Skip to main content
Kysymys

määräaikaisen liittymän peruutus ennen siirtoa

  • January 3, 2026
  • 3 kommenttia
  • 59 katselukerrat

Hei! Eikö olekin niin että määräaikaisenkin ständiltä otetun liittymän voi peruuttaa ennenkuin se tulee voimaan?

Eli otan liittymän ständiltä vaikka ma ja liittymän pitäisi siirtyä Elisalle perjantaina. Perun kuitenkin liittymän tiistaina. Olenko ymmärtänyt oikein että kun liittymän ei ole vielä auennut niin määräaikainen sopimus ei myöskään ole vielä voimassa ja peruutuksen voi tehdä ilman mitään sanktioita?

3 kommenttia

  • January 4, 2026

Jos kyse on numeronsiirrosta, olet oikeassa. Sen voi perua niin kauan kun numero ei ole siirtynyt. 
Huomaa kuitenkin, että jos olet huolinut jotain kaupanpäällisiä, jotka olet saanut suoraan mukaan ständiltä, sopimuksen peruuntuessa Elisa voi laskuttaa niiden arvon tai vaatia palauttamaan.

Täysin uusi liittymä ei ole peruttavissa, jos olet hankkinut sen paikan päältä. Etämyynnissä on 14 vrk peruutusoikeus.


Forum|alt.badge.img+6
  • Mentor
  • January 4, 2026

Niin mikähän tässä on se sopimuskausi? Alkaako se vasta kun numero on siirtynyt vai jo aiemmin. Uuden liittymän laskutus kuitenkin alkaa käsittääkseni vasta kun liittymä on käytössä. Kieroja juttuja nämä. Pääsääntöisesti myymäläosto on heti sitova, tietysti yritys voi halutessaan joustaa näistä yleissäännöistä.

Kannattaa kaikki määräaikainen ostella vaan etämyynnistä (verkko- tai puhelinosto) niin on aina parempi turva jos alkaa epäröimään. Näistäkin puhelinosto tuppaa olemaan sellainen että asioita jää helposti pimentoon, joilla on merkitystä ostopäätökseen. Verkossa voi selvitellä asiat ennakkoon huolellisemmin.


  • Keskustelun aloittaja
  • Keskustelija
  • January 4, 2026

Kyllä kysymys on numeronsiirrosta. Ja niin että  Elisan liittymä ei ole vielä ehtinyt aueta ennen peruutusta vaan olisi auennut vasta seuraavalla viikolla. Jäin siis vanhan operaattorin asiakkaaksi koska tarjous oli super hyvä. Täytyy kyllä sanoa että elisan ständin myyjä puhui niin paljon että en muista hänen edes sanoneen että kyse on määräaikaisesta liittymästä ja ainoa mikä jäi mieleen oli se että hän sanoi kaupanpäällisestä että se pitää maksaa jos heidän liittymän peruu. Eli oletukseni olikin kokoajan että Elisan liittymän voi perua normaalisti halutessaan. 

Joo kaupanpäällinen pitää maksaa tottakai jos määräaikaisen peruuttaa.