Skip to main content
Vastaus

Tarvitsen apua 5G reitittimen asetuksiin jotta saan verkkopelit toimimaan PS5:llä - NAT on jo 2

  • September 4, 2025
  • 2 kommenttia
  • 109 katselukerrat

Olen vasta ostanut Elisan liittymän 5G kotinetti, jonka mukana Elisan Huawei 165 5G reitittimen. Mitään ongelmia ei ole muuten ollut, mutta en voi pelata verkkopelejä. Yhteys pätkii ja katkaisee koko ajan. Tässä tietoja:
 

  • Olen tilannut maksuttoman julkisen IP osoitteen Elisalta
  • Olen tehnyt Huawei reitittimeen uuden profiilin yhteysosoitteen APN internet4
  • Reitittimen MTU on 1500
  • Olen tehnyt DMZ asetuksen reitittimeen PS5 konsolia varten
  • PS5 saa yhteyden nettiin sille määritetyllä IP-osoitteella, joka on sama mikä näkyy reitittimessä tuon DMZ asetuksen kautta eli tämä on OK
  • Konsolin NAT tyyppi on 2, minkä pitäisi olla myös oikein
  • PS5 DNS:nä olen käyttänyt Googlen 8.8.8.8 ja toissijaisena 8.8.4.4
  • Gateway on 255.255.255.0
  • PS5:n MTU on 1500 (automaattinen)
  • Latausnopeus on tosi hyvä, parhaimmillaan yli 700 mbps teoreettisesta maksimista joka on liittymässä 1000 mbps, joten tässäkään ei ole mitään ongelmaa
  • Nopeustestin mukaan viive on eri testeissä ollut 26ms - 29ms ja Jitteri 2ms - 4ms, joten näissäkään ei pitäisi olla mitään vikaa. Tämä on aika tavalla siis samalla tasolla, kun aiemmin oli valokuidussa joka toimi moitteetta vanhassa asunnossa.

Koska pätkimistä tapahtuu ja verkkopelaaminen on tosi epästabiilia, tein myös seuraavat kokeilut:

  • laitoin UPnP:n päälle > ei muutosta, pätkiminen jatkuu ja heittää peleistä ulos aika lailla välittömästi
  • laitoin Virtual Serverissä erikseen portinohjauksen TCP ja UDP Sonyn ohjekeskuksen suositusarvojen mukaisesti > ei muutosta, pätkiminen jatkuu ja heittää peleistä ulos lähes välittömästi
  • Kaikissa näissä myös varmistin, että muutosten jälkeen NAT oli yhä tyyppiä 2 > kyllä oli.

Tämän jälkeen vertasin WAN ja LAN IP-osoitteiden arvoja reititin vs. miltä se näyttää julkisessa verkossa:

  • IPv4 on sama julkisessa verkossa ja reitittimessä
  • IPv6 on ERI julkisessa verkossa ja reitittimessä

Tämän havainnon jälkeen muutin reitittimen asetuksia siten, että se käyttää ainoastaan IPv4:sta:

  • WAU! Pätkiminen ei ollut enää yhtä pahaa.
  • Ja saatoin pystyä jopa pelaamaan yhden verkkopelin, ennen kun se nakkasi pihalle. Mutta tapahtui siis edes jotain edistymistä!

Nyt minulla on sormi suussa, enkä tiedä enää mitä pitäisi tehdä. Liittymä on täysin hyödytön minulle, jos sillä ei voi pelata. Osaisiko joku auttaa, olenko missanut jotain oleellista reitittimen asetuksissa?

P.S. En ole mikään aivan avuton tumpelo tekniikan kanssa - eli kaikki virrat pois molemmista laitteista, varmista että johto on kiinni seinässä ja uudelleenkäynnistys for dummies on tietenkin tehty ja kokeiltu :)

Vastauksen tähän kysymykseen jakoi jurveliini

Ongelma vaikuttaa nyt ratkenneen ja verkkopelit toimivat nyt moitteettomasti.

Vika oli (todennäköisesti) väärin konfiguroitu virtuaalipalvelimen porttiohjaus (TCP/UDP portit). Otin ne kokonaan pois päältä ja kokeilin sen jälkeen pelkällä UPnP:llä, jonka jälkeen alkoi pelittämään.

IPv6 verkko on edelleen tosin eri reitittimessä kun julkisessa verkossa, joten IPv4 pitää laittaa ainoaksi yhteystavaksi reitittimessä, jos jollain muulla on sama ongelma.

2 kommenttia

  • September 4, 2025

Kun kaikki vaikuttaa kaikkeen, niin auttaisikohan IPv6:n poistaminen käytöstä 

(jos on)  siltä PS5:kin.


  • Keskustelun aloittaja
  • Avulias
  • Vastaus
  • September 5, 2025

Ongelma vaikuttaa nyt ratkenneen ja verkkopelit toimivat nyt moitteettomasti.

Vika oli (todennäköisesti) väärin konfiguroitu virtuaalipalvelimen porttiohjaus (TCP/UDP portit). Otin ne kokonaan pois päältä ja kokeilin sen jälkeen pelkällä UPnP:llä, jonka jälkeen alkoi pelittämään.

IPv6 verkko on edelleen tosin eri reitittimessä kun julkisessa verkossa, joten IPv4 pitää laittaa ainoaksi yhteystavaksi reitittimessä, jos jollain muulla on sama ongelma.