Ensinnä pahoittelut jos ja kun käytän välillä vääriä tai erikoisia termejä mutta eiköhän tästä jyvälle pääse.
Meille on tulossa Elisan 5g kotinetti 600m. Pakettiin sisältyy ZTE mc7010-ulkomodeemi ja Huawei Mesh WiFi WA8021V5 -reititin.
Sähkökaapista(sijaitsee teknisessätilassa) menee datakaapeli neljään makuuhuoneeseen ja olohuoneeseen ja ajattelin että olisi järkevää vetää netti tuon kaapin kautta huoneisiin. Sähkökaappiin ostin lisäksi 8-porttisen kytkimen.
Voinko toteuttaa tuon siten että vedän ulkomodeemin johdon sähkökaappiin ja liitän sen yhteen kytkimen rj45 porteista? Portista2 menisi yhteen makuuhuoneen rasiaan johto, jossa liittäisin pojan pöytäkoneen suoraan rj45 kaapelilla pistorasiaan. Portista3 menisi johto olohuoneeseen jonne tulisi tuo mesh WiFi-reititin, wifillä käytetään pääasiassa televisiota ja läppäriä. Muihin makuuhuoneisiin ei ole tarve vielä vetää johtoja.
Löysin yhden vähän vastaavan ohjeen DNA:n sivuilta ja se erosi siinä että nousu oli vedetty sähkökaapin kautta suoraan olohuoneen rasiaan josta oli vedetty johto mesh-reitittemelle ja toisesta portista johto takaisin sähkökaapille ja kytkimeen. Kytkimeltä sitten jako eri huoneisiin. Miksi tuo nousu meni huonerasian kautta ensin mesh-reitittemelle ja sitten paluuna kytkimelle? Dna:n ohjeessa oli pistorasioissa 2 rj45-pistoketta vierekkäin joka mahdollisti tuon paluu vedon kaapille, meillä on kaikissa rasioissa vain 1 rj45-pistoketta.
Yksi asia vielä mikä hämää tietämätöntä on se, kun joidenkin kauppojen sivuilla tuo ZTE mc7010 on modeemi ja joillakin reititin. Sama koskee tuota Huawei mesh WiFi boxia, joillain reititin ja joillain modeemi, KUMPIA ne perhanat on😅🤨😵?
Kiitos jo vastauksista ja toivottavasti tuosta jotakin ymmärsi.
EDIT 2.2.2023 // muokattu otsikkoa hieman kuvaavammaksi -draakki