Skip to main content
ETUOHJELMA

Uusi Elisa Etuohjelma on täällä!

  • September 10, 2024
  • 104 kommenttia
  • 7050 katselukerrat
Uusi Elisa Etuohjelma on täällä!
Näytä ensimmäinen kirjoitus

104 kommenttia

  • OmaYhteisön luottojäsen
  • March 10, 2025

https://elisa.fi/asiakaspalvelu/etuohjelma/

Asiakkuuden keston laskenta aloitetaan siitä hetkestä, kun sinulle on avautunut ensimmäinen Elisa Etuohjelmaan kuuluva liittymä- tai palvelusopimus Elisa Oyj:lle. Kestoa ei siis lasketa siitä hetkestä, kun sopimus on avautunut esim. HPY:lle tai Radiolinjalle.


Ladymummo
Forum|alt.badge.img+4
  • Vakiokalustoa
  • June 10, 2026

Ei lasketa siitä milloin asiakas on itse avannut sopimuksen, vaan siitä milloin asiakkaan jo vuosia olemassa ollut sopimus, on puhelinyhtiössä tapahtuneiden muutosten vuoksi, muuttunut etuohjelmaan sopivaksi.

Itsellänikin ollut AINA kuukausilaskutteinen sopimus, ensin lankapuhelin 80-luvulta 2000-luvun alkupuolelle ja lisäksi känny yhtäjaksoisesti vuodesta 2003 alkaen. Etuohjelmaan hyväksyttiin joku ihan muu paljon myöhempi vuosi ( olisiko ollut joku 2015 tai jotain ) alkupisteeksi… eli noin 20 - 40 vuoden asiakkuudella ( riippuen siitä mitä lasketaan mukaan ) pääsi vain alimmalle tasolle. Onhan se vähän turhauttavaa tietenkin ja ihan vaan jo periaattessa epäreilua.


Ladymummo
Forum|alt.badge.img+4
  • Vakiokalustoa
  • June 10, 2026

“Asiakkuuden kestolla on merkitystä aina 11 vuoteen saakka, jolloin olet saavuttanut maksimipisteet mitä asiakkuuden kestosta voi saada”

Miten on mahdollista, että pääsee vain alimmalle etuohjelman tasolle, vaikka Radiolinjasta tuli Elisa jo noin 22 vuotta sitten? Siis Radiolinjasta tuli Elisa jo 2004 tai 2005, eikä vasta 11v sitten joka oli 2015 !?!

“ Asiakkuuden keston laskenta aloitetaan siitä hetkestä, kun sinulle on avautunut ensimmäinen Elisa Etuohjelmaan kuuluva liittymä- tai palvelusopimus Elisa Oyj:lle. Kestoa ei siis lasketa siitä hetkestä, kun sopimus on avautunut esim. HPY:lle tai Radiolinjalle”

Kun asiakas itse on ottanut vakituisen kuukausilaskutteisen liittymän, jota asiakas EI ole itse kertaakaan muuttanut - vaan Elisa on sitä tuhat kertaa muuttanut - niin aivan asiakkaasta riippumattomista syistä hänellä on useampia liittymäsopimuksia auennut ja päättynyt ( kuitenkin ketjuttuen tauottomana asiakkuutena ), mutta niistä etuohjelmaan siis huomioidaankin asiakkuuden aloitusajaksi vain joku viimeisin Elisan tekemä.


  • June 11, 2026

Miten on mahdollista, että pääsee vain alimmalle etuohjelman tasolle, vaikka Radiolinjasta tuli Elisa jo noin 22 vuotta sitten? Siis Radiolinjasta tuli Elisa jo 2004 tai 2005, eikä vasta 11v sitten joka oli 2015 !?

Asiakkuuden kesto on vain yksi asia, joka vaikuttaa. Ja ketjussa on jo muutamaan kertaan todettu, että asiakkuutta ei lasketa aikojen alusta, joten siitä ei tarvinne enää vääntää (voit lukea itse ketjun vanhempia viestejä).

Etutasoissa pääsee ylöspäin, kun maksaa enemmän Elisalle. Hanki muutama 50 euron liittymä, niin kovasti alkaa etupisteitä ropisemaan. Yhden kilpailutetun liittymän käyttäjän ei kannata uhrata ajatustakaan noille ohjelman tarjoamille “eduille”, haitat on niitä suuremmat.