Skip to main content
Vastattu

Elisa Sähköpostipalvelun roskapostisuodatin on hyödytön

  • February 23, 2024
  • 175 kommenttia
  • 5728 katselukerrat

Näytä ensimmäinen kirjoitus

175 kommenttia

Forum|alt.badge.img+2
  • Aktiivinen keskustelija
  • May 12, 2025

info at flightsearch.se pukkaa taas koko kirjoa, akusoli , athorol-pro , banks.fi lainaa jne . Onkohan estoihin laitettu vääriä sanoja vai miksi ei onnistu. Elisa  team hoi hoi

 

tosin minäkin ne olen estänyt mutta kun ei toimi niin ei .


Forum|alt.badge.img+1
  • Osallistuja
  • May 13, 2025

info at flightsearch.se pukkaa taas koko kirjoa, akusoli , athorol-pro , banks.fi lainaa jne . Onkohan estoihin laitettu vääriä sanoja vai miksi ei onnistu. Elisa  team hoi hoi

 

tosin minäkin ne olen estänyt mutta kun ei toimi niin ei .

Joo, tämä on taas muuttunut ihan toivottomaksi ja entistä vaarallisemmaksi. Edellisissä viesteissä olevien roskapostinimien joukon etunenään on tulossa Elisa itse Microsoftin ja Outlookin tuotemerkeillä höystettynä.


Forum|alt.badge.img+2
  • Aktiivinen keskustelija
  • May 14, 2025

No nyt pukkaa entisten lisäksi uusia. Näitä ei voi merkitä roskapostiksi, ei puhelimessa. Ei läppärissä microsoft 365:ssä, vain merkkaamalla ja manuaalinen siirto roskapostikansioon. Alkaa kärsivällisyys loppumaan! Miksei ylläpidosta kukaan kommentoi mitään? Ollaan hiljaa ja hihitellään ilmeisestikin.... Elisan nimissä tilauksia, laskutuksia jne ne on lähetetty liitteenä abuse@....

 


Forum|alt.badge.img+1
  • Kommentaattori
  • May 14, 2025

Onko ihan oikeasti Elisalla niin kyvytöntä porukkaa ettei tuota spämmiä saa kuriin?

 

On kovin erikoista lisätä noita listalle jokainen erikseen, pitöisikö teidän maksullisen roskapostisuodattimen tehdä se asia minkä asiakkaat tekevät puolestanne?

 

Hauskin on tuo mikä tuli itselle tänään.. “Elisa tilaus” lähettäjältä, kytännössä tuo tarkoittaa, ette tarkista mitään, ette edes sitä lähettääkö joku teidän nimissä.

 

Miksi ette implemnetoi ilmoita roskaposti nappia, tuo poistaa tuon saman lähettäjän monilta muilta.

 

Aivan turha jakaa tietoa tyyliin “Hei paina sitä unsuscribe nappia”  tosin älä siinä tapauksessa kun joku on häksinyt sivun mille olet kirjaututunut, ehkei kannata painaa nappia..

 

Jos nyt ihan suoraan sanon täysin ala-arvoista toimintaa. Mielenkiintoista että gmail tai live ei tule roskapostia.

 

Omalla listalla on nyt 755 osoitetta, jopa domaineja..

 

Tuo on jopa jo vitsi, tiedän että teillä on paljon AI osaamista.. se ei näytä soveltuvan mailieihin 

 

 


Forum|alt.badge.img+1
  • Kommentaattori
  • May 14, 2025

Tähän vielä lisätäkseni, ohje “luo dummy tili”käytä sitä ei luotettavilla sivuilla ja sitten “oma osoite” luotettavilla sivuilla  on täyttä kuraa!!

 

Kai ymmärrätte ettei tuo toimi yrityksissäkään, luo kaksi tiliä toinen kura tili ja toinen virallinen, siellä ei ole kuin yksi osoite ja späm jostain syytä ei tule läpi.

 


Forum|alt.badge.img+1
  • Kommentaattori
  • May 14, 2025

koitin liittää tähän nuo omat 755 blokattua, mutta näytti menevän tarkistettavaksi..

 

aivan käsittämätöntä kyllä


Forum|alt.badge.img+11
  • Tietäjä
  • May 15, 2025

koitin liittää tähän nuo omat 755 blokattua, mutta näytti menevän tarkistettavaksi..

 

Miten sait lasketuksi nuo 755, manuaalisestiko?

 


  • May 15, 2025

Onko ihan oikeasti Elisalla niin kyvytöntä porukkaa ettei tuota spämmiä saa kuriin?

Näin sivustakatsojana minua lähinnä ihmetyttää, että joku asiakas jaksaa vielä tapella noiden kanssa? Ja nykyään vielä maksaa siitä (erillistä hintaa).

20 vuotta odotettu, että kyllä se kohta siitä paranee?

 

Makuja on tietysti monia. Olihan suoli24 ja luukku laatikotkin suosittuja aikoinaan, kaikkine “ominaisuuksineen”.


Forum|alt.badge.img+11
  • Tietäjä
  • May 17, 2025

Olen tilannut Tori.fi:stä ilmoituksen, jos tiettyjä esineitä tulee myyntiin. Tällainen viesti tulee joka päivä, mutta kas kummaa, tänään se olikin tulkittu roskapostiksi.

Toisaalta: Vero.fi ja Omaveron nimissä tuleva roskaposti oli tullut suodattimen läpi. 

Näin “toimii” Elisan roskapostisuodatin.


tontze
Forum|alt.badge.img+19
  • Superstara
  • May 17, 2025

Taitaa elisa itse myydä noita sähköpostilistoja kun eivät halua asialle mitään tehdä.


Forum|alt.badge.img+2
  • Aktiivinen keskustelija
  • May 17, 2025

Taitaa elisa itse myydä noita sähköpostilistoja kun eivät halua asialle mitään tehdä.

Sama tullut mieleen🫣


  • Avulias
  • May 17, 2025

Sähköpostin roskapostin esto ei hyödytä mitään. Kaikki tulee läpi ja Roskaposti-kansio on jatkuvasti aivan tyhjä.


Forum|alt.badge.img+11
  • Tietäjä
  • May 17, 2025

Elisa on ulkoistanut nämä estettävät/sallittavat osoitteet ja sanat asiakkaidensa tehtäväksi. Sekään ei toimi. Webmailin aikaisemmassa versiossa näki, paljonko estoja on listoilla, mutta nykyään sitä ei näe mistään; täytyisi laskea manuaalisesti. Olisi varmaan aika vaikeata, koska niitä on yli tuhat. Tiedän sen aikaisemman version perusteella.


  • Tulokas
  • May 18, 2025

Mitä öö-luokan tekoälyä käytetään sähköpostin tarkistukseen, kun ihan ilmiselvät, vieläpä Elisan nimissä lähetettävät sähköpostit linkkeineen ja liitteineen kolahtelee postilaatikkoon?

Esim:

lähettäjä: “OmaElisa”  <email AT gemitotaalbv.nl>

aihe: “Yhteystietosi kaipaavat päivitystä – toimi nyt”
Viestissä Elisan logo, ja selitys että kuinka nyt on äärimmäisen kiireellistä käydä klikkaamassa linkkiä, jossa osoite vie jonnekin robsonhost -sivulle.
 
Olen vastaavan sisältöisen viestin jo pari kertaa lisännyt webmailin kautta estetyjen lähettäjien listalle, mutta tässä on taas aavistuksen erilainen sähköpostiosoite.
 
Eikö nyt vähän tyhmemmänkin roskapostisuodattimen pitäisi pystyä poimimaan nämä viestit? Etenkin jos käyttäjät ovat kouluttaneet sitä lisäämällä ko. viestin lähettäjän omalle roskapostilistalleen.

Forum|alt.badge.img+11
  • Tietäjä
  • May 18, 2025

Minullekin tulee näitä; Elisan roskapostisuodatin on täysin hyödytön, jatkuvasti saa olla lisäämässä estoja. Toisaalta roskapostiin menee ei-roskaposteja.


  • Tulokas
  • May 18, 2025

Tänään omaan Elisan sähköpostiini postiini tullut OmaElisa nimellä (mutta kun katsoo, mikä lähettäjän sähköposti on: email@gemitotaalbv.nl)
viesti: “Yhteystietosi kaipaavat päivitystä – toimi nyt” ja viestikentässä logoineen pikasilmäyksellä varsin uskottavan näköinen viesti:Hyvä asiakas, 

“Hyvä asiakas, Haluamme varmistaa, että sinulla on keskeytyksetön pääsy kaikkiin Elisa-palveluihisi, kuten internetiin, mobiililiittymiin ja webmailiin. Järjestelmämme mukaan yhteystietosi saattavat olla vanhentuneet, mikä ei vastaa asiakastietojen hallintaa koskevia käytäntöjämme.

On erittäin tärkeää, että yhteystietosi ovat ajan tasalla, jotta voimme tarjota sinulle sujuvaa palvelua ja pitää sinut ajan tasalla tärkeistä tiedotteista, laskutuksesta sekä teknisistä päivityksistä.

Pyydämme sinua päivittämään yhteystietosi viimeistään 21. toukokuuta 2025….”

ja tämän jälkeen painike Päivitä tiedot… joka johtaa ties minne huijaussivustolle.

Teksti jatkuu vielä tästä uhkauksella periä 15 euron käsittelymaksu… ja lopussa
“Ystävällisin terveisin,
OmaElisa”

Kuinkahan moni tähän halpaan menee, en tiedä, mutta voin kuvitella että joku pahaa-aavistamaton voi mennä.

Tästä kannattaisi oikeasti tiedottaa ihmisiä ja varoittaa ja painottaa, että Elisa ei lähetä tämän kaltaisia viestejä.

Itselläni pitäisi muuten olla roskapostisuodatin omassa sähköpostissani, mutta ei nähtävästi ole tämän sekä vero.fi -nimissä tulleiden vastaavanlaisten huijauspostien suodatus onnistunut.

 


  • OmaYhteisön luottojäsen
  • May 18, 2025

.


Forum|alt.badge.img+2
  • Aktiivinen keskustelija
  • May 19, 2025

Muutoksia🤣

Akusoli on nyt

AKULOSI

Eli esto sanat vaihtoon😡😡😡


Forum|alt.badge.img
  • Osallistuja
  • May 21, 2025

Roskapostin tulva on ihan sietämätöntä. Viimeisen parin päivän aikana taas noin 60 roskapostia. 95% näistä sellaisia joiden lähettäjä omalla estolistalla, sisältää estetyn sanan, tai molemmat. Alkeellisinkin tekoäly olisi nämä jo suodattanut, joten ei voi kuin ihmetellä onko palvelussa minkäänlaista suodatusta. Pelkkää rahastusta ja harhaanjohtavaa mainontaa.

Jos kyseessä olisi mikä tahansa muu palvelu, olisi irtisanominen helppoa. Mutta sähköpostiosoitteen vaihtaminen kaikkiin vuosien aikana rekisteröityihin palveluihin ei käy ihan nopeasti. Jos nyt aloitan siirtoprojektin, niin ehkä ensi vuonna voisi tästä osoitteesta luopua. Mutta silloinkin on riski että osoite jää ns. kiertoon ja päätyy vääriin käsiin. Aikamoiseen loukkuun on asiakas saatu.

En millään haluaisi tehdä töitä palveluntarjoaja puolesta, mutta estäkää nyt ainakin support@outlook.com, josta tulee noin puolet koko roskapostitulvasta. 

 


Forum|alt.badge.img+2
  • Aktiivinen keskustelija
  • May 27, 2025

No nyt on roskapostisuodin toimiva, ainakin jotenkin😡 Lähetin erään sähköpostin missä oli pieni Exel liite, no palvelin hylkäsi sen spammina 🫢🫢. Mutta samaan aikaan pukkaa tuutin täydeltä SUOMI. FI tms huijaus viestejä veronpalautuksista ja kaikkien eri pankkien maileja missä täytyy joko yhteystiedot päivittää tai täytyy vahvistaa tuleva tilisiirto. Näistä varoittelee Poliisi, digivirasto jne kuluttajia, eikö @ operaattorit voi nuo massapostitukset jo blokkaa? 


Forum|alt.badge.img+6
  • Älyniekka
  • June 9, 2025

Minun Microsoftin sähköpostiin tulee hyvin harvoin roskapostia eikä juuri lainkaan väärin

suodatettuja. Nyt kun tarkistin niin yksi puolesta tusinasta Dropboxin 100GT tilan

loppumisesta ja 2 Teran tarjouksesta kertovasta sähköpostista oli suodatettu roskapostiksi.

Ei ole vuosiin ollut tuo Dropbox minulla käytössä kun on Microsoft 365 Family Teran

OneDrive tiloineen ja iCloudit sun muut mutta kun tuota 100GT tarjottiin Elisalta ostettuun

Lenovo läppäriin niin rekisteröin sen tuolla Microsoft-sähköpostilla.

 

Katsoin Elisa-sähköpostin suodatussääntöjä. Suodatuslista mahottoman pitkä ja osoitteita

ei nähnyt kokonaan menemättä muokkaukseen. Roskapostin whitelist oli selkeempi ja

siellä Power-kaupan osoite kiinnitti huomioni. Powerhan on yksi teidän pahimmista

kilpailijoista laitekaupassa. Muita suomalaisia firmoja siinä lyhyessä listassa ei ollut paitsi

K-Plussan osoite koska aikanaan roskapostittajat käyttivät Keskon osoitteita.

 

Minulle tulee sadoilta lähettäjiltä sähköpostia Kolumbus-osoitteeseen eikä montaakaan ole

tarvinnut whitelistata joten ihmetyttää että miksi juuri joitakin Elisan kilpailijoita täytyy.

EDIT: 10.6.2025 // Siirretty oikean aihealueen ketjuun. -Jaakop


Forum|alt.badge.img+2
  • Aktiivinen keskustelija
  • June 22, 2025

No nyt ei pahemmin edellisiä tule. Mutta S pankki ja Suomi.fi (muka) paukuttaa joka päivä ja runsaasti. 


Forum|alt.badge.img
  • Osallistuja
  • June 23, 2025

Tätä on nyt kehitetty pari vuotta, ja vieläkään ei ole onnistuttu blokkaamaan edes alkeellisimpia random sähköpostiosoitteista tuleviä "iCloud/google drive/onedrive-tilasi on loppu, anna tästä linkistä luottokorttitietosi" tai "Viagra/cialis/xanax/subutex/kikkelinpidentäjä tabletit nyt uskomattomaan hintaan"-mainoksia.

Hinta on kyllä noussut.. Saisiko tälle nyt parin vuoden jälkeen jotain valmistakin, vai meinasitteko vielä kauankin kehitellä? Se että maksullisessa palvelussa ratkaisuna on se että jokainen tekee itse omat blokkilistat on aika surkeaa "asiakaspalvelua".


Forum|alt.badge.img+2
  • Aktiivinen keskustelija
  • June 27, 2025

Onko siis aikuisten oikeasti ihan relevanttia että maksan roskapostisuodatuksesta? Ja parin päivän aikana tulee noin 50kpl s-pankin spamneja (muka sieltä) ja sata kappaletta suomi.fi (muka) veronpalautuksen vahvistamista. Onko se oikein? Miksei kukaan Elisan edustaja kommentoi mitään tai edes tekisi mitään. Itsekin osaisin varmaan blokkaa nuo. Whitelist ei tee mitään, sinne tungettu avainsanoilla jne vaikka mitä estoja, samoin osoitteilla. Tehkää jotain! 

EDIT: 30.6.2025 // Muokattu kirosana pois. - Ilponen
 


Forum|alt.badge.img+2
  • Aktiivinen keskustelija
  • June 28, 2025

Ja tuutin täydeltä pukkaa spammia, spankkia, Suomi.fi veronpalautusta eturauhasta jne. Noin 100 parissa päivässä. Eikö Elisa aikuisten oikeasti osaa blokkaa näitä? Minäkin maksan ko palvelusta ja miksi ei kukaan vastaa tähän ketjuun Elisalta? Hävettää niin ollaan hiljaa tai sitten ei kiinnosta?