Skip to main content
Kysymys

Kuitupäätelaitteen sijoitus talousrakennukseen

  • February 27, 2026
  • 3 kommenttia
  • 33 katselukerrat

Elisa Valokuitu tulossa ok-taloon (ei uudiskohde). Verkkorakentajan aliurakoitsijalta soiteltiin kartoituskäynnille ajankohtaa ja tuli jo alustavasti juteltua kuitupäätelaitteen mahdollisesta sijoituspaikasta lyhyesti, mutta ei sovittu vielä käyntiä, lupasin palata asiaan.

Tontilla melkeinpä muutaman metrin päässä tiestä on talousrakennus, jonka lämpimästä varastosta menee pihan ali taloon sähköt, kaapeli-tv:n maakaapeli, sekä Cat6-kaapeli. Nämä siis menevät talossa tekniseen tilaan, jossa sitten kytkentärimat talon Ethernet-verkolle ja vastaavasti talon antenniverkon kytkentäpiste.
(Netti on nykyisellään mobiili, aikanaan oli kaapelimodeemi tuolla teknisessä tilassa.)

Elisan kaapeli-tv on tuotu tontille nimenomaan tuohon talousrakennukseen, sinne olikin ajatuksena myös tuoda nyt kuitu, vaikkakaan samaa suojaputkea tuskin voi käyttää. Kaapeli-tv-palvelun pitäisin entisellään ja kuidusta otettaisiin pelkkä netti, päätelaitteen Ethernet-portista tuota nykyisellään käyttämätöntä Cat6:sta pitkin talolle, josta saa sitten mielensä mukaan langallista ja langatonta yhteyttä viriteltyä.

Toinen paljon huonompi vaihtoehto olisi tuoda kuitu tekniseen tilaan tai ainakin talon kulmalle asti, mutta olisi huomattavasti enemmän kaivutöitä ja mentävä myös kiviseinästä läpi. Sisälläkin olisi haasteita, tekninen tila on vasta perällä autotallin jälkeen (ja taas kiviseinä välissä) eikä kuidulle tai millekään kaapelille edes ole luontevaa reittiä sillä puolen tallia, siinä kun on lähes kattoon saakka ulottuva hyllyjärjestelmä. (Talo on rinteessä, suoraan tekniseen tilaankaan tuskin saisi porattua läpivientiä lumirajan yläpuolelle ja siltikin kuitua pitäisi vetää ensin autotallin pituudelta ulkoseinälle, ei taida olla vaihtoehto.)

Pitkän alustuksen jälkeen päästään itse kysymykseenkin..!
Kuulemma tänä vuonna olisi tullut Elisalta uusi ohjeistus, että tulevaisuutta silmällä pitäen saisi (vai jopa pitää?) olla antenniverkon tähtipiste siinä lähistöllä, mihin kuitupääte asennetaan. Liekö ajatuksena ajaa kaapelitv-verkkoa joskus myöhemmin alas, siis kuitukohteissa. Mitenkähän tämä nyt on, äkkiseltään mistään asiakasohjeista, paitsi uudisrakentajille, ei löydy tuollaisesta mainintaa eikä myöskään 3.2.2026 päivätyissä valokuidun palvelukuvauksessa & erityisehdoissa..? Lämmin tila ja pistorasia on käsitykseni mukaan riittänyt, kunhan netin vaan saa järkevästi sitten tuosta asennuspaikasta hyödynnettyä talossa ja mielestäni nämä ehdot täyttyvät tuossa esittämässäni suunnitelmassa. 

Kiitos mahdollisesta pikaisesta vastauksesta, asiaan kun olisi tarve saada varmuus ennen kartoituskäyntiä.

3 kommenttia

sakarialanne
Elisalainen
Forum|alt.badge.img+24
  • Elisalainen
  • February 27, 2026

Kyllä se koaksiaalipohjainen kaapelitv-verkko tulee poistumaan alueilta/kiinteistöistä joissa on valokuitu olemassa. Ei ihan heti mutta lähivuosina.

Ehdottamasi suunnitelman toteutuskelpoisuus selviää, kun suunnittelija tulee paikanpäälle käymään. Omaan silmääni ideasi ei kuulosta toteutuskelvottomalta. 

Sitä parempi, mitä vähemmän kaivuuta tai läpivientejä ja toki olemassaolevia putkituksia pyritään hyödyntämään, jos se on mahdollista.


Kyllä se koaksiaalipohjainen kaapelitv-verkko tulee poistumaan alueilta/kiinteistöistä joissa on valokuitu olemassa. Ei ihan heti mutta lähivuosina.

Ehdottamasi suunnitelman toteutuskelpoisuus selviää, kun suunnittelija tulee paikanpäälle käymään. Omaan silmääni ideasi ei kuulosta toteutuskelvottomalta. 

Sitä parempi, mitä vähemmän kaivuuta tai läpivientejä ja toki olemassaolevia putkituksia pyritään hyödyntämään, jos se on mahdollista.

Kiitoksia vastauksesta..!

Eli mikäli edettäisiin suunnitelmani mukaan, talossa menetettäisiin todennäköisesti joskus lähivuosina perus kaapeli-tv:n ilmaiskanavien katselun (tai vähintäänkin digiboksilla omaan arkistoon tallentamisen) mahdollisuus, kun antenniverkon jakopiste tosiaan on toisaalla ja rakennusten välillä kulkee tuolta osin vain se paksu maakaapeli.
No, onneksi on antennikin vielä sentään jäänyt katolle... ei ole IPTV:stä ja suoratoistosta kokonaan korvaamaan perinteistä kanavatarjontaa ainakaan tässä taloudessa.

Toisaalta, jos tulisi toisiin ajatuksiin kuituliittymän hankinnassa tämän uuden tiedon pohjalta (kuidun käyttäjä tulee menettämään koaksiaalin), mitä ei ole todennäköisesti missään asiakkaille viestitty ainakaan viime vuoden puolella kun kuidun tilasin, olisi mielenkiintoista tietää onko todella perusteita veloittaa 250e tai suunnittelukäynnin sopimisen jälkeen jopa 400e peruutusmaksua.


sakarialanne
Elisalainen
Forum|alt.badge.img+24
  • Elisalainen
  • February 27, 2026

Varmaan olennaista tuossa ehdotuksesi toteutumisessa on se, mistä “suunnasta” se valokuituverkko kiinteistölle päin tulee.

Ei sille koaksiaaliverkon purkamiselle vielä aikatauluja ole, siksi siitä ei ole tiedotettukaan, mutta kupariverkoista tullaan luopumaan ja työ on ollut käynnissä jo jonkun aikaa DSL-verkkojen ja lankapuhelinverkkojen osalta.