Nyt tarvin viisaammilta apua. Muutin uuteen asuntoon jonka vuokraan kuului kotikuitu 25M nopeudella ja otin siihen lisämaksusta 150M nopeuden. Ongelmana on, että minun Huawei 5G CPE Pro 2 reititin ei nyt tunnista datapistorasiasta tulevaa yhteyttä. Olen kokeillut usealla eri kaapelilla, mutta ei toimi. Yhteys kuitenki toimi kun kokeilin laittaa nettikaapelin datapistorasiasta suoraan läppäriin. Edellisessä asunnossa oli myös Elisan kotikuitu (100M) ja siellä reititin toimi aivan normaalisti. Jotain varmaan reitittimen hallintapaneelista täytyisi säätää, mutta mitä?
Huawei 5G CPE Pro 2 kotikuitu ongelma
Vastauksen tähän kysymykseen jakoi Vil
Kokeile mennä selaimella osoitteeseen 192.168.100.1 ja löydätkö sieltä valikon “verkkoyhteydet” > “ethernet” ja sen alta jotain “ethernet only” jonka voisi laittaa päälle asetuksen “auto” sijaan ?
Hei, ongelma ratkesi, mutta hieman eri tavalla kuin ehdotit. Tosiaan, kun meni 192.168.100.1, niin tuli vain kirjautumis sivu, jonka jälkeen ei päässyt muuhun valikkoon kuin aikaisemmin mainitsemaani.
Kokeilin erikseen, että toimiiko verkko piuha suoraan iliman että se menee reitittimen läpi. Kyllähän se toimi. Huomasin kuitenkin tässä vaiheessa, että sivulla 192.168.100.1 laite tunnisti, että piuha otettiin irti.
Laite kysyi, onko verkkokaapeli kiinni, valehtelin laitteelle, että se on, jonka jälkeen pääsin muokkaamaan “Internet access method” -asetusta. Kun vaihdoin oletuksesta (PPPoE) → DHCP ja laitoin piuhan kiinni takaisin reitittimeen jonka jälkeen klikkasin “Try Again” niin minulle muodostui toimiva langaton yhteys.
En olisi odottanut laitteen toimivan näin, mutta löytyipähän ratkaisu. Kiitos tuesta

Liity OmaYhteisöön
Onko sinulla jo tunnus? Kirjaudu sisään
Tervetuloa OmaYhteisöön!
Eikö sinulla ole vielä tunnusta? Luo OmaYhteisö-tunnus
ELISAN TYÖNTEKIJÖIDEN KIRJAUTUMINEN KIRJAUDU TAI REKISTERÖIDY ELISA TUNNUKSELLA
Anna OmaYhteisö-tunnuksesi tai sähköpostiosoitteesi, niin lähetämme sinulle sähköpostitse ohjeet salasanan palauttamiseksi




