Skip to main content

Samsung Galaxy A55 android-versiot

  • October 6, 2025
  • 6 kommenttia
  • 136 katselukerrat

Forum|alt.badge.img+9

Mulle oli tullu  äsken kun katoin  jo anroid  16 puhelimeeni eli 2 versioo tullu jo ja 4 kai on lupaus

eli käykö  tässä niin  että ennen kun takuuaika edes loppuu  niin anroid versiopäivitys loppuu  tulee vaan suojauspäivityksiä  sitten 3 vuotta  sen jälkeen  lupaus kai niille 5 vuotta puhelimen   julkasusta . 

EDIT: 7.10.2025 // Muokattu hieman otsikon kirjoitusasua. -eepuska

6 kommenttia

  • October 6, 2025

Voi olla, että takuuajan jälkeenkin ainakin jää Android18 päivitys.

Noinhan se menee:

https://suomimobiili.fi/testissa-samsung-galaxy-a55-5g/

Samsung loistaa edelleen keskihintaluokassa pitkällä päivitystuella. Galaxy A55 5G tulee saamaan edeltäjänsä tavoin 4 suurta Android-versiopäivitystä sekä 5 vuotta tietoturvapäivityksiä. Tämä tarkoittaa, että puhelimelle on luvassa Android 15-, 16-, 17- ja 18 -versiot ja tietoturvaa korjaillaan vielä vuonna 2029. Toki kyseessä on vain lupaus, ja vasta 5 vuoden päästä nähdään miten lupaus on pitänyt. Yleisesti Samsung on pitänyt lupauksensa erinomaisesti sekä päivittänyt puhelimiaan uusimpiin versioihin selvästi nopeammin kuin kilpailijat.


Forum|alt.badge.img+9
  • Keskustelun aloittaja
  • Avulias
  • October 6, 2025

Siinä vaan voi käydä niin että jos 5 vuotta  tulee tietosuoja päivitykisiä

 niin   anroid  voi olla jo aikas vanha kun  suojauspäivitykset loppuu jos  anroid päivityksiä tulee 2 kertaa vuodessa 

se eria asia onko sillä väliä sitä en osaa sanoa .


sakarialanne
OmaYhteisön moderaattori
Forum|alt.badge.img+24
  • OmaYhteisön moderaattori
  • October 6, 2025

Lisäksi tulee mieleen, onko A-sarjan laitteen kestävyys tai ominaisuudet sellaiset, että laitteen käyttöikä on 5 vuotta ?


Claudius
  • October 7, 2025

Googlehan “poikkeuksellisesti” julkaisi kaksi versiopäivitystä lyhyen ajan sisällä. Jatkuuko näin, se jää nähtäväksi. Itsellä on A56 testilaitteena. Puolen vuoden satunnaiskäytön perusteella epäilen - jos tekoäly rynnii nykyistä vauhtia - niin A-sarjan teho kyykähtää paljon ennen kuin versiopäivitykset loppuvat. Vaikka omassa yksilöissä ei paljon muita kuin Samsungin ja Googlen sovelluksia ole, niin sen käynnistyminen on jäätävän hidasta. 

Tänään 7.10. tuli Android 16 ja OneUI 8, joten nyt sitten asennellaan ja käynnistellään. 


  • October 7, 2025

Lisäksi tulee mieleen, onko A-sarjan laitteen kestävyys tai ominaisuudet sellaiset, että laitteen käyttöikä on 5 vuotta ?

Itsellä on työpuhelimena A-sarjalainen, nyt 4,5 vuotta. Akku kestää suunnilleen saman kuin tuore Pixel, vaikka näyttö on suurempi. Android-päivitykset jäi versioon 12, mikä tarkoittanee että esim. Nordean id-sovellus tulee toimimaan enää 2-3 vuotta tästä eteenpäin, vähemmän riskialttiit sovellukset luutavasti paljon pidempään.

Kestävyydestä voi sanoa vain sen, että kotelo ja panssarilasi on paskana, puhelin ei.

Jos ihan totta puhutaan, mielelläni heittäisin laitteella vesilintua, mutta pääasialliset syyt ovat surkea näytön kosketusherkkyys ja liian suuri koko - ja ne eivät ole muuttuneet näinä vuosina mihinkään.


Forum|alt.badge.img+3
  • Avulias
  • October 26, 2025

Kyllä a sarjalla pärjää 5v. Ihan helposti. Ole siis huoleti. Markkinoilla on PALJON heikompia laitteita edullisissa puhelimissa.

Katsotaan asiaa vaikka niin että vieläkin käyttää osa valmistajia paljon heikompia cpu:ta kuin mitä a sarjassa on.

Sitä en ymmärrä että miksi vielä Herran vuonna 25 tehdään mobiili laitteita missä on käyttö muistia vain 4gb. Joo ymmärrän että edullisiakin puhelimia pitää tehdä. Mutta eikö ne ole aivan jäätävän hitaita.

Mitä nyt tekniikkaa tulee seurattua ahkerasti niin tullut tulokseen että osa niistä 100€ maksavista puhelimista kannattaa kiertää kaukaa. 

Esim puhelin jossa on 4gb ramia ja joku unisoc cpu. Nuo kyllä varmasti hoitaa puhumisen ja tekstaamisen hyvin mutta jos mitään raskaampaa tekee niin hyytyy varmasti.

Itse en laittaisi edes vara puhelimen virkaa hoitamaan tuollaista. 

Esim tuo mitä Power myy 99€ hintaan cepter nivo A1 malli niin haluaisin kyllä tietää mikä sen idea on ja millaiseen käyttöön Se on tarkoitettu.