Teknisistä syistä johtuen jatkellaas sanapeliä uudessa ketjussa. Aiemman massiivisen ketjun löydät täältä
######################
Orig matiaas 11.08.2016:
Aloitetaan täälläkin mun lapsuuden lempifoorumipeli! Otetaan sillä tavalla muokaten, että tehdään ensisijaisesti yhdyssanoja ja sitten vasta, jos ei ole mahdollista (tai ei vaan keksi) yhdyssanaa muodostaa, veivataan siitä sana-assosiaatio eli ensimmäinen sana, joka aiemmasta sanasta tulee mieleen ja jatketaan siitä taas yhdyssanoja.
Esimerkkinä aloitetaan sanalla operaattori - (johon jatkan sanalla) lukitus = operaattorilukitus ja seuraava jatkaa sanalla, jolla tuosta sanasta lukitus saa järkevän yhdyssanan ja niin edelleen.
Jos sattuu virheitä niin ne kuuluu elämään - ei arvioida pelissä toisten suoriutumista!
Muokataan peliä sitten tarpeen mukaan! :)
Lisäyksiä pelin henkeen (elää pelin mukana mm. pelaajien huomioista):
- Jos on kaksi vastausta tullut niin ei huolta, seuraava saa valita kummasta sanasta jatkaa! :)
- Sanojen tulisi olla yksikkömuodossa, mutta jos sattuu monikkomuotoinen sana ilmestymään perään niin sitä saa jatkaa sanan yksikkömuodolla.
Sivu 4 / 148
Seuratoiminta
Toimintasuunnitelma
Suunnitelmatalous
Talouspaperi
Paperisilppuri
silppuripumppu
Pumppulaitos
Laitoshoito
Hoitohuone
Huonekasvi
Kasvilamppu
Lamppuöljy
Öljylähde
Lähdeviite
Viitekehys
Kehyslista
Listasuosikki
Suosikkiartisti
Artistivierailu
Vierailuohjelma
Ohjelmaopas
Opaskoira
Opasliitto
liittokokous
Kokoustila
Osallistu keskusteluun
Liity OmaYhteisöön
Onko sinulla jo tunnus? Kirjaudu sisään
Tervetuloa OmaYhteisöön!
Eikö sinulla ole vielä tunnusta? Luo OmaYhteisö-tunnus
Elisan työntekijöiden kirjautuminen Kirjaudu tai rekisteröidy Elisa Tunnuksella
tai
Anna OmaYhteisö-tunnuksesi tai sähköpostiosoitteesi, niin lähetämme sinulle sähköpostitse ohjeet salasanan palauttamiseksi