude 0,00.00. Aikaisemmin kordinaatit olivat oikeat.
Riiatakamera ei lähetä paikkatietoa
Vastauksen tähän kysymykseen jakoi irritus
Oletko varma että noi kamerat edes käyttää satelliitteja paikannuksen.
Käyttöohje on sangen mielenkiintoinen. Toisaalta siellä mainitaan ”Features: aGPS location and camera rename”, joka viittaa GPS-paikannukseen. Toisaalta, sivulla 17 osiossa Default settings, NET, Location perässä lukee Enter.
Tarkoittaako tuo, että voit käsin syöttää kameraan sen sijainnin halutessasi, vaiko, että kamera näyttää satellittipaikannuksen tuloksen painamalla tuossa kohtaa Enter?
Katso, miten tuo kameran valikko toimii. Siirrä kamera kokeeksi aukealle paikalle. Mikäli sijainti löytyy aukealla paikalla, mutta ei metsässä, laite ei vain kuule metsän keskellä GPS:ää.
Epäilen että paikannus tulee Gsm torneista.
Matkapuhelinverkon tukiasemien sijainnit eivät valitettavasti ole julkista tietoa, joten niiden perusteella ei voi rakentaa paikannusjärjestelmää.
Jonkinlaisia hyviä arvauksia voi toki tehdä käyttämällä hyväkseen käänteismallinnusprojektien, kuten Cellmapper, tietoja. Mutta tämä toimii ainoastaan silloin, kun joku on jaksanut kulkea alueella ristiin rastiin tietojen keräys päällä.
Tämä keskustelu on suljettu, eikä tätä voi kommentoida.
Kokeile löytyisikö samasta aiheesta toinen tai uudempi keskustelu.
Jos keskustelua tai vastausta ei löytynyt, aloita uusi keskustelu.
Liity OmaYhteisöön
Onko sinulla jo tunnus? Kirjaudu sisään
Tervetuloa OmaYhteisöön!
Eikö sinulla ole vielä tunnusta? Luo OmaYhteisö-tunnus
Kirjaudu tai rekisteröidy Elisa Tunnuksella Elisan työntekijöiden kirjautuminen
Anna OmaYhteisö-tunnuksesi tai sähköpostiosoitteesi, niin lähetämme sinulle sähköpostitse ohjeet salasanan palauttamiseksi