Skip to main content
Vastattu

Uuden tietoturvan ongelmat / VPN

  • June 25, 2024
  • 30 kommenttia
  • 2310 katselukerrat

Näytä ensimmäinen kirjoitus

30 kommenttia

sakarialanne
Elisalainen
Forum|alt.badge.img+24
  • Elisalainen
  • January 8, 2025

Minä olen ottanut VPN:n pois käytöstä se ei Windows 10 ja 11 koneessa toimi kunnolla ainakaan minulla, hidastaa selvästi kotinettiä 1000/100 Mbps Windowsissa on omakin  VPN mutta nyt tarkoitan F-securen VPN:ää Windowsin VPN ei myöskään ole käytössä.

VPN-putken palveluntarjoaja ei ole internet-operaattori, siksi sitä “VPN-kaistaakin” on rajallinen määrä joka näkyy varsinkin noilla nopeammilla yhteyksillä “nopeuden romahtamisena” etenkin primetime-aikaan.

Tämä ei siis ole varsinaisesti vika, vaan “ominaisuus”. Sama “ongelma” on “kaikissa” VPN-palveluissa.

Esim. juuri tällä hetkellä testattuna NordVPN päällä suomalaiseen palvelimeen antaa nopeustesti 3/10 tulosta ja ilman VPN:ää normaalin 800/50 nopeuden. Käyttökelvoton. Aamulla tilanne parempi. 

Enimmäkseen käytän VPN:ää mobiililaitteissa ja ainakin android-sovelluksen asetuksissa voi määrittää, mitkä sovelluksista ohittavat VPN-yhteyden kokonaan ja tämä on hyödyllinen suoratoistopalveluita käytettäessä, jotka tuntuvat “dissaavan” VPN-palveluita, vaikka käyttö ei tapahdukaan EU:n ulkopuolelta vaan ihan Suomesta. 

 


Claudius
  • January 8, 2025

Sanotaan nyt näin, että jos ja kun Windows-konetta käyttää paikallisessa kotiverkossa Suomessa reitittimen takana, niin ei VPN-palvelua tarvitse.

Käytännössä myös maksullisten tietoturvaohielmistojen asennus Windowsiin on turhaa, koska Microsoftin Defender hoitaa homman ilman ongelmia ja kustannuksia.

Reitittimiä on erilaisia kuten on käyttäjiäkin, joten en lähtisi oikomaan noin. 🤔 Suosittelen mieluummin kunnollista suojausta myös sinne tietokoneelle kuin mobiililaitteisiinkin. 😊

Toki, mutta jos on operaattorin valvonnassa ja ylläpidossa oleva laite, niin eikös perusasetukset pitäisi olla kunnossa? Vai pitäisikö käyttäjien olla huolissaan?

Tuskin kovin moni seniori lähtee noita virittelemään, kun jo salasanojen vaihto tuottaa hankaluuksia. VPN:n ymmärrän avoimissa WiFi-verkoissa sekä ulkomailla, kun haluaa seurata tiettyjä suomalaisia lähetyksiä, mutta kotona???

Nörtit jne vastaavat omista vehkeistään, virityksistään,,yhteykeistään. Mutta se on toinen juttu.


Forum|alt.badge.img+1
  • Avulias
  • August 7, 2025

F-securelta on tullut jo melkein puoli vuotta sitten uusi vpn, jossa on hydraguard- ja wireguard-protokollat. Onko mitään tietoa, milloin tämä päivittyy myös Elisan tietoturvaan? Kysyin kuukausi sitten sekä aspasta että omagurulta, niin kukaan ei ollut kuullutkaan tällaisesta. Tuo uusi vpn on siis ollut osa F-Secure totalia jo kuukausia. Testasin tuota iPhonessa kokeilujaksolla ja vpn toimi erittäin hyvin; ei katkennut ollenkaan ja yhteys toimi kokoajan ongelmitta! Käytän Elisan tietoturvaa siksi, että se maksetaan kuukausitilauksena. Jos vaihtaisin F-Securen omaan totalpakettiin, joutuisin maksamaan sen heti vuodeksi. Olisi tärkeää, että tämä uusi vpn tulisi pian myös Elisan versioon, kun F-Secure on sen kuitenkin hienosti ja ystävällisesti korjannut ja saanut toimimaan ottamalla käyttöön toimivat vpn-protokollat!


Forum|alt.badge.img+1
  • Avulias
  • August 24, 2025

Tämä menee vain oudommaksi: käytän siis tietoturvaa iPhonella ja minulle tuli Appstoreen pari päivää sitten tietoturvan päivitys, missä luki päivitetty vpn-palvelu. Mikään ei kuitenkaan muuttunut. Poistin koko sovelluksenkin ja asensin uudestaan. Protokollat ovat edelleen samat vanhat ice 1 ja 2! Eli kysyn uudestaan: milloin FSecuren uusi vpn tulee Elisa Tietoturvaan? Ja mikä ihme tuo Appstoren päivitys oikein sitten oli?


ilponen
Forum|alt.badge.img+11
  • Entinen elisalainen
  • September 2, 2025

Elisa Tietoturva kehittyy jatkuvasti, joten tuossa on ilmeisesti ollut vain jotain muita muutoksia tässä päivityksessä. VPN yhteyttä myös kehitetään jatkossa entistä paremmaksi, joten tuohonkin on muutoksia tulossa jossain vaiheessa. 😊