Skip to main content
Kysymys

Tallenteen kuva hyppii kelauksen jälkeen

  • July 5, 2026
  • 1 kommentti
  • 18 katselukerrat

Olen käyttänyt Elisa Viihdettä Android-Boxin sovelluksen kautta useamman vuoden ajan. Tallenteiden katsomiseen tuli erikoinen ongelma toukokuussa.

Kun katson tallenteita ja kelaan ohjelmaa, niin kelauksen jälkeen kuva alkaa tehdä pientä pumppaavaa liikettä ylös->alas->ylös->alas… Ongelma katoaa, kun tallenteesta käy pois ja käynnistää sen uudelleen. Mutta ongelma palaa jälleen, kun täytyy kelata seuraava mainoskatko ohi. Ongelma esiintyy vain Elisa Viihde -sovelluksessa. Esimerkiksi Katsomo, Areena ja Youtube toimii täysin normaalisti

Ehkä paremmin ongelman ymmärtää tästä lyhyestä videosta: https://photos.app.goo.gl/CEZiLqWYXeQ7Y2EA7

Laitteen tiedot: Nokia Streaming Box 8000, Android versio: 14

Olen kokeillut tyhjentää sovelluksen tallennustilan ja asentanut kokonaan uudelleenkin, mutta tallenteet käyttäytyvät siitä huolimatta samanlailla.

Onko muilla ollut vastaavia ongelmia Elisa Viihteen Android TV -sovelluksessa. Oletteko keksineet ratkaisua?

 

1 kommentti

Burnett
OmaYhteisön moderaattori
Forum|alt.badge.img+18
  • OmaYhteisön moderaattori
  • July 7, 2026

En ole itse törmännyt tuollaiseen ongelmaan. 🤔 Tosin käytössä on LG:n älytelkkarin sovellus ja sitten erimerkkinen AndroidTV laite liitettynä telkkariin ilman älyominaisuuksia. 

Olisiko muilla yhteisöläisillä vastaavaa ongelmaa tullut?