Skip to main content

Elisan asiakkaiden tunnuksia käytetty väärin

  • August 13, 2026
  • 3 kommenttia
  • 164 katselukerrat

Suvi
OmaYhteisön yhteisömanageri
Forum|alt.badge.img+15
  • OmaYhteisön yhteisömanageri

Olemme havainneet, että asiakkaidemme tunnuksilla (Elisa Viihde ja Elisa Tunnus) on tehty luvattomia tilauksia esimerkiksi suoratoistopalveluihin. Usein tilille on päästy tunnuksilla, jotka ovat peräisin tietojenkalastelusta tai vanhoista tietomurroista.

Kuinka toimin?

Tarkista tilauksesi OmaElisasta. Jos havaitset tilauksia, joita et ole tehnyt, ota yhteys asiakaspalveluun. Vaihda salasanasi välittömästi.

Suosittelemme kaikille asiakkaillemme kaksivaiheisen tunnistautumisen käyttöönottoa. Ohje kaksivaiheisen tunnistautumisen käyttöönottoon asiakaspalvelusivuillamme.

Lue lisää asiakastiedotteista.

3 kommenttia

lasselusse
Forum|alt.badge.img+12
  • Tietopankki
  • August 13, 2026

ensimmäisenä kysymnys: voiko oma elisa tunnukset sulkea siten että tavallinen salasana ei toimi, mutta pankkitunnukset ja mobiilivarmenne toimii?

https://yhteiso.elisa.fi/ideas/omaelisaan-2fa-fido2-passkey-monipuolisesti-kaeyttoeoen-525801

nyt olisi aika pohtia noita lisävaihtoehtoja. sms on vähän kankea, mutta ilmeisesti elisalle ei noi tekstiviestit maksa hirveästi. muille käy vähän kalliiksi.

ja ennakko kommenttina, tehkää lisä varmennukset siten että EI riipu suljetuista tai usa pohjaisista järjestelmistä, esim google play services ja ios.

 


Suvi
OmaYhteisön yhteisömanageri
Forum|alt.badge.img+15
  • Keskustelun aloittaja
  • OmaYhteisön yhteisömanageri
  • August 13, 2026

Itse käyttäjätunnuksia ei voi estää, mutta kaksivaiheinen tunnistautuminen tuo mukanaan sen, että pelkällä käyttäjätunnus ja salasana -yhdistelmällä ei pääse sisään.


Sokrates
  • August 13, 2026

Minulla on Oma Elisaan kirjautumisessa käytössä kaksivaiheinen tunnistus eli palvelu lähettää tunnuksen ja salasanan antamisen jälkeen varmistuskoodin puhelimeen ja vasta sen hyväksymisen jälkeen palvelu aukeaa. No olen puhelinnumeroksi yhteystiedoissa määritellyt varalaitteeni liittymän ja se ei ole normaalisti edes päällä.

Noin se tunnus/salasana vaihtoehto on käytännössä blokattu ja itse kirjaudun palveluun mobiilivarmenteella.