Skip to main content
Vastattu

Pössihintojen esitys sovelluksessa

  • January 17, 2026
  • 6 kommenttia
  • 127 katselukerrat

Hei, saako sovelluksen ensimmäisen ”välilehden” näytölle varttikohtaiset sähkön pörssihinnat tunnin sijaan vai onko tässä jokin bugi? Asetuksissa olen määritellyt sovellukselle varttikohtaiset hinnat.

 

Vastauksen tähän kysymykseen jakoi Burnett

Kun asetuksista on määritetty varttihinnat, niin ne näkyvät kun koskettaa tunnin palkkia. 😊

6 kommenttia

sannika
OmaYhteisön moderaattori
Forum|alt.badge.img+5
  • OmaYhteisön moderaattori
  • January 22, 2026

Jos asetuksista on määritetty varttihinnat, niin ne näkyvät kun koskettaa tunnin palkkia. Löytyykö?
 

Tervetuloa OmaYhteisöön ​@Aurinko5! 😊


  • Keskustelun aloittaja
  • Tulokas
  • January 22, 2026

Kiitos, kylläpä vain 😊 


tontze
Forum|alt.badge.img+19
  • Superstara
  • January 22, 2026

Tuossa ei ole kyllä ajateltu käyttöä laisinkaan. kapeampi varttiviivoitus kertoisi asian heti koko päiväksi ensi silmäyksellä.


Fannytastic
OmaYhteisön moderaattori
Forum|alt.badge.img+3
  • OmaYhteisön moderaattori
  • January 23, 2026

Tuossa ei ole kyllä ajateltu käyttöä laisinkaan. kapeampi varttiviivoitus kertoisi asian heti koko päiväksi ensi silmäyksellä.

Ei hassumpi ajatus. 👌 Kiitos palautteesta!


Forum|alt.badge.img+1
  • Kommentaattori
  • January 25, 2026

Lisäksi olisi hyvä seurannan kannalta, että saisi tuonne säästö seurannan puolelle erikseen viivan kuvaajaan päivän keskihinnalle. Nythän käsittääkseni näyttää "toteutuneen" pörssihinnan omalla kulutuksella ja sitten kotiakun vaikutuksen tähän nähden. Vielä kun olisi päivän keskihinta omanaan, niin näkisi akun säästön lisäksi myös muun oman käytön kulutusvaikutuksen. 

Ja samoin olisi hyvä, jos saisi tulevaa kevättä/kesää ajatellen oman rivin sovellukseen aurinkopaneelien aikaan saamalle säästölle. Tämä ei suoraan akun ansiota ja "vanhoihin" paneeleihin liitetyn akun osalta jotenkin ymmärrettävissä, mutta olisi hyvä lisä etenkin nyt, kun Elisa paneeleitakin myy. Koko paketin avaimet käteen hankkineita asiakkaista voi tämä homma ihmetyttää virlä enemmän. Ja tuo paneelien aikaansaama säästö olisi hyvä eritellä omakseen ja pitää akun luvut omalla rivillään. 

Näillä lisäyksillä äppi olisi taas hiukan kokonaisvaltaisempi energianhallinnan työkalu 😉

 


Burnett
OmaYhteisön moderaattori
Forum|alt.badge.img+16
  • OmaYhteisön moderaattori
  • Vastaus
  • February 11, 2026

Kun asetuksista on määritetty varttihinnat, niin ne näkyvät kun koskettaa tunnin palkkia. 😊