Hei, minulla on päivitetty viime viikon perjantaina reitittimen liittymä ja nyt ei julkinen ip enää toimi. Reititin on ollut toimimassa 11 vuotta eikä tähän asti ole ollut vastaavaa ongelmaa. Olen toki reititintä päivittänyt kolmen neljän vuoden välein. Reititin on mökillä ja siihen on liitetty laitteita, joita pääsen ohjaamaan sisäverkossa. Reititin on TP-link 6400. Reitittimeen pääsen no-ip osoitteella, mutten muihin reitittimeen liitettyihin laitteisiin. Tarvitsisin ehdottomasti julkisen ip:n etäohjausta varten.
Vastauksen tähän kysymykseen jakoi kerver
Hei, kyllä minulla on ollut 11 vuoden aikana 4-5 reititintä. Tänään resetoin reitittimen aamulla ja nyt lähti toimimaan reitittimeen kiinteästi liitetyt laitteetkin.
Kiitän lämpimästi kaikkia teitä, jotka annoitte hyviä vinkkejä. Niistä voi olla jatkossa hyötyä ongelmatilanteissa, sillä niitä aina silloin tulee.