Skip to main content
Vastattu

Samsung Galaxy s23 Ultra ei toimi 5G+ -liittymässä

  • 27. helmikuuta 2025
  • 3 kommenttia
  • 146 katselukerrat

Samsung Galaxy s23 Ultra ei toimi 5G+ -liittymällä. Puhelut katkeilevat, samoin netti. Nettiyhteys ei toimi. Elisa sanoo, että odotetaan Samsungilta korjaavaa päivitystä. Siihen saakka käytetään 4G:tä. Toinen vaihtoehto olisi siirtyminen 5G-liittymään.

Ongelmana tässä on nyt myös se, että miten saadaan tieto siitä että vika on korjattu?

Lieneekö tässä taustalla myös sellainen vaihtoehto, että Elisan itsenäinen 5G (SA) ei ole kaikilta osin yhteensopiva Samsungin toiminnallisuuden kanssa? Epäilyksiä tähän suuntaan johtaa myös se tosiasia että itsenäisen 5G:n ilmoitetaan toimivan vain tietyissä puhelimissa, joka korostaa sitä että niistä jokainen pitää erikseen testata toimivaksi ja se mahdollisesti edellyttää 5G-verkon “virittelyä”. Se että maailmanlaajuinen valmistaja alkaisi virittelemään omia puhelimiaan sopiviksi juuri Elisan 5G-verkkoon, ei kuulosta täysin uskottavalta.

Vastauksen tähän kysymykseen jakoi error404

Häiriöpuolella voidaan sinulle aukaista vikailmoitus, niin saat tiedon kun ongelma on korjattu. Vaihtoehtoisesti voi silloin tällöin kokeilla että joko toimii myös. Tuolla aiemmassa ketjussa tulikin ilmi, että jotain päivitystä ilmeisesti on puhelimille tulossa jo. Asia siis mahdollisesti jo korjautumassa.

 

Tervetuloa myös vielä OmaYhteisöön ​@P.aivittelija! 😊

Katso alkuperäinen viesti
Oliko tästä hyötyä?

3 kommenttia

  • 4628 kommenttia
  • 27. helmikuuta 2025

Eiköhän tietoa Elisan sivullekin tule, kun on korjattu.

Tuollakin ketjussa Samsung/5G toimivuus:

https://yhteiso.elisa.fi/android-23/samsung-galaxy-s25-puhelut-katkeilevat-528089

Ote:

“Samsungin kanssa myös tutkitaan asiaa.”

Tuolla:

https://elisa.fi/5g/itsenainen-5g/

Itsenäinen 5G toimii seuraavissa puhelimissa ja tableteissa:

Esim.  Samsung Galaxy S23 kaikki mallit


error404
Elisalainen
Forum|alt.badge.img+11
  • Elisalainen
  • 379 kommenttia
  • Vastaus
  • 28. helmikuuta 2025

Häiriöpuolella voidaan sinulle aukaista vikailmoitus, niin saat tiedon kun ongelma on korjattu. Vaihtoehtoisesti voi silloin tällöin kokeilla että joko toimii myös. Tuolla aiemmassa ketjussa tulikin ilmi, että jotain päivitystä ilmeisesti on puhelimille tulossa jo. Asia siis mahdollisesti jo korjautumassa.

 

Tervetuloa myös vielä OmaYhteisöön ​@P.aivittelija! 😊


  • Keskustelun aloittaja
  • Tulokas
  • 1 kommentti
  • 4. maaliskuuta 2025

Koska itsenäisen 5G:n toimivuus taataan vain tietyillä puhelimilla, tarkoittaa se sitä että niiden toimivuus on pitänyt testata. Ne ovat siis toimineet ainakin joskus, koska niiden on ilmoitettu toimivan. Sitten on tullut päivityksiä sekä 5G-verkkoon että ko. puhelimiin ja nyt esim. s23 Ultran toimivuus itsenäisessä 5G-verkossa on selkeästi huonoa.

Ihanteellisessa maailmassa tämä olisi havaittu operaattorin toimesta (ja jopa tiedotettu asiakkaille), mutta ongelmana lienee se että se testipuhelinkin oli jo laitettu labran kaappiin koska se oli aikoinaan testattu toimivaksi. Nyt voisi olettaa että puhelin kaivetaan kaapista ja aloitetaan testit uudestaan, etenkin sen jälkeen kun on saatu päivityksiä verkkoon ja/tai puhelimeen.

Kävin lukemassa muutaman jutun itsenäisestä 5G-verkosta. Sellainen kuva tuli, että se ei ole mikään piece of cake. Aika vaativa juttu.

Se että asiakas alkaisi testata että joko toimii, on hieman liikaa vaadittu. Asiakkaat yleensä haluavat että puhelut tulevat perille ja nettiin pääsee. Siihen ei oikein sovi se että tieten tahtoen kytkee puhelimensa sellaiseen tilaan jossa kaikki ei toimikaan - ehkä.