Skip to main content
Kiinnitetty keskusteluElisa Viihde ohjelmaopas

Elisa Viihteen ohjelmaopas uudistuu verkossa ja mobiilisovelluksessa

  • January 15, 2026
  • 164 kommenttia
  • 4072 katselukerrat

Näytä ensimmäinen kirjoitus

164 kommenttia

Forum|alt.badge.img+11
  • Tietäjä
  • March 7, 2026

Taas näitä Elisan omituisuuksia ohjelmaoppaassa:

Tänään 7.3.2026 Star-kanavalta tuli Kokkisota klo 17.05.

Elisan ohjelmaoppaassa jakson tiedot kuvattiin:

K2⋅J5: Kokkisota

Keittiöissä kohtaavat Timo Jutila ja Mika Saukkonen kapteeneinaan Tommi Tuominen ja Harri Syrjänen.

STAR Channel

STAR Channel

07.03.2026 17:05

55 minuuttia

 

Iltapulussa puolestaan oli tällaiset tiedot:

Kokkisota

  K2, J5

STAR Channel

La 7.3.2026 klo 17.00, STAR Channel

Kokkisota-upseerit Harri Syrjänen ja Linnea Vihonen saavat kokelaikseen vallattomat radioiden kultakurkut Tinni Wikströmin ja Karoliina Tuomisen. Taisteluun on aseistauduttu muun muassa maksalla, sipuliteemakkaralla ja sokerimuroilla. Keittiöiden ylipäällikkönä toimii upea Anni Ihamäki. Jakso 5/10.

Arvatkaapa, kumpi oli oikein: no tietysti Iltapulun tiedot.


Forum|alt.badge.img+11
  • Tietäjä
  • March 11, 2026

Nyt on vihdoinkin punaiset pallot (1 tai 2) tulleet uudistuvassa ohjelmaoppaassa tallennettaviin ohjelmiin, kiitos!

Vielä kun saisitte ohjelmat tallentumaan käyttäjän tekemiin alikansioihin eikä kaikkia samaan tallennekansioon sekä kuuden tunnin jaot (kuten on nykyisessä ohjelmaoppaassa) päivien kohdalle, voisi olla tyytyväinen.


jortsu67
  • March 26, 2026

Tuli ensimmäistä kertaa läppärillä kokeiltua uutta betaohjelmaopasta ja olin kieltämättä yllättynyt, että noinkin perusjuttu, eli tallennuskansion valitseminen ja/tai uuden kansion luominen ei siinä ollut - ainakaan vielä - mahdollista. Toivottavasti tulee jossain vaiheessa. Nykyisessä toimii hyvin.

Lisäksi on vähän niin ja näin, tarvitaanko noita kuvia tuossa ohjelmaoppaassa. Omasta mielestä ei, lisäävät vain sekavuutta, eivät anna mitään. Pitäisi ainakin olla valittavissa “älä näytä kuvia oppaassa”.

 


Forum|alt.badge.img+11
  • Tietäjä
  • March 26, 2026

Tästä asiasta olen antanut useita palautteita. En mitenkään voi ymmärtää, että tätä mahdollisuutta ei ole uudistuvassa ohjelmaoppaassa eikä kukaan ole kertonut syytä tällaiseen muutokseen. Tekee tallentamisen todella työlääksi. Olen antanut palautetta myös siitä, että oppaassa olisi viivat kuuden tunnin välein kuten on nykyisessä oppaassa. Uudistuvassa täytyy myös klikata ohjelmaa ennen kuin näkee tarkemmat tiedot. Nykyisessä riittää, kun vie kohdistimen ohjelman kohdalle. 


HerraParta
OmaYhteisön moderaattori
Forum|alt.badge.img+8
  • OmaYhteisön moderaattori
  • March 27, 2026

Mistähän sekin johtuu, ettei kummassakaan ohjelmaoppaassa (Käytössä oleva ja uudistuva) eikä Guiden kautta ole tänään Kolmoselta tulevan Viiden jälkeen -ohjelman tarkempia tietoja, ainoastaan yleiskuvaus? Näin tapahtuu muinakin päivinä, mutta esim. Iltapulussa ne tiedot ovat. Miten se saa ne tiedot?

Tästä onkin laitettu kysymystä menemään jo pitemmän aikaa sitten, mutta vastausta ei valitettavasti ole vielä saatu. Tarkennetaan tätä siinä kohti kun on lisätietoja. 👍


Forum|alt.badge.img+11
  • Tietäjä
  • March 28, 2026

Tässä vielä muistin virkistykseksi lainaus nykyisen ohjelmaoppaan käyttöohjeesta:

“Jatkuvan tallennuksen saat päälle 

Osoitteessa elisaviihde.fi

  1. Kirjaudu Elisa Tunnuksellasi tai Elisa Viihde -tunnuksellasi sisään oikeasta yläkulmasta.
  2. Klikkaa valikosta Ohjelmaopas ja valitse sarja, jonka haluat jatkuvaan tallennukseen.
  3. Laita avautuvassa ikkunassa ruksi kohtaan Tallenna jatkuvasti.
  4. Valitse Tallenna kansioon -alasvetovalikosta kansio, johon haluat ohjelman tallentaa.Tarvittaessa voit luoda tässä myös uuden tallennekansion.”

Tämä hyvä käytäntö ollaan siis lopettamassa ja kaikki tallenteet menevät yhteen kansioon.

Voisiko joku Elisalta kertoa syyn tällaiseen palvelun selvään huononnukseen? Olen kysynyt tätä useasti, mutta koskaan en ole saanut vastausta. 


freesoul
OmaYhteisön yhteisömanageri
Forum|alt.badge.img+9
  • Keskustelun aloittaja
  • OmaYhteisön yhteisömanageri
  • June 8, 2026

Uudistettu ohjelmaopas on nyt saatavilla myös Elisa Viihteen mobiilisovelluksiin (iOS & Android), kun päivität sovelluksen uusimpaan versioon.

👉 Elisa Viihde -sovelluksen ohjelmaoppaassa nyt mm.

  • Selkeämpi ohjelmien suodatus > voit korostaa ohjelmia lajityypin mukaan
  • Ohjelmat näkyvät 14 päivää eteenpäin ja 7 päivää taaksepäin
  • Mahdollisuus rajata kanavat tilaukseesi kuuluviin

  • Avulias
  • June 8, 2026

Päivitin tänään mobiilisovelluksen uuteen versioon! En suurin surminkaan voi tykätä uudesta ohjelmaoppaan versiosta, joka käänsi ohjelmatiedot päälaelleen! 😢 Ennen näki kaikki tietyllä kellonajalla olevat ohjelmat ja nyt näkyy kanava kerrallaan…


Forum|alt.badge.img+5
  • Oppinut
  • June 8, 2026

Voisiko Tartsun toiveen toteuttaa siten että ohjelmaoppaan uudessa versiossa näkyisi useampi kanava vierekkäin kun puhelin on kyljellään? Tabletilla näkyy neljä kanavaa vierekkäin kun laite on kyljellään ja kaksi laitteen ollessa pystyssä.

Entä voisiko mobiilissa näkyviin maksukanaviin saada play-napin myös ohjelmaoppaaseen? Nyt täytyy kiertää Kanavilla nyt -näkymän kautta jotta saa esim. Eurosportin päälle.

Koti-näkymän ’HBO Max suosittelee’ -otsikon soisi toimivan muiden vastaavien otsikoiden tapaan linkkinä. Kohde olisi luonnollisesti sama kuin Lisää-valikon HBO Max -kohta.

Ja lisätkää nyt ihmeessä uuteen ohjelmaoppaaseen Viasatin Nature/History/Explore -kanavat. Ne eivät ole mukana edes elisaviihde.fi:n ohjelmaoppaassa.


Forum|alt.badge.img+11
  • Tietäjä
  • June 8, 2026

Tutustuin uudistuvaan ohjelmaoppaaseen äsken kannettavalla tietokoneella. Ilokseni huomasin, että tuntijakotoive oli täytetty eli ohjelmat oli jaettu viivoilla kolmeen vyöhykkseen. 
Entä tallennusmahdollisuus itse luotuihin kansioihin; toivottavasti sekin tulee, etteivät kaikki tallenteet menisi vain yhteen kansioon, mistä niitä sitten käyttäjän pitäisi siirrellä. Vielä yksi toive on: siirtämällä kohdistin ohjelman kohdalle ohjelman tiedot näkyisivät ilman klikkausta. Näin on käytössä olevassa ohjelmaoppaassa eli miksi huonontaa olemassa olevaa hyvää käytäntöä?


  • Tulokas
  • June 9, 2026

Miksi piti kaikki pilata? Ennen näki kerralla kaikki kanavat ja mitkä ohjelmat on laitettu tallennukseen. Nyt näkee vain 2 kanavaa, ja kauhea klikkailu ja työ tehtävä tallennuksien kanssa (tabletti käytössä). Varmasti unohtaa jotain tärkeää, kun kokonaiskuvaa ei näe. Mikä järki tässäkin oli? Itselle ei mitään hyötyä, haluan vanhan toimivan takaisin.


  • Avulias
  • June 9, 2026

Voisiko Tartsun toiveen toteuttaa siten että ohjelmaoppaan uudessa versiossa näkyisi useampi kanava vierekkäin kun puhelin on kyljellään? Tabletilla näkyy neljä kanavaa vierekkäin kun laite on kyljellään ja kaksi laitteen ollessa pystyssä.

Entä voisiko mobiilissa näkyviin maksukanaviin saada play-napin myös ohjelmaoppaaseen? Nyt täytyy kiertää Kanavilla nyt -näkymän kautta jotta saa esim. Eurosportin päälle.

Koti-näkymän ’HBO Max suosittelee’ -otsikon soisi toimivan muiden vastaavien otsikoiden tapaan linkkinä. Kohde olisi luonnollisesti sama kuin Lisää-valikon HBO Max -kohta.

Ja lisätkää nyt ihmeessä uuteen ohjelmaoppaaseen Viasatin Nature/History/Explore -kanavat. Ne eivät ole mukana edes elisaviihde.fi:n ohjelmaoppaassa.

Unohdin laittaa, että käytän tablettia.

Parasta olisi, että voisi itse kääntää kanavien järjestyksen, kuten televisiossa!


Forum|alt.badge.img+5
  • Oppinut
  • June 9, 2026

Unohdin laittaa, että käytän tablettia.

Parasta olisi, että voisi itse kääntää kanavien järjestyksen, kuten televisiossa!

Ah, ilmeisesti tässä eroja laitteiden (=tabletin näyttöjen) välillä. Itselläni käytössä 11” iPad Pro ja tällä tosiaan näkyy 4 kanavaa vierekkäin laitteen ollessa kyljellään ja 2 kanavaa laitteen ollessa pystyasennossa.

Puhelimen sovelluksen kyllä toivoisi reagoivan laitteen asentoon kuten on tabletilla.

Ja ehdottomasti - lisätkää mahdollisuus käyttäjän rukata kanavalistaansa. Eurosport 1 ja 2 ovat ihan hujan hajan siellä täällä. Saisi nämä edes manuaalisesti jiiriin ja samalla virrenveisuukanavat yms syrjemmälle.


  • Tulokas
  • June 9, 2026

Käytän Elisa Viihdettä iPadilla. Viimeisimmän Viihteen ohjelmapäivityksen jälkeen en enää löydä horisontaalista kanava/ ohjelmavalikkoa johon on tähän asti ollut helppo täpätä halutut tallennettavat ohjelmat. Lähes kaikki kanavat näkyneet yhdellä näytöllä. Nyt näkyy vain kolmen kanavan vertikaalinen näkymä per/ näyttö ( kuten kännykässä). Ohjelmien katsominen ja valitseminen huomattavasti hankalampaa ja vaikeampaa aiempaan verrattuna. En löydä asetuksista kohtaa josta voisin palata entiseen, parempaan tapaan.

 

EDIT:// 10.06.2026 Siirretty osaksi olemassaolevaa ketjua. -Santtu


Forum|alt.badge.img+5
  • OmaYhteisön moderaattori
  • June 10, 2026

Kiitos nostoista ​@Hanni, ​@janikoi, ​@Tartsu67 ja ​@Kesänainen viedään näistä palautetta eteenpäin! 😊


Forum|alt.badge.img+1
  • Kommentaattori
  • June 15, 2026

Uusi ohjelmaopas ihan susi, ennen pystyi näkemään lähes koko ohjelmatarjonnan yhdellä silmäyksellä ja jos halusi tallentaa ohjelman omaan kansioon niin se onnistui kätevästi lähes yhdellä klikkauksella ja samalla sai sarjatallennuksen laitettua, nyt pitää kelata kanavia ja tallennuksen muokkaus pitää tehdä eri paikasta.

miksi toimiva hyvä järjestelmä pitää pilata vain mobiilikäyttäjiä ajatellen!


Forum|alt.badge.img+11
  • Tietäjä
  • June 15, 2026

Näistä uudistuvan ohjelmaoppaan huononnuksista on annettu aika paljon palautetta, mutta vasta yksi asia on hieman korjattu: päivän tunnit on jaettu kolmeen vyöhykkeeseen, kun niitä aikaisemmin oli neljä. 
Mielestäni yksi suuri ongelma on että ohjelmaoppaasta ei voi tallentaa ohjelmia itse laatimiinsa tallennuskansioihin, vaan kaikki menevät yhteen Tallenteet-kansioon, mistä niitä sitten käyttäjän pitää niitä siirrellä kansiosta toiseen. 
Kyllä käytössä oleva ohjelmaopas on paljon parempi kuin uudistuva versio, joka ei toivottavasti tulee ainoana käyttöön vielä pitkään aikaan. Jossain vaiheessa sitä yritettiin, mutta sen verran tuli negatiivista palautetta, ettei sitten tullutkaan.


Forum|alt.badge.img+11
  • Tietäjä
  • June 15, 2026

Nyt tietokoneella näkyy vain  uudistettu ohjelmaopas eikä siitä edelleenkään voi tallentaa ohjelmia itse laadittuihin kansioihin. Kaikki uudet tallennettavat menevät Tallenteet-kansioon. Onko näin Elisa? Miksi otitte keskeneräisen tuotteen käyttöön?

 

EDIT: 21.6.2026 // Siirretty jo olemassaolevaan keskusteluun aiheesta. -eepuska

 


HerraParta
OmaYhteisön moderaattori
Forum|alt.badge.img+8
  • OmaYhteisön moderaattori
  • June 15, 2026

Vanha ohjelmaopas on poistunut käytöstä 15.6.2026, eikä sitä ei voi enää käyttää. Palautetta uudesta ohjelmaoppaasta otetaan kuitenkin vastaan koko ajan, jotta voimme kehittää uutta ohjelmaopasta mahdollisimman asiakasystävälliseen suuntaan. 👍

EDIT: 16.6.2026 // Muokattu poistumispäivämäärä oikeaksi -HerraParta

 

EDIT: 21.6.2026 // Siirretty jo olemassaolevaan keskusteluun aiheesta. -eepuska


Forum|alt.badge.img+11
  • Tietäjä
  • June 15, 2026

Minulla ainakin toimi vielä tänään 15.6.2026, mutta äsken lakkasi toimimasta. Palautteita on kyselty jo iät ja ajat, mutta ei niistä ole ollut juuri  mitään hyötyä. Tuntuu siltä, että on aivan turha antaa mitään palautetta. 

 

EDIT: 21.6.2026 // Siirretty jo olemassaolevaan keskusteluun aiheesta. -eepuska


  • OmaYhteisön luottojäsen
  • June 15, 2026

Siinä sitä sitten ollaan puhtaan kaulan kanssa.

 

EDIT: 21.6.2026 // Siirretty jo olemassaolevaan keskusteluun aiheesta. -eepuska


Sokrates
  • June 15, 2026

Siinä sitä sitten ollaan puhtaan kaulan kanssa.

Niinpä eikä tässä ole mitään uutta ja yllättävää.

Elisa on niin kauan kuin muistan toiminut niin , että tuotteet/palvelut lanseerataan keskeneräisinä ja sitten kysellään käyttäjiltä parannusehdotuksia eli käyttäjiä käytetään ilmaisina tuotetestaajina. Kun sitten päästään siihen tilaan , että tuote toimii edes välttävästi , niin se kuopataan ja aloitetaan taas alusta sama proseduuri uuden tuotteen kanssa.

Laitteilla/palveluila on normaalisti kolme elinkaaren vaihetta:

  1. Lanseeraus varhaisille omaksujille , jotka raportoivat ja korjauttavat suurimmat bugit.
  2. Kypsä vaihe , jossa laite/palvelu toimii tyydyttävästi ja vaatii vain pientä toiminnallista fixausta.
  3. Ylläpitovaihe , jossa laitetta ei enää kehitetä , kun se jo toimii ja vain tietoturvaa kenties paikataan.

No Elisa harvoin pääsee 1-vaihetta pidemmälle näiden viihteeseen liittyvien tuotteiden/palveluiden osalta.

 

EDIT: 21.6.2026 // Siirretty jo olemassaolevaan keskusteluun aiheesta. -eepuska


  • Tulokas
  • June 15, 2026

Elisa viihde premium:

Kanavalista muuttui uudeksi, vanhassa vara parempi!

miten kanavalistaa voi muokata, poistaa kanavia?

miten voi valita tallennuksen kansioihin?

hiirellä ohjelmatietojen esikatselu ei toimi?

 

EDIT: 16.6.2026 // Siirretty olemassaolevaan ketjuun samasta aiheesta. -eepuska


Forum|alt.badge.img+5
  • Avulias
  • June 15, 2026

Ilmeisesti Elisalle ei vielä riitä MTV/Elisa sopimuskiistan suututtamat asiakkaansa, vaan pitää vielä tarkoituksella suututtaa loputkin tallennuspalvelun käyttäjät huonontamalla sen sujuvuutta.

 

EDIT: 21.6.2026 // Siirretty jo olemassaolevaan keskusteluun aiheesta. -eepuska


freesoul
OmaYhteisön yhteisömanageri
Forum|alt.badge.img+9
  • Keskustelun aloittaja
  • OmaYhteisön yhteisömanageri
  • June 15, 2026

Kiitos ​@koristo ja ​@Hanni molemmille palautteesta 🙏

Ymmärrän hyvin, että muutos voi tuntua heikennykseltä, etenkin jos on tottunut käyttämään ohjelmaopasta tietyllä tavalla, kuten tallenteiden kansiointiin suoraan ohjelmaoppaasta.

Muutos tallentamisessa omiin kansioihin suoraan ohjelmaoppaasta perustuu kuitenkin siihen, että asiakkaidemme käyttötavat ovat muuttuneet: vain hyvin pieni osa asiakkaistamme aloittaa katselun kansioiden kautta. Tämän vuoksi ohjelmaopasta on yksinkertaistettu vastaamaan paremmin useimpien asiakkaiden käyttöä. Tallenteiden kansiot löytyvät Tallenteet-osiosta, josta niitä voi edelleen hallita ja järjestellä.

Tänään (15.6.) vanha ohjelmaopas poistettiin käytöstä myös elisaviihde.fi-sivustolla.