Skip to main content
Kysymys

Epäselviä veloituksia laskulla

  • marrask. 5, 2026 8:01 ip. UTC
  • 3 kommenttia
  • 51 katselukerrat

Hei,

Huomasin, että laskuni on noussut 92 euroon, ja siihen on lisätty 32 euron liittymämaksu, jota minulta ei ole koskaan aikaisemmin veloitettu. En ole hyväksynyt tällaista lisämaksua enkä tilannut kyseistä palvelua.

Lisäksi mobiilidatani ei toiminut lainkaan Sveitsissä. Minulla ei ollut internetyhteyttä, enkä pystynyt käyttämään mitään sovelluksia. Jouduin jopa pyytämään muilta internetyhteyttä, koska omat mobiilidatani eivät toimineet.

Minulle lähetettiin viesti, jossa kysyttiin, haluanko käyttää internetiä 62 euron lisämaksua vastaan. En koskaan hyväksynyt tätä enkä antanut lupaa veloittaa kyseistä summaa.

En aio maksaa palvelusta, jota en ole tilannut ja joka ei edes toiminut. Vaadin, että perusteettomat lisämaksut poistetaan laskultani ja että asia selvitetään mahdollisimman pian.

Jos tähän ei löydy asianmukaista ratkaisua, aion vaihtaa operaattoria. En voi hyväksyä sitä, että minulta veloitetaan näin suuria summia palvelusta, jota en ole hyväksynyt enkä pystynyt käyttämään.

Odotan teiltä selkeää vastausta ja ratkaisua tilanteeseen.

EDIT: 6.11.2026 // Tarkennettu otsikkoa. -sannika

3 kommenttia

  • OmaYhteisön luottojäsen
  • marrask. 5, 2026 8:13 ip. UTC

Liekö kyse Datavartijasta:

https://elisa.fi/asiakaspalvelu/puheliittymat/reissussa/

Mikä on Datavartija eli 62 € saldoraja mobiilidatalle ulkomailla ja miten se toimii?

Tarkista OmaElisassa laskun PDF-erittely sivulta 2.

 Omaelisa/Laskut

Ota yhteyttä asiakaspalveluun, niin selviää:

https://elisa.fi/asiakaspalvelu/yhteystiedot/

Chat Omaelisassa  ma-pe 9-18

Yksityisviestillä:

Lähetä viesti Facebookissa
Lähetä viesti X-palvelussa

Asiakaspalvelupuhelu:

010 190 240 (mpm/pvm myös jonotusajalta)​

OmaElisa, oiva kanava laskutusasioihin:

Omaelisa Klikkaa nimipallukan vieressä kolmea viivaa>Tuki>Viestit ja ilmoitukset>Asiakaspalvelun viestit>Uusi viesti>Laskutus


sannika
OmaYhteisön moderaattori
Forum|alt.badge.img+10
  • OmaYhteisön moderaattori
  • marrask. 6, 2026 8:29 ap. UTC

Jotta saadaan selville mistä tuossa 32 euron liittymämaksussa on kyse, asiaa täytyisi päästä tutkimaan tarkemmin. 🔎 Tuossa 62 euron maksussa on todennäköisesti ​@Kimblez veikkauksen mukaisesti kyseessä datavartija, mikä on oletuksena käytössä kaikissa Elisan liittymissä EU:n verkkovierailuasetuksen mukaisesti. 

OmaYhteisö on julkinen keskustelufoorumi, joten tätä kautta emme valitettavasti pääse tarkastelemaan sopimus- ja laskuasioita lähemmin, mutta asiakaspalvelussa saamme varmasti asian selvitettyä. 👍


lasselusse
Forum|alt.badge.img+12
  • Tietopankki
  • marrask. 6, 2026 8:49 ap. UTC

tällain yleisellä tasolla roaming hinnoista.

https://elisa.fi/puheliittymat/kaytto-ulkomailla/

näyttää data siirto olevan noin 70 euroa/gigatavu sveitsissä, eli kallista on. sveitsi ja britannia ei kuulu eu roaming hinnoittelun piiriin.

data siirroista johtuen roaming:sta on tullut painajainen ja lähtökohtaisesti kannattaa estää roaming käyttö kokonaan liittymä puolelta. laitekohtaiset ns. estot tai nappulat ei ole aina luotettavia ja jää käyttäjän vastuulle.

eu roaming helpotti tätä jonkin verran mutta ansoja saattaa olla eu:n sisälläkin.

muu maailma data roaming on 12000 euroa / gigatavu (kaksitoista tuhatta).