Hepsis.
Mystinen ongelma ilmaantui yhtäkkiä kesken Disneyn+ katsomisen, kuva pysähtyi eikä lähtenyt uudestaan käyntiin, sitten kun sai ohjelman jatkumaan niin äänet oli kadonnut, ei auttanut kaukosäätimen resetointi, tv:ssä äänet kyllä toimi.
Sammutin boxin ja äänet tuli takasin boxiin mutta en pysty uudelleen parittamaan säädintä ja tv:tä, scanning failed: Bluetooth devices not paired.
Yritin palauttaa tehdasasetukset mutta ei sekään onnistu, heittää heti nanosekunnissa pois.
Olisiko kenelläkään ideoita tällaiseen?
Ota Boksin virtapistoke irti rasiasta minuutiksi ja kokeile tehdasasetusten palautusta uudelleen.
Siinä boksissahan on takuu niin kauan, kuin sopimus voimassa
Ota yhteyttä asiakaspalveluun, tai tee vika/häiriöilmoitus:
https://elisa.fi/asiakaspalvelu/yhteystiedot/
ChattaaOmaelisassa ma-pe 8-19 ja la 9-17.
Lähetä viesti Facebookissa Arkisin 8-21 ja viikonloppuisin/arkipyhinä 9-21.
Lähetä viesti X-palvelussa Arkisin 8-21 ja viikonloppuisin/arkipyhinä 9-21.
Vika/häiriöilmoitusvaihtoehtoja:
Soittakaa minulle Häiriöilmoitus
Tai (Nopeampi): Omaelisa /Varaa soittoaika/ Häiriöilmoitus
Asiakaspalvelupuhelu:
010 190 240 (mpm/pvm myös jonotusajalta)
Numerossa voi tehdä myös vika/häiriöilmoituksen 24h ympäri vuoden pyhät/arjet (Kuuntelet vaan nauhoitteen ihan lopuun asti)
Omaelisassa:
Omaelisa /Asiakaspalvelu>Viestit ja ilmoitukset>Asiakaspalvelun viestit
>uusi viesti>Häiriöilmoitukset
Ei auttanut, pitänee ottaa yhteyttä aspaan
Itsellä oli sama ongelma,että kun yrittää boksin kautta laittaa sitä tehdas asetuksille niin se vaan vilahtaa eikä anna tehdä mitään,siihen resetointiin löytyy keino,
1.ota virtajohto irti
2.paina boksin virtanappia ja kytke samalla virtajohto takaisin ,odota että tv kuvaruutuun tulee androin palautusvalikko mistä pystyy sitten laitaan boksin tehdas asetuksille,huom pidä virtakytkin kokoajan pohjassa kunnes se valikko avautuu.
Tuntuu kyllä että tämä plus boksi on annettu asiakkaille beta testattavaksi….
millon ei toimi guide,millon herjaa ettei verkkoyhteyttä yms yms.
Itellä olis kyllä jäänyt hommaamatta jos olis tienny kuinka pas..tämä boksi on.
@tero70 Tehdasasetusten palautus ei onnistu siis laitteen asetusten kautta? Niinkuin näissä ohjeissa on neuvottu: Digiboksin tehdasasetusten palautus - “Palauta tehdasasetukset seuraavasti: Asetukset > Laitteen tiedot > Palauta tehdasasetukset”?
Ei ,kun menee siihen valikkoon “palauta tehdasasetukset”ja sitä painaa niin se vaan vilahtaa että peruuta /palauta….
ja menee takaisin siihen perusvalikkoon.Kokeiltu myös että virrat pois poksista ja takaisin ,mutta samajuttu…
samoten monesti kun poksin laitaa päälle esim yön jälkeen niin se pylpyrä vaan pyörii siinä eikä poksi tee mitään ennen kun ottaa siitä virtajohdon irti ja laittaa takasin.
Pitäis kyllä tuota kautta toimia, mutta hyvä että siihen löyty tuo toinenkin keino tuossa tilanteessa. 
Ei toiminut mitkään vippaskonstit, soitin aspaan eikä sieltäkään saatu sitä resetoitua joten lähettivät uuden ja taas pelittää.
Itse olin kanssa aspaan yhteydessä(noin 1/2h puhelu) ja ilmotin boksin ongelmista.
Lupasivat lähettää uuden boksin,saas nähdä toimiiko se.
Heips
Eilen sain tällaisen viestin:
“Asetukset - Laitteen asetukset - Laitteen tiedot - Tehdasasetusten palautus.
Kyseisen polun kautta tehtynä se ei toimi koska siellä on bugi joka on vielä korjauksen alla.
Tehdasasetukset voi palauttaa ainoastaan tätä kautta:
Järjestelmäasetukset - laitteen asetukset - tietoja - tehdasasetusten palautus.”
Tuo alempi toimii ja nyt Boxi pelaa niin kuin pitää 

Niin, kertoisin lähettäjän nimen mutta se ei kait ole sallittua koska Häntä täällä kiitin
hänen omalla nimellään ja nimi poistettiin. Nimikirjaimet ovat: JV 