Skip to main content

Sony Soundbar HT-A3000 oli yhteensopiva Sony TV:n kanssa, parin viikon jälkeen ei enää ole!

  • October 14, 2024
  • 14 kommenttia
  • 214 katselukerrat

Moi

 

varoituksen sana tästä mallista. Meillä on Sonyn muutama vuotta vanha TV jossa oli aiemmin Samsungin kotiteatteri jonka käyttö oli hankalaa koska vaati kahden kauko-ohjaimen käyttöä.

 

Siksi halusimme vaihtaa sen Sony Soundbariin koska kaikki toimisi yhdellä HDMI kaapelilla ja yhdellä kauko-ohjaimella. Kaikki toimi loistavasti pari viikkoa kunnes yllättäen Sony (?) tiputti mallin HT-A3000 tuen pois ko televisiosta??? Ainoastaan HTA-5000 ja HT-A9000 löytyvät nyt TV:n valikoista, monien paljon halvempien Soundbar -mallien ohella?

 

Menee kyllä maku tällaiseen etenkin kun Elisankin sivuilla kerrottiin että meidän Sony TV on yhteensopiva ko Soundbarin kanssa!

 

14 kommenttia

tontze
Forum|alt.badge.img+19
  • Superstara
  • October 14, 2024

Televisiooon siis tuli softapäivitys joka poisti yhteensopivuuden ? Onpas kyllä ikävä homma.

Miten tuo yhteensopivuusongelma ilmenee ?


  • Keskustelun aloittaja
  • Keskustelija
  • October 14, 2024

Lähinnä vain niin että joutuu käyttämään sekä TVn että Soundbarin kauko-ohjaimia ja HDMi johdon lisäksi optista kaapelia.

Siksi vaihdettiin Samsung Soundbar Sonyyn ettei näin tarvitsisi tehdä ja toimikinbpri viikkoa.

Jos Sony luulee että TV vaihtuu tämän takia uuteen, se voi ollakin totta, mutta merkki ei tule olemaan  Sony.


tontze
Forum|alt.badge.img+19
  • Superstara
  • October 14, 2024

  • Keskustelun aloittaja
  • Keskustelija
  • October 15, 2024

Siis….

 

Tämä toimi pari viikkoa eARC HDMI:hin kytkettynä niin että TV:n ohjaimella pystyi ohjaamaan Soundbaria ja molemmat sammuivat kun toisesta otti virrat pois jne jne. Sitten se lakkasi toimimasta ja uskon että TV päivittyi niin että tätä Soundbaria ei enää tueta.

Elisankin sivuilla annetaan ymmärtää että jos eARC löytyy TV:st se toimii. Ei tunnut toimivan, enää.


ilponen
OmaYhteisön moderaattori
Forum|alt.badge.img+11
  • OmaYhteisön moderaattori
  • October 15, 2024

Kyseessä siis tämä soundbar? Erillisesti ei ainakaan meidän sivuilla näkynyt että minkä kaikkien Tv mallien kanssa on yhteensopiva, mutta HDMI 1 eARC / ARC liitäntä siitä kyllä tosiaan löytyy. 

Olitko Sonylta kysässyt että mikä homma, tippuiko yhteensopivuus softapäivityksessä? 🤔 Jos jaksaa värkkäillä, niin voishan tossa toki koittaa napata kaikki liitännät vekeen ja palautella telkkari ihan tehdasasetuksille, ja tän jäkeen tekis koko setille käyttöönoton uusiks. 

Oliko mikä tv-malli nyt käytössä?


  • Keskustelun aloittaja
  • Keskustelija
  • October 15, 2024

Tehnyt tiketin Sonylle, siellä on tukipalvelu ollut muutaman päivän kiinni “teknisten syiden takia”, nyt 20 minuuttia odottelua ohelimen ääressä, sieltä ei vastata :D 

On tuo reset tietysti vaihtoehto, mutta TV:n HDMI / Äänijärjetelmä -asetuksissa tämä Saoundbar näkyi aiemmin, nyt TV antaa suoraan listan jossa tämä ei ole mukana. Aiemmin, samasta valikosta pystyi muokkaamaan Soundbarin asetuksia sekä tekemään alkuviritykset.

Jos voisin, purkaisin kaupan heti. En suosittele tätä laitetta koska siitä annettu virheellistä tietoa.

 

 


  • Keskustelun aloittaja
  • Keskustelija
  • October 15, 2024

Lisättäköön vielä että tämä sattui hieman 14 vrk jälkeen joten, mustapekka kädessä. Jatkossa mietin ehkä vielä tarkemmin ostopaikkaa sekä laitteiden merkkiä.


ilponen
OmaYhteisön moderaattori
Forum|alt.badge.img+11
  • OmaYhteisön moderaattori
  • October 15, 2024

Okei, kannattaa se reset varuilta testata. Noista ei ikinä tiiä, voi olla et sen jälkeen tuo ilmestyy sinne valikkoon takasin. Vähintään ainaki kannattaa ottaa kaikki kaapelit irti hetkeks ja kaikki virrattomaks jos ei heti resettiin sen kaa halua lähteä. 

Oliko se siis mikä tv-malli? 


  • Keskustelun aloittaja
  • Keskustelija
  • October 15, 2024

Pitää kokeilla. Vaihdoin jo HDMI kaapelin uuteen koska ne ovat herkkiä häiriöille, mutta ei auttanut. Pitää illalla vetää reset moloempiin ja katsoa auttaako. Sonylta ei mitään apuja ole tullut vaikka tiketti tehty jo aikaa sitten, puhelimeen ei sieltä vastaa kukaan. TV on KD-49XH8096 ja Sonyn sivuilla on linkki tämän mallin kohdalla Soundbareihin, josta myös HT-A3000 löytyy.

 

 


ilponen
OmaYhteisön moderaattori
Forum|alt.badge.img+11
  • OmaYhteisön moderaattori
  • October 15, 2024

Kerro sit miten kävi. 👍


  • Keskustelun aloittaja
  • Keskustelija
  • October 16, 2024

No niin. Tein Resetin sekä SounBariin että Telkkariin. Ei vaikutusta. Eli ilmeisesti Sony on päivityksessä tiputtanut tuen tälle HT-A3000 mallille pois päivityksessä kolme vuotta vanhaan televisioon.

Jos olisin tiennyt, olisin laittanut 150 euroa lisää ja ostanut mallin HT-A5000. Prkl. Sekä Elisan että Sonyn sivuilla annetaan ymmärtää että jos ja kun eARC löytyy, niin toimii. Ei toimi, eikä Sonyn “Asiakaspalvelu” ole vastnnut kolmeen päivään.

Toki tämä on First World Problem, mutta ei näin Sony.

 

 

 


  • October 16, 2024

Sonylla on tapana tehdä ihmeellesia ratkaisuja. Oman vahvistimeni se tiputti appistaan pois parivuotta vanhana. Ohjaus onnistuu kun ei päivitä sovellusta, mutta uudella ei enää toimi.


  • Keskustelun aloittaja
  • Keskustelija
  • October 17, 2024

No niin, Sonylla herättiin usean päivän uinumisen jälkeen:

 

 

“Hei!

Kiitos vastauskestasi.
Kyseisellä televisolla ei ole mahdollista hallita Soundbaria televison kaukosäätimellä mikäli käytössä on HDMI liitäntä. Seuraavat sarjat pystyvät käyttämään toimintoa:

Z9K-sarja, A95K-sarja, A90K-sarja, A80K-sarja, A75K-sarja, X95K-sarja, X90K-sarja, X90S-sarja, X85K-sarja, X80K-sarja, Z9J-sarja, A90J-sarja, A80J-sarja, X95J-sarja, X90J-sarja, X85J-sarja, X80J-

Tämä maininta löytyy verkkosivuiltamme Soundbarin ylesikatsauskesta kohdasta "Vaivaton ohjaus BRAVIA TV:llä".

Ystävällisin terveisin,

Sony”

 

  • Silti, tuon linkin takaa löytyy oikeastaan vain tämä lause, “

    "Asennus muutamassa sekunnissa. Liitä soundbar pistorasiaan, liitä TV:hen HDMI eARC -liitännällä ja käynnistä", noita yhteensopivia malleja en kyllä löytänyt mistään.

  • eARC on standardi, jonka pitäisi taata yhteensopivuus. Ei takaa jos mallina on SONY

  • Meidän kolme vuotta vanha Bravia toimi moitteetta pari-kolme viikkoa, kunnes ilmeisesti sofatpäivtyksen jälkeen vaati kaksi kauko-ohjainta sekä optisen äänikaapelin käyttöä.
  • Meidän televisiomallin alta löytyy Sonyn sivuilta linkki joka johtaa Sounbareihin, myös malliin HT-A3000
  • Sonyn Asiakaspalevlu väittää että tämä laite ei toimi pelkällä HDMI eARC kaapelilla. Mutta kun toimi, muuten olisimme palauttaneet sen 14 päivän sisällä.
  • Nyt kotona laite, joka ei toimi luvatulla tavalla sekä menetetty Sonyn brandiuskollisuus. Osin myös Elisan koska sivuilla annetaan ymmärtää että eARC riittää.

EI, EN SUOSITTELE SONYN HT-A3000 Sondbaria missään tilanteessa koska softapäivityksillä muutetaan tuotteiden ominaisuuksia ilmoittamatta.

 

 

 


  • Keskustelun aloittaja
  • Keskustelija
  • October 18, 2024

Saga jatkuu…

 

Kysyin Sonylta kuinka aiemman, toimivan softaversion saa takaisin ja vastaus oli: “Valitettavasti ohjelmistoissa ei ole mahdollsita mennä taaksepäin.”

Olisi toki ollut muakava jos päivityksessä olisi lukenut että “uusi softaversio poistaa eARC toimivuden” jolloin olisin voinut valita haluanko päivityksen vai en.

Monet firmat julkaisevat uusia softaversiota parantaakseen tuoteita, Sony näemmä julkaisee uusia softaversioista huonontaakseen tuotteitaan.