Elisa on sulkenut Laajakaista liittymäni jo kaksi kerta ja nyt uhkaa kolmatta kertaa- Mitä teen
kunolen uusinut jo kolme kertaa digipoksi viimeksi Elisan oma ja kaikki salasanat on vaihdettu
mutta sama toistuu n kahden kuukauden välein. haluaisin tietää päivämäärän milloin paveluhyökkäys on tetty sillä meillä on kaikki piuhat irti seinästä joten sitä ei voi käyttää
Kysäise asiakaspalvelusta:
https://elisa.fi/asiakaspalvelu/yhteystiedot/
Esim:
Soittakaa minulle:
Asiakaspalvelupuhelu:
010 190 240 (mpm/pvm) Avoinna ma-pe klo 8-18.
Esim:
Chattaa OmaElisassa
Lähetä viesti Facebookissa
Lähetä viesti Twitterissä
Omaelisassakin voi viestitellä:
Omaelisa/ Asiakaspalvelu/Viestit ja ilmoitukset/Asiakaspalvelun viestit.
Lisää vielä omaan profiiliisi asiakasnumero vastaisuuden varalle, jos ei ole:
Oma profiili/muokkaa profiilia.
Omaan profiiliin pääset klikkaamalla
nimimerkkipallukkaasi sivun oikealla ylhäällä/Oma profiili
Mikähän on nykypäivän(10/2024) reagointi/ilmoitusmalli/toiminta/asiakkaalle päin mikäli Elisa havaitsee/epäilee asiakkaan laajakaista(kiinteä/mobiili) verkkoa käytettävän osana palvelunestohyökkäystä.Voidaanko esim. vanha/haavoitttuva/heikosti suojattu asiakasreititin havaita ja ilmoittaa siitä asiakkaalle..
Olisikohan tästä palvelusta verkossa yhtenäistä kuvausta jotta välttäisi “turhia” yhteydenottoja aspaan..kiitos..
Suosittelen tutustumaan tarkemmin Elisan kyberturvallisuuteen! Elisan sivuilta löytyy runsaasti tietoa. Toimintamalleja tai prosesseja ei kuitenkaan yleensä julkisteta näkyville. Asiakkaille ilmoitetaan välittömästi, kun haittaliikenne tai vuotava elementti havaitaan, ja laajakaista suljetaan tilapäisesti, jotta verkko pysyy puhtaana. Aina on toki suotavaa, että käyttäjä on aktiivinen myös oman turvallisuudensa osalta ja kannattaakin kurkata myös Kyberturvakuukausi 2024 – turvallisella polulla.