Skip to main content
Vastattu

PS5 pelinäytön jakaminen kavereille

  • tammik. 28, 2026 8:15 ip. UTC
  • 7 kommenttia
  • 118 katselukerrat

Miten saan PS5 plussassa pelatessani näytön jaettua kavereille? Yhteys katkeaa lähes heti kun yrittää laittaa näytönjaon päälle. NAT on 2, reitittimen asetuksista koitin käydä katselemassa mutta en löydä oikein mitään syytä. Palomuurin asetuksia ei voi siellä muuttaa, joskus kuulemma liian tiukat asetukset syynä. Olisiko tähän ongelmaan kellään ratkaisua?

Vastauksen tähän kysymykseen jakoi Layla

Vaihdettiin uusiin sekä hdmi- että verkkokaapeli ja nyt näytönjako toimii 😀 

Katso alkuperäinen viesti

7 kommenttia

eepuska
OmaYhteisön moderaattori
Forum|alt.badge.img+14
  • OmaYhteisön moderaattori
  • tammik. 29, 2026 8:15 ap. UTC

Olikos sulla mikä nettiyhteys + reititin käytössä?😊 Olitko tarkistanut tuon NAT 2 pleikan asetuksista vai reitittimen hallintasivulta? Toimiiko sulla livepelaaminen muuten ongelmitta ja onko tuo näytönjako toiminut koskaan?🤔

Ja lämpimästi tervetuloa mukaan yhteisöön ​@Layla !💙


  • Keskustelun aloittaja
  • Avulias
  • tammik. 29, 2026 8:36 ap. UTC

1000 meganen yhteys ja joku Huawein reititin. NAT2 pn pleikan asetuksissa, en hoksannut missä se olisi reitittimen asetuksissa? Livepelaaminen toimii muuten todella hyvin, näytönjako alkaa normaalisti mutta muutaman sekunnin päästä tulee ilmoitus "yhteys katkennut"


  • OmaYhteisön luottojäsen
  • tammik. 29, 2026 9:31 ap. UTC

Toisaalla jollakin on auttanut PlayStationin HDMI johdon vaihto.


  • Keskustelun aloittaja
  • Avulias
  • tammik. 29, 2026 9:32 ap. UTC

Ahaa, pitääpä kokeilla tuotakin😀


eepuska
OmaYhteisön moderaattori
Forum|alt.badge.img+14
  • OmaYhteisön moderaattori
  • tammik. 29, 2026 10:44 ap. UTC

Jes eli jos tuo livepelaaminen muuten pelittää niin silloin upload on luultavasti liittymällä tarpeeksi tasainen.👍 Jos pleikka on siinä Huawein vieressä niin voit toki kokeilla vielä yhdistää sen eth-piuhalla ellet ole jo niin tehnyt. Ja sitten tuo ​@Kimblez ehdottama hdmi-johdon vaihto on hyvä kokeilla!

Löysin myös sellaisen vinkin, että välillä jos joku toinen pelaaja pyytää sulta näytönjakoa niin se saattaisi lähteä toimimaan ongelmitta.🤔 Tämä ei toki korjaa itse ongelmaa, mutta voisi olla kiertoreitti. Ja sitten vielä voit halutessasi kokeilla pleikan tietokannan uudelleenrakennusta, tämä oli yksi steppi vianrajaukseen Playstationin omilla sivuilla (kohta seitsemän):

https://www.playstation.com/en-us/support/games/ps4-broadcast-and-share-play-troubleshooting/

Tässä onkin nyt muutamia toimia, mitä lähteä kokeilemaan! Kuittaa ihmeessä tänne keskusteluun jos jollain näistä näytönjako lähtee toimimaan normaalisti.😊


  • Keskustelun aloittaja
  • Avulias
  • tammik. 29, 2026 10:50 ap. UTC

Toisen pelaajan pyytämällä ei toimi, se on testattu. Samoin testattiin äsken jakamalla kännykästä hotspot, mutta ei toimi silläkään. Testataan tuo hdmi ja tietokannan uudelleenrakennus, ilmoitan miten käy 🙂


  • Keskustelun aloittaja
  • Avulias
  • Vastaus
  • tammik. 31, 2026 2:25 ip. UTC

Vaihdettiin uusiin sekä hdmi- että verkkokaapeli ja nyt näytönjako toimii 😀