Hei
Reitittimelle tulee jonkun verran liikennettä joka ei ole tarkoitettu meikäläisen liittymän IP:lle. Muutama kymmenen pakettia minuutissa kenties. Ei pelkkää broadcastia tai multicastia vaan ihan normaalin näköistä liikennettä. Kyseessä 1000Mbit kuituliittymä, ethernetnousu kerrostalon kellarista. Liekö normaalia?
Taisi olla väärä hälytys. Multicast MAC osoitteesta tuntuu tulevan suurin osa. Näyttäisi normaalilta liikenteeltä enimmäkseen. Tai en nyt ihan varmaksi mene sanomaan, käsittääkseni oma WAN IP pitäisi noissa paketeissa olla kohteena eikä joku toinen elisan laajakaistaliittymä. Olisi helpompi kyllä vain heittää nämä pakettilogit emaililla jollekin Elisan adminille… Tuskin mikään iso juttu kyseessä, mutta vähän outo.
Sanoisin, että normaalia on. Jos huolettaa, niin aina voit pienen yhteenvedon lokista laittaa meille OmaElisan kautta viestimällä. Viestiin saa mukaan liitteitä. Tervetuloa myös OmaYhteisöön
Noinhan se viestittely OmaElisassa onnistuu:
Omaelisa /Tuki>Viestit ja ilmoitukset>Asiakaspalvelun viestit
Osallistu keskusteluun
Liity OmaYhteisöön
Onko sinulla jo tunnus? Kirjaudu sisään
Tervetuloa OmaYhteisöön!
Eikö sinulla ole vielä tunnusta? Luo OmaYhteisö-tunnus
ELISAN TYÖNTEKIJÖIDEN KIRJAUTUMINEN KIRJAUDU TAI REKISTERÖIDY ELISA TUNNUKSELLA
Anna OmaYhteisö-tunnuksesi tai sähköpostiosoitteesi, niin lähetämme sinulle sähköpostitse ohjeet salasanan palauttamiseksi