Skip to main content
Kysymys

Tecnicolor -kaapelimodeemi CGA437ATCH4 viimeinen päivitys vuodelta 2024

  • October 8, 2026
  • 2 kommenttia
  • 32 katselukerrat

Ovatko Elisan myymät modeemit niin tietoturvallisia tehtaalta lähtiessään, etteivät ne tarvitse päivityksiä? Tilanne ei ole mielestäni lainkaan luottamusta herättävä. Jos Elisa ei niitä jaa, voiko niitä ladata jostain. Modeemin siltaaminen nyt ainakin olisi ensimmäisenä mielessä.

ER

2 kommenttia

  • OmaYhteisön luottojäsen
  • October 8, 2026

Kyllä siihen päivitys tulee, kun sen aika on.

Ei oikein voi muualtakaan ladata, kun on Elisalle räätälöity ohjelmisto, niinkuin Elisan myymissä tapana on:

https://elisa.fi/asiakaspalvelu/laitteet/elisa-sertifioitu-hyodyt/

Elisa Sertifioidut laitteet eroavat vastaavista muualta hankituista laajakaistalaitteista ohjelmistonsa ja asetustensa osalta. Elisalle räätälöydyllä ohjelmistolla varmistamme, että saat nauttia luotettavasta ja nopeasta nettiyhteydestä nyt ja tulevaisuudessa.

Sillattua ei  varmaan voi vieläkään:

Tuolla aiheesta:

Ote vuoden takaa:

“Siltaus oli hetkellisesti saatavilla, mutta tuolle tehtiin rollback. Selvitämme mahdollisesti tuohon liittyvää ongelmaa, eli tulee kun tulee.” 

 


tontze
Forum|alt.badge.img+19
  • Superstara
  • October 8, 2026

Jos laitteessa on Elisan softa, sen tietoturvapäivitykset tulee totutusti vuoden, parin viiveellä. Softaa et saa mistään muualta. Kaapelimodeemin ei tarvitse olla Elisan softalla, saman laitteen voi ostaa muualta ja se toimii kyllä.