Skip to main content
Pidetään mielessä

Roskapostisuodatin pitäisi uusia kokonaan

  • January 16, 2024
  • 60 kommenttia
  • 1287 katselukerrat

Näytä ensimmäinen kirjoitus

60 kommenttia

Forum|alt.badge.img+2
  • Aktiivinen keskustelija
  • February 13, 2024

Kuva miten noita sanojen kirjaimia muutetaan ja tulee saapuneisiin läpi. Sanan sisältö muuttuu ja huomioida. U kirjain on ehkä kreikan myy tai jotain. Sana saavutettu ei mene läpi poistona. Tuo plokkaaminen sanoilla ei toimi. Listassa näkyy myös noita ”deitti” palveluja vaihtuvin osoittein ja osa Cyproksen Nikosiasta kulkevasta verkkosivusta. Meetwiwes on yksi, sivustolla on useita ”deitti” sivuja. 3 tai 4 sustoa on pyörinyt tarjoamassa ”palveluja” mitä lienee. Rahalla tietenkin. Osa noista posteista on Venäjältä. Maa joka on itse katkonut yhteyksiä verkkoon kansalaisiltaan, voisi katkoa nuokin yhteydet. Osoitteita löytyy myös näistä lähdekoodeista ja niitä on helppo lisäillä noihin spammareiden listoihin. Esim. Elisan se domain nimi on ehkä näin joutunut näille spammareiden listoille. Nuo lähettäjien halutut osoitteet pitäisi rekisteröidä erikseen ja kaikki muut ehkä kylmästi postin palvelin korkkaisi heti ulos. Säästyisi myös sähköpostioperaatorin palvelimen tilat näistä huijjareista. Hankalaksi menee, mutta tälllaiseksi se on menossa, koska roskapostin suuruus taitaa olla 80% kulkevista posteista. Näihin saapuneisiin posteihin ei nykyisin voi oikein luottaa. Vielä on nähtävissä sama sapluunat näissä posteissa. Automaatit näitä suoltaa massana, veivarit taustalla, jos joku näihin klikkailee ja vastailee ja jopa makselee.

 

 


Burnett
OmaYhteisön moderaattori
Forum|alt.badge.img+16
  • OmaYhteisön moderaattori
  • February 20, 2024
Keskustelu käynnissäPidetään mielessä

Sokrates
  • Keskustelun aloittaja
  • February 20, 2024
Keskustelu käynnissäPidetään mielessä

No niinpä tietysti ö-mappiin menitämäkin.

Kun kerran koko postipalvelu muuten uudistettiin , niin ei oikein voi ymmärtää , miksi roskapostisuodatukselle ei tehty mitään. Se on ollut surkea ja toimimaton yli kymmenen vuotta.


Burnett
OmaYhteisön moderaattori
Forum|alt.badge.img+16
  • OmaYhteisön moderaattori
  • February 20, 2024
Keskustelu käynnissäPidetään mielessä

No niinpä tietysti ö-mappiin menitämäkin.

Kun kerran koko postipalvelu muuten uudistettiin , niin ei oikein voi ymmärtää , miksi roskapostisuodatukselle ei tehty mitään. Se on ollut surkea ja toimimaton yli kymmenen vuotta.

Ei se ö-mappiin mennyt vaan pidämme asian mielessä palvelua kehittäessä. 😊


Sokrates
  • Keskustelun aloittaja
  • February 20, 2024

Ei se ö-mappiin mennyt vaan pidämme asian mielessä palvelua kehittäessä. 😊

Hiukan olen eri mieltä siitä , missä ajassa ne mahdolliset uudistukset pitäisi tehdä. Ehdotin aikoinaan sähköpostin edelleenlähetyksen uudistamista. No lopulta viime kesänä se tapahtui ja kiitos siitä , mutta aikaa meni yli kahdeksan (8) vuotta. Se on ihan liikaa.

https://yhteiso.elisa.fi/ideas/saehkoepostin-edelleenlaehetyksen-asetukset-paremmiksi-458853

Toivottavasti roskapostisuodatimen uudistus ei vie yhtä kauan tai muuten se kyllä on ö-mappiin laittamista.


  • Keskustelija
  • September 28, 2024

Tunnen samaa turhautumista kuin edellä kirjoittaneet. Itselle tulee 10-20 kalastelu- ym. roskaviestiä läpi päivittäin, kun taas roskapostikansioon ei ole automaattisesti siirtynyt ainoatakaan. Käyttäjän näkökulmasta katsoen palvelu vaan on viallinen eikä Elisan postia ei sen vuoksi enää tule käytettyä muuten kuin sen takia, että osoite saattaa olla jollain vanhalla kontaktilla. Modeja herättelisin viemään asiassa uudelleen viestiä ylöspäin senkin takia, että vaikka roskapostin tilanne on edellä kuvatusti ollut tiedossa pitkään, eikä mitään oikeasti tapahdu, niin asiakasyleisölle syntyy Elisasta mielikuva, jota on hidas korjata.
 

Puolen tusinaa muuta (gmail, icloud, O365) sähköpostitiliäni toimivat niin kuin pitääkin, roskat menevät automaattisesti roskiksi, eivätkä näitä selvimpiä kalasteluviestejä päästä edes roskapostikansioon saakka.


Forum|alt.badge.img+2
  • Aktiivinen keskustelija
  • September 28, 2024

Roskapostikansioon menee suurin osa. Tällä hetkellä noin 20 kpl päivässä. Lähes kaikki jotain deitti sivu kirjeitä. Selviä huijareita hotmail, gmail domaineilla ja linkit niissä samoja googlen edelleen siirtävää linkki osoitetta. Vaikka roskapostiksi jo määritelty, silti tulee laatikkoa täyttämään. Päivittäin se tekee noin 300-400 Kt höttöä täytettä ja viikossa tai kuukaudessa se on Megoissa jos niitä ei pääse jostain syystä poistamaan. Domainia top päätteellä tulee paljon, usein löytyy Venäjää lähdekoodista, josta liikkuu. sumofoorum.net on nyt iso täytteiden levittäjä tällä kertaa. Síeltä tulee pikavippiä eri pankeista, pakketti ilmoitusta ruokakuponkia, erilaista höttö luontaistuotetta niveliin ja vartaloon ym. Lähdekoodista löytyy Telian organisaatiota domainista ja sivuston ylläpidosta linkkiä

 


Sokrates
  • Keskustelun aloittaja
  • September 29, 2024

Vanhan sananlaskun mukaan “tasan ei käy onnen lahjat”.

Itselleni ei ole tullut yhtään roskapostia moneen kuukauteen , joten voisiko olla niin , että sillä omalla käyttäytymiselläkin olisi jokin osuus asiassa.

No se on itsestäänselvyys , että roskapostisuodatuksen tulee toimia , kun koko posti on maksullinen palvelu.


Forum|alt.badge.img+2
  • Aktiivinen keskustelija
  • September 29, 2024

Osoite on korkattu jostain palvelimelta tai koneesta. Itse en ole jakanut tai käynyt ”dettailemassa” näissä ja ne ovat täyttä tuubaa.  Muutaman kerran tullut ru päätteisestä osoitteesta ja postissa näkyi 200 kpl saajien osotteita. Näin ne leviää toisiin.


Forum|alt.badge.img+2
  • Aktiivinen keskustelija
  • September 29, 2024

Nyt on yli 1000 kpl huijarien posteja tullut noin vuoden sisällä. Tuo luku on lukemattomana poistettuja huijarien posteja. Tuossa kesällä ne alkoivat vähentymään, nyt taas lisääntyvät, eli ilmeisesti palvelimeen tulee roskaa enemmän kun se ajan kanssa häviää pois luvuista. Lukeminen on kolminumeroinen 999 asti. Nuo suojakoodit tulee tuplana, kun kirjautuu tänne tabletilla. Viimeisimmässä roskassa saaja oli gmailin domainilla kolumbuksen looraan kuitenkin tuli.