Skip to main content
Kysymys

@kolumbus.fi elisan sähköposteja? Sain sellaiesta tiedonkalastelu viestin

  • March 22, 2026
  • 3 kommenttia
  • 64 katselukerrat

0101010101

Mahtaisiko elisa osata auttaa että löytyy tuollaisen mailin takaa jonkun oikea nimikin, no kai se olisi aika tyhmä jos löytyisi tai sitten sposti on kaapattu. Oli vaan melko erikoinen tilanne joka meni seuraavasti:

Maksoin podimolle euron maksun, sitten tuli spostiini viesti että maksu on veloitettu kahteen kertaan, tämä viesti tuli tästä kolumbus osoitteesta jossa kehoitettiin menemään x sivuille ja kirjautumaan (pankki tunnuksilla varmaan) että voi käsitellä maksun tjsp. Podimo ja maksun välittäjä mobilepay ei kumpikaan tiedosta asiaa eikä ongelmaa, hassua on..

3 kommenttia

  • OmaYhteisön luottojäsen
  • March 22, 2026

Tuolla ketjussa samanmoista:

Ote:

“Tuo @kolumbus-osoite on joko väärennys tai kaapattu postitili, jolla hämätään vastaanottajaa eikä se varsinainen lähetysosoite.”

Tuolla ohjetta muuten huijausyrityksistä/tietojenkalastuksesta:

https://elisa.fi/asiakaspalvelu/viat-ongelmat/huijausyritykset/

Huijausviestit Elisan nimissä

Mikäli tietojenkalasteluviestin lähettäjä esiintyy Elisana, jatkolähetäthän saamasi viestin osoitteeseen abuse(at)elisa.fi Huom! Kyseisessä osoitteessa otetaan vastaan vain ilmoituksia Elisaa koskevista huijausyrityksistä.

 


Hubii
Forum|alt.badge.img+7
  • Avulias
  • March 22, 2026

en tiiedä.. Itsellä tulee nyt wippies postiin vaikka en ole mihinkään osoitetta antanut...


Sokrates
  • March 22, 2026

en tiiedä.. Itsellä tulee nyt wippies postiin vaikka en ole mihinkään osoitetta antanut...

Ei sitä sähköpostiosoitetta välttämättä itse tarvitse antaa mihinkään roskalistalle.

Suurin osa osoitteista vuotaa roskapostittajille niin , että ensin hakkerit murtautuvat johonkin palveluun ja kopioivat palvelun käyttäjien tiedot ja myyvät ne sitten roskapostittajille.