Skip to main content
Kysymys

Miksi sain ilmoituksen netin irtisanomisesta, vaikka en ole irtisanonut sopimusta?

  • September 8, 2026
  • 2 kommenttia
  • 51 katselukerrat

Muutto takana, piti saada netti asuntoon niin modeemit sun muut kytkin ja tein sopimuksen. Siitä tuli ihan tavanomaiseen tapaan tekstiviestit ja muut varmistukset, mutta sitten kun piti netin alkaa toimia, kilahtikin sähköpostiin viesti, jossa sanottiin että “Olemme käsitelleet -- Elisa Netti -sopimusta koskevan irtisanomisen.” Ja sulkemisajankohta oli nyt samana päivänä. En ole mitään irtisanonut, mitään muuta viestiä ei tullut, netti ei toimi mutta edelleen näkyy Elisa Netti aktiivisena tilausten seurannassa. OmaElisan tuotteiden listassa ei Elisa Nettiä näy ollenkaan.

 

Onko kenellekään ikinä käynyt näin?? Asiakaspalvelustahan ei tunnetusti pääse läpi.

2 kommenttia

  • OmaYhteisön luottojäsen
  • September 8, 2026

Noinhan se menee muutossa:

https://elisa.fi/asiakaspalvelu/sopimukset/muuttamassa/

Esim:

Kiinteälle nettiyhteydelle eli laajakaistaliittymälle kannattaa tilata siirto hyvissä ajoin ennen muuttoa, jotta liittymä olisi heti käyttövalmis uudessa osoitteessa.

Ota vaan yhteyttä asiakaspalveluun vaikka somessa, niin hoituu:

https://elisa.fi/asiakaspalvelu/yhteystiedot/

Chat Omaelisassa  ma-pe 9-18

Yksityisviestillä: 

Lähetä viesti Facebookissa
Lähetä viesti X-palvelussa

Asiakaspalvelupuhelu:

010 190 240 (mpm/pvm myös jonotusajalta)​

Omaelisassa:

Omaelisa Klikkaa nimipallukan vieressä kolmea viivaa>Tuki>Viestit ja ilmoitukset>Asiakaspalvelun viestit>Uusi viesti

 


Forum|alt.badge.img+7
  • Älyniekka
  • September 8, 2026

Oletettavasti tässä on taloyhtiön netti. Jos olet muuttanut ja siinä on ollut toinen asukas aiemmin, eiköhän hän ole irtisanonut liittymän. Ehkä hän on juuri silloin irtisanonut sen liittymän, tai se on käsitelty viiveellä, joka tapauksessa lienee katkaissut yhteyden. Eiköhän se siitä kun kontaktoi Elisaa.