Skip to main content

Elisan kotiakku ei vain toimi

  • May 26, 2026
  • 4 kommenttia
  • 106 katselukerrat

En suosittele elisan kotiakkua kenellekkään. Ei se vaan toimi. itsekki mietin jo irtisanomista niin että voin ohjata itse akkuja. Tekiäly sekoilee niin pal et tulee kalliiksi. Ostetaan kalliiseen aikaan ja myy halpana. Ei näin

4 kommenttia

eepuska
OmaYhteisön moderaattori
Forum|alt.badge.img+12
  • OmaYhteisön moderaattori
  • May 26, 2026

Olethan yhteydessä Elisan Kotiakun asiakaspalveluun.

Mikäli tuntuu siltä, että akku ei toimi oikein tulee aina olla ensisijaisesti heihin yhteydessä, jotta akkujen toimivuus saadaan tarkastettua.


  • Keskustelun aloittaja
  • Tulokas
  • May 26, 2026

Asiakaspalvelu meinas toimii niinkuin pitää.. eli sellanen tekoäly. Sekasin mutta toimii.. kannattaa miettiä ennen kuin ottaa tekoälyllä ohjattua akustoa elisalta.


Forum|alt.badge.img

Asiakaspalvelu meinas toimii niinkuin pitää.. eli sellanen tekoäly. Sekasin mutta toimii.. kannattaa miettiä ennen kuin ottaa tekoälyllä ohjattua akustoa elisalta.

Voisitko liittää kuvakaappauksia toiminnasta? Sen jälkeen olis helppo arvioida onko sekasin vai onko joku syy miksi toimii miten toimii.


  • Keskustelija
  • May 27, 2026

Voihan se tietysti olla ettei toimii. Meillä on nyt ollut 21 kWn akku helmikuun puolelta väliltä. Meillä se on kyllä toiminut aika lailla odotuksien mukaan sanoisin. Jos on ainostaan akku ja reservimarkkinakorvaus tämä tuskinpa tulee olemaan kannattava. Vaatii myös paneelit katolle. 
 

Kun itse olen laskenut niin akun isoin hyöty on että pääsee itse käyttämään suuremman osan paneelien tuotannosta. Toiseksi tulee reservimarkkinakorvaus. Veikkaan että reservimarkkinakorvaus tulee tippumaan ainakin lähivuosina. Tämä ostaa halvalla ja käyttää myöhemmin on aika olematon osa kokonaisuudessa jos ei sähkömarkkinoilla on kaaosta. Omasta tuotonnosta meillä on parisataa euroa lisää lvuodessa verrattuna siihen ettei olisi akkua. Hintahelhduksista on satasen luokkaa. Jos vieklä reservimarkkinakorvaus tippuu ne äkkiä se on pakkasella tai plus miinus nolla.

Luulen että monella odotukset ovat jotain muuta mitä voisi uskoa kun katsoo hinnanvaihtelut lyhyellä tähtäimellä. Akkua käyttäessä häviöt ovat luokkaa 15-20 prosenttia. Kolmenkymmen prosentin säästö sähkön hinnassa tarkoittaa 10-20 Euron säästöä kuukaudessa ei sen enempää. Se että nostaa oman kulutuksen osuus parikymmentä prosenttia on se mitä tuo se hyöty kun muuten olisi myynyt nollahintaan.

 

Itse lähdin tähän mukaan ainostaan sen takia että talvella oli nollakorko tarjous kymmenen vuoden aikana. Omaa rahaa en olisi laittanut. Minusta tämä investointi on enimmäkseen suojaus sitä varten jos hinnat lähtevät nousuun tai jos sähkömarkkinoilla on erittäin voimmakkaat hinnanvahdelut. Normitilanteessa se on nipin napin kannattava mutta tuskinpa tappiollinen. Sähkön siirtohinnat tulevat nousemaan jokaisella. Verkon ylläpitäminen kallistuu ja sitä enemmän kotituottajia on sitä sama kakkua pitää jakaa.

 

Ihmist katsovat näitä hintaeroja päivän aikana ja uskovat että tästä syntyy isoja säästöjä. Näin ei ole käytänössä.

 

Meillä tämä oli noin 12500 Euron panos käytänössä nollakorolla. Odotusarvo on että nykypäivän raharvossa tuotto on luokkaa 5000 Euroa 25 vuoden aikana. Siihen olen laskenut että invertteri vaihdetaan 12 vuoden päästä ja akku 17 vuoden päästä, hinnat pysyvät ennallaan mutta reservimarkkinakorvaus tippuu 5 prosenttia joka vuosi. Onko se sitten hyvä sijoitus, ei välttämättä mutta se tuo suojaa jos näin ei käy.

 

IRR on luokkaa 11 %. Sen voisi verrata sähköyhtiön osinkotuottoon joka on luokkaa 4-5 prosenttia. Riskit ovat samankaltaiset mutta omalla akulla ja paneeleilla tuotto pitäisi olla huomattavasti korkeimmat. Syy on että on kyseessä on investointi mitä pitäsi korvata 15-20 vuoden välein.

 

Isoin hyöty on mielestäni suojaus hintapiikkiä ja nousevalle siirtohintoja vastaan. Isoin haitta on rumat paneelit katolla ja ettei pääsee oikestaan pesemään kattoa. Muut haitat ovat että sitoaa itsensä pörssisopimukseen pitkään aikaan ja lisääntynyt paloriski. Isoa tuottoa en odota. Takaisnmaksu olen arvioinut 11 vuotta. Töissä se ei saisi hyväksyntä