Olen yrittänyt lähettää puhelimella multimedia viestiä, ei vaan onnistu. Mistäköhän johtuu?
Vastauksen tähän kysymykseen jakoi irritus
Katso alkuperäinen viestiOlen yrittänyt lähettää puhelimella multimedia viestiä, ei vaan onnistu. Mistäköhän johtuu?
Vastauksen tähän kysymykseen jakoi irritus
Katso alkuperäinen viestiYleisimmät syyt nykyisin ovat liittymällä oleva dataesto tai sitten hieman erikoisemman puhelimen asetukset ovat vain väärin.
Tarkistithan omaelisan kautta ettei liittymällä ole mitään estoja päällä?
OmaElisasta asetettu dataesto ei estä multimediaviestejä Suomessa. Se estää internet-yhteyden ja virheellisesti puhelut. Verkkovierailussa ulkomailla dataesto estää multimediaviestitkin.
Multimediaviestien toimimattomuuteen voi olla ties kuinka monta syytä. Ensimmäiseksi kannattaa tarkastaa, että puhelimen asetukset ovat kunnossa:
Asetus | Elisan ja Saunalahden SIM-kortti, myös Prepaid | Saunalahden vanha SIM-kortti* |
---|---|---|
Tilin nimi, profiilin nimi | Elisa MMS | Vanha MMS |
APN, yhteysosoite | mms | mms.saunalahti.fi |
Käyttäjätunnus | jätetään tyhjäksi | jätetään tyhjäksi |
Salasana | jätetään tyhjäksi | jätetään tyhjäksi |
Kotisivu, MMSC-osoite | http://mms.elisa.fi | http://mms.saunalahti.fi:8002 |
Yhteystyyppi | HTTP | HTTP |
Välityspalvelimen osoite, | 213.161.41.57 | 62.142.4.197 |
Välitysportti, välityspalvelimen portti, yhdyskäytävän portti | 80 | 8080 |
Käyttäjätunnus | jätetään tyhjäksi | jätetään tyhjäksi |
Salasana | jätetään tyhjäksi | jätetään tyhjäksi |
APN-tyyppi | mms | mms |
* Saunalahti (vanha SIM-kortti) = SIM-kortti alkaa 00000-numerosarjalla.
Kannattaa myös tarkastaa, että multimediaviestien lähetys ja vastaanotto ovat valikoista kytketty päälle.
┈─┈
Jos kyseessä on Android-puhelin, huomioitavia asioita on enemmän:
Androidien mobiilidatakytkin on versioissa 1 – 9 rikki ja estää internetin käytön lisäksi multimediaviestit. Puhtaasta Android 10 alkaen multimediaviestien vastaanoton voi kytkeä päälle erikseen mobiilidatasta. Kytkin on piilotettu ja tulee näkyville ainoastaan, kun mobiilidata on kytketty pois päältä. Huomaa, että jos valmistaja on muokannut käyttöjärjestelmää, multimediakytkin voi puuttua, vaikka Androidin versio olisi 10 tai uudempi.
Androidin dual-sim tuki on puutteellinen, eivätkä multimediaviestit toimi kuin yhdellä sim-kortilla. Tämä on se kortti, joka on valittu mobiilidatalle.
Olen yrittänyt lähettää puhelimella multimedia viestiä, ei vaan onnistu. Mistäköhän johtuu?
Tuolla ohjeita ongelmaan Samsungilla:
https://fi.androidhow.eu/miten/kuinka-korjata-mms-viesti-jota-ei-laheteta-samsungilla-android-10/
Tuollakin ongelman tiimoilta:
https://fi.moyens.net/android/7-parasta-tapaa-korjata-android-ei-laheta-kuvaviesteja/
Vielä:
Peruspuhelin,mikä tukee multimediaviestejä:
Puhelimen viestiasetusten Multimediaviesti- kohtaan:
Välitystiedot: Käytössä
MMS- viestien vastaanotto: Automaattinen
Yhteysosoite: Elisa MMS
Ja
Mobiilidata käytössä.
Toivottavasti onnistuu.
Olen yrittänyt lähettää puhelimella multimedia viestiä, ei vaan onnistu. Mistäköhän johtuu?
Edellä on annettu jotain ohjeita ja vinkkejä asian korjaamiseksi. Niistä ei kuitenkaan ole mitään hyötyä, jos kyseessä on jokin "perus näppäinpuhelin", joka ei tue multimediaviestejä lainkaan.
Kiitos viesteistä, ongelma korjattu👍
Mahtava homma. 👍 Mistä tuo ongelma siis johtu, ja miten sait homman pelittämään
Eikö sinulla ole vielä tunnusta? Luo OmaYhteisö-tunnus
Anna OmaYhteisö-tunnuksesi tai sähköpostiosoitteesi, niin lähetämme sinulle sähköpostitse ohjeet salasanan palauttamiseksi