Talossamme on vuodesta 1978 hyvin toimiva Elisan (aikoineen Tampereen Tietoverkko) kaapelimodeemi. Käyttö on lähinnä pankki-, verkkko-ostoksia, sähköpostia, netin selailua yms. mummo/isoisä -kamaa.
Nyt Pyynikille tarjoaa Valokuitunen Oy valokuitua, jonka business-idea näyttää olevan rahastaa verkkkoinfrasta ja ohjata kuluttajat varsin eksoottisten palveluntarjoajien haaviin (Bahnhof etc.). Oman pienen taloyhtiön näkökulmasta on ihan turha maksa valokuidusta, kun kaapelimodeemi riittää hyvin eikä noilla sisällöntarjoajilla ole mitään ernomaista tarjottavaa,
Kysymykseni kuuluu: tukeeko Elisa nykyistä kaapelimodeemiin perustuvaa infraa kuinka pitkään? Nämä nykyiset nopeudet nimittäin riittävät meille boomereille hautaan saakka.

