Tuli hankittua Elisan 5G 600M liittymä ja Huawei 5G CPE Win ulkoinen reititin. Kolme päivää on nyt koekäytetty, mutta nopeudessa jokin mättää. Reititin on asennettu ulos ja siitä on suora näköyhteys 5G tukiaseman antenniin, etäisyyttä 200m. Reitittimen raportoima 5G signaalin voimakkuus on tapissa ja täydet 100 pinnaa. SINR 21db ja RSRP -53dbm. Useamman kerran olen mitannut eri laitteilla ja Ooklan websivulla ja Download nopeus on tasaisen varmasti 90M ja upload 50M joka kerta, joka vastaa noin 4G -luokan nopeutta. Olen mitannut myös siten, että reitittimen Ethernet -piuha on suoraan kiinni läppärissä. Erilaisia asetuksia olen kokeillut reitittimeen, mutta niistä ei ole ollut apua. Factoryreset ja virrat pois myös kokeiltu. Erikoista on, että jos reitittimessä valitsee 5G only -verkon, niin silloin ei enää mikään data kulje ja reititin sanoo “no service”. Nyt on verkon valinta “Auto” tilassa ja reitittimen käyttöliittymästä voisi kuitenkin päätellä, että ehkä käyttää 5G verkkoa, eli web sivun ikoni 4G/5G ja 5G:n kohdalla pienet nuolet, molemmat LED valot 4G/5G palavat vihreinä reitittimen sivussa ja tietysti tuo diagnostiikka, joka kertoo 5G signaalin olevan erinomainen. Epäilen kyllä, että vika voisi olla tukiaseman puolella. Ongelmasta on nyt jätetty vikatiketti Elisalle, mutta ajattelin kysäistä myös täältä jos löytyy vinkkejä.
5G Satulamaakarintie
Vastauksen tähän kysymykseen jakoi Harri-abc
Katsos tuolta configuration välilehdeltä, että valittuna on 4G+5G? Toinen asia, oliko tää sun SIM-kortti aikaisemmin 4G-käytössä ja olit päivittänyt sen sitten 600M 5G-liittymäksi vai oliko tää kokonaan uusi liittymä? Noissa liittymien päivityksissä Elisalla ollut jonkun verran ongelmia.
Joo, on 4G+5G valittuna. Tilasin 5G 600M liittymän + SIM samassa paketissa Huawein kanssa. Nyt kun kyselit, niin kokeilin kyllä SIMmiä mun vanhassa 4G mokkulassa ennen Huaweihin työntämistä. Onko mahdollista, että tuosta olisi jäänyt jotain SIMmiin tai verkon päähän?
Kokeile vielä huvikseen käyttää 3G:lla ja sitten takaisin auto-moodia onko vaikutusta. Jos tuo on uusi simmi niin ei siinä silloin pitäisi olla mitään ongelmaa vaikka olisit käyttänyt toisessa 4G-laitteessa ennen Huaweita. Kannattaa myös kokeilla ladata jotain isoa tiedostoa pidempään (ei pelkkä speedtest) ja katsoa aktivoituuko tuo 5G. Mutta kieltämättä hieman mystistä on.
Nyt ilmeisesti löytyi syyllinen eli Ethernet piuha PoE injektorista eteenpäin. Oli CAT-5 johto ja en ollut muistanut tarkemmin tutkia kun kaivoin sen romulaatikosta. Vaihdoin piuhan ja nyt saan 500MBit downloadissa, jee. Jos tuolla tasolla pysyy, niin ei voi olla kuin tosi tyytyväinen. Seurataan tilannetta, mutta kyllä on jo helpottunut olo. Kiitos kaikille hyvistä neuvoista.
Tämä keskustelu on suljettu, eikä tätä voi kommentoida.
Kokeile löytyisikö samasta aiheesta toinen tai uudempi keskustelu.
Jos keskustelua tai vastausta ei löytynyt, aloita uusi keskustelu.
Liity OmaYhteisöön
Onko sinulla jo tunnus? Kirjaudu sisään
Tervetuloa OmaYhteisöön!
Eikö sinulla ole vielä tunnusta? Luo OmaYhteisö-tunnus
Kirjaudu tai rekisteröidy Elisa Tunnuksella Elisalaisten sisäänkirjautuminen
Anna OmaYhteisö-tunnuksesi tai sähköpostiosoitteesi, niin lähetämme sinulle sähköpostitse ohjeet salasanan palauttamiseksi