Skip to main content

PS5-konsolin virallinen lanseerauspäivä on 19.11.2020 :gem: 

Viimeisin erämyynti:

  • PS5 Standard ja Digital -konsolien rajoitettu erä tuli tilattavaksi Elisan myymälöihin ja Palvelupuoteihin 30.9.2022. Kyseessä on rajoitettu erä ja tilauksia ei oteta enää vastaan, kun se on myyty. 
  • Tarkempia tietoja erästä löydät tästä kommentista

 

Ajankohtainen saatavuus- ja toimitustilanne:point_down:

 

Minkälainen saatavuustilanne PlayStation 5-konsoleissa on? :thought_balloon:

  • Saatavuustilanne jatkuu edelleen haastavana ja tällä hetkellä konsoleita tulee tilattavaksi sitä mukaan, kun eriä meille saapuu. Erien myynnistä tiedotetaan erikseen tässä ketjussa.

Missä järjestyksessä laitteet toimitetaan? :thought_balloon:

  • Toimitamme laitteita toimitusjonosta tilausjärjestyksessä. Tilauksesi on siirtynyt toimitusjonoon, kun tilauksesi on kokonaisuudessaan käsitelty.

 

Alkuperäinen aloituspostaus:point_down:

PlayStation 5 -konsoli on avattu ennakkomyyntiin myös Elisan verkkokaupassa. Valitettavasti emme juuri nyt ota vastaan uusia tilauksia PS5-konsoleista huonon saatavuuden vuoksi. Tulemme saamaan rajattuja määriä konsoleita ja toimitamme niitä asiakkaille tilausjärjestyksessä.

Konsoleiden saatavuus lähiaikoina on globaalisti haastava. Elisan verkkokaupassa 18.9.2020 käynnistetty PS5 ennakkomyynti on ylittänyt kaikki arvioidut toimitusmäärät.

Tällä hetkellä on jo tiedossa, että toimitustilanne tulee olemaan pitkään haastava.  Saatavuuden on ennustettu pysyvän heikkona vielä vuonna 2021.

Valitettavasti emme voi tällä hetkellä ottaa vastaan uusia tilauksia PlayStation 5 -konsoleita, tilausmahdollisuus avataan uudelleen saatavuustilanteen helpottaessa.

 

Usein kysytyt kysymykset PlayStation 5 -konsoleiden toimituksesta ja jonotilanteesta:

 

Milloin saan tilaamani PS5 pelikonsolin?

  • Tilanne on tällä hetkellä se, että saamme kerran kuukaudessa erän PlayStation 5 -konsoleita. Saamme maahantuojalta aina erikseen tiedon kuukausittain saamastamme toimituserän suuruudesta ja toimitusaikataulusta näiden tarkentuessa. Koska tarkempaa tietoa määristä ei ole pitkälle tulevaisuuteen, emme valitettavasti pysty tarkasti arvioimaan millä hetkellä pystymme tietyn päivämäärän tilauksen toimittamaan.
  • Tiedotamme kaikkia konsolin tilanneita kuukausittain tekstiviestillä oman tilauksen tilanteesta. Näissä viesteissä ilmoitamme toimitusaika-arvion niille tilaajille, jotka tulevat saamaan konsolin kyseisen kuukauden erästä. Muille ilmoitamme, milloin lähetämme seuraavan kerran tekstiviestillä tietoa toimitustilanteesta. Tällä konseptilla mennään, kunnes konsoleiden saatavuustilanne paranee ja saamme isompia määriä Suomeen.

Paljonko tilauksia on toimitusjonossa ja millä sijalla olen jonossa?

  • Julkisesti emme voi valitettavasti kertoa jonossa olevien tilausten tarkkoja kappalemääriä tai yksittäisen tilauksen paikkaa jonossa. PS5 Standard -konsolin osalta jonomme on reilusti nelinumeroinen ja PS5 Digital Edition -konsolin osalta jäädään kolminumeroiseksi.

Mihin tilauspäivämäärään asti jonoa on saatu purettua?

  • Konsoli on ollut tilattavissa verkkokaupastamme ennakkomyynnin aloituspäivästä 18.9.2020 alkaen. Konsoleiden tilaus verkkokaupastamme on toistaiseksi tauolla. Ennakkomyynnin aloituspäivän tilausrypäs on siis saatu purettua ja jatkossa saapuvilla toimituserillä puretaan useamman päivän tilauksia kerrallaan.​​​​​​Kerromme viimeisen toimittamattoman tilauksen päivämäärän aina saatavuustietojen yhteydessä. Ajantasaisimman tiedon löydät siis ylempää.

Mistä voin tarkistaa oman tilaukseni tilauspäivän?

  • Tilauspäivämäärän voit tarkistaa tilausvahvistukselta (löytyy sähköpostistasi!) tai OmaElisan tilauksen seurannasta (mikäli tilauksesta on alle kuusi (6) kuukautta). Huomioithan, että kaikissa tilanteissa jonopaikka ei ole yhtäkuin tilauspäivä. Tilaus siirtyy jonoon, kun tilaus on käsitelty - tilauksen käsittelyssä tarkistetaan esimerkiksi luotto- ja osoitetiedot. Mikäli tilauksella on vaikka osoitetiedoissa virhe, siirtyy tilaus jonoon vasta kun osoite on korjattu.

Tekemäni tilaus ei näy OmaElisassa?

  • Laitetilaukset ovat OmaElisan tilauksen seurannassa näkyvillä puolen vuoden ajan. Tilaukset ovat normaalisti voimassa, eivätkä ne ole peruuntuneet, vaikka tilausta ei näy OmaElisassa. Tiedotamme kaikkia tilanneita toimitusten etenemisestä tekstiviestillä luvatun aikataulun mukaisesti. Kun tilauksesi etenee toimitukseen, lähetämme tekstiviestillä tietoa toimituksesta sekä lähetystunnuksen. Asiaa avattu enemmän tässä kommentissa.

 

 

Aiempi saatavuusviestintä:point_down:

Saatavuus- ja toimitustilanne 23.9.2020 

Arvio PS5 -lisätarvikkeiden saatavuudesta ja toimituksesta 2020 aikana

Saatavuus- ja toimitustilanne 4.11.2020

Lisätarvikkeiden saatavuus- ja toimitustilanne 12.11.2020

Saatavuus- ja toimitustilanne 1.12.2020

Saatavuus- ja toimitustilanne 13.1.2021

Saatavuus- ja toimitustilanne 11.2.2021

Saatavuus- ja toimitustilanne 17.3.2021

Saatavuus- ja toimitustilanne 14.4.2021

Lisätarvikkeiden saatavuustilanne 14.4.2021

Tiedotus toimitustilanteesta 6.5.2021

Saatavuus- ja toimitustilanne 18.5.2021

Tietoa toimituksista 19.5.2021

Lisätarvikkeiden saatavuustilanne 19.5.2021
Toimitustilanne 20.5.2021

Tietoa toimituksista 2.6.2021

Saatavuus- ja toimitustilanne 16.6.2021

Tietoa toimituksista 30.6.2021

Saatavuus- ja toimitustilanne 21.7.2021

 Tietoa toimituksista 5.8.2021 

Tietoa toimituksista 13.8.2021

Saatavuus- ja toimitustilanne 18.8.2021

 Tietoa toimituksista 1.9.2021

Saatavuus- ja toimitustilanne 15.9.2021

Tietoa toimituksista 7.10.2021

Saatavuus- ja toimitustilanne 13.10.2021

Tietoa toimituksista 29.10.2021

Tietoa toimituksista 8.11.2021

Saatavuus- ja toimitustilanne 17.11.2021

Saatavuus- ja toimitustilanne 19.1.2022

Saatavuus- ja toimitustilanne 16.3.2022

Saatavuus- ja toimitustilanne 3.2.2022

Saatavuus- ja toimitustilanne 22.4.2022

 

 

 

Päivitämme saatavuustietoja sekä toimitusten aikatauluja keskitetysti tähän ketjuun. Aiempi ketju samasta aiheesta täällä.
 

Viimeksi päivitetty 10.5.2022

Tilasin konsolin 18.9 klo 11.56 ja vahvistus tuli klo 12.07 enkä vieläkään saa konsolia..tekstiviestissä luki että seuraavan kerran saat tietoa keskiviikkona 13.1 klo 15. Täälä ovat jo muut saaneet konsoleita/ovat saamassa niitä joulukuun aikana, jotka ovat saaneet tilausvahvistuksen samoihin aikoihin kuin minä niin en oikeen ymmärrä missä tässä nyt mennään? Olisi kiva saada jotain selvennystä tähän

Saitko sen viestin että ”voimme vahvistaa että saat konsolisi joulukuun erästä” ?  Itsellä tilausajat samaa luokkaa, muttei vielä ole mitään viestejä näkynyt.

Mitään muuta viestiä ei tullut kuin tuo, että tämän hetkisen tiedon mukaan saan konsolin 2021 vuoden puolella ja seuraavan kerran saan tietoa tilaukseni tilanteesta 13.1 klo 15. Onko sulle tullu toi ”voimme vahvistaa että saat konsolisi joulukuun erästä” ? vai mistä tälläisen viestin oot löytänyt?

Itselle ainakin tuli jo pian ennakkotilauksen alkamisen jälkeen tuo viesti, että saan koneen marras-joulukuun erästä ja myöhemmin tarkentui, että nimenmomaan joulukuun erästä, josta nyt laite on matkalla illalla kotiin. Erikoista sillä tilasin itsekin konsolin suunnilleen 11.56 aikaan.

 

Joo ite oon saanu nyt 3 kertaa ton kyseisen viestin, että saan ens vuoden puolella (eka tosiaan tuli sillon heti ennakkotilaus päivänä ku kaikki sai sen viestin, mihin erään pääsee) tää on siis ihan arpapeliä ja arvontaa että kuka saa ja kuka ei..ymmärtäisin jos olisin alkanut tilaamaan sitä klo 12 että en saa tänä vuonna koska ne tipahti sinne jo siinä klo 11.50 aikoihin, mutta tilaus on mennyt jo maaliin 11.56 ja se vielä että muut saavat sen jotka ovat samaan aikaan tilanneet. Niinkun aiemmin kirjoitin olisi kiva saada jotain selvennystä tähän jonkun elisalaisen toimesta. (Tuolla on aiemminkin otettu yksittäisiä tapauksia esille ja elisalainen on niitä tutkinut)



Mielenkiintoista. Olin itsekin varma, että oma tilaus menee hamaaseen tulevaisuteen. Erät on toki pieniä ja tilaajamäärät isoja, että varmaan on melkein sattuman kauppaa kuka sieltä kärkijoukossa tilanneista saa ensimmäisenä. Elisan päässä toki varmaan tekevät parhaansa tässä tilanteessa ja niillä määrillä mitä maahantuojalta tai Sonylta onnistuvat saamaan. 

 

 

Tässä sen huomaa, jo 3 on kirjottanu tohon mun kommenttiin 10min aikana, kaikilla sama tilausaika ja kaikki saa laitteen joulukuussa. Ja niitä on varmasti lisää, jotka saa sen nyt ja tilausaika sama tai jopa myöhemmin ku mulla (koska menee ihan arpapelillä jos puhutaan minuuteista) siks olis kiva saada joku elisalainen tähän kommentoimaan, koska jos vaikka omassa tilauksessa on sattunut joku virhe? Vaikuttaa vaan todella oudolta tilanteelta omaan tilausaikaani peilaten..


Huomasin muuten Elisan tilausvahvistuksesta erään jännän seikan. Kun tilasin pleikan silloin 18.9 ja tilausnumero oli 8271.....jne.. Mut nyt oma Elisa sivuilla näkyy ps5 se sopimus joka vielä suljettu, niin siellä tilausnumero on 8568.....jne.

Tuli vaan mieleen, et eikö tuo numero pitäisi olla sama??

Tuo numerosarjahan isonee koko ajan kun tilauksia tulee elisalle. 

Tässä tulee vaan niin harhaluuloiseksi, et tässä epäilee sitä, että tilaukseni olisi pompannut jonon hännille ja porukkaa päässyt ohi. Tarkistakaa muutkin onko teillä samat numerot vai onko normaalia, et tilausnumero vaihtuu jonotuksien/tilausvahvistuksen jälkeen.. 


Nyt tuli seurantakood tännekin, eikun odottelemaan ja F5 pohjaan 😄


Nyt tuli seurantakood tännekin, eikun odottelemaan ja F5 pohjaan 😄

Mihin kellonaikaan sait tilausvahvistuksen spostiin sillon 18.9?


Nyt tuli seurantakood tännekin, eikun odottelemaan ja F5 pohjaan 😄

Mihin kellonaikaan sait tilausvahvistuksen spostiin sillon 18.9?

En nyt muista, mutta eikai sillä niin vaikutusta ollut ? Tilasin itse konsolin sillon kuin tilaukset alkoi 12 maissa. Elisa muistaakseni tuohon on ottanut jo kantaa kun tilauksia meni läpi ennen 12.00 tuolla aiemmissa kommenteissa niin varmaa sieltä voi lukea syitä tai kysyä chatissä heiltä, jos konsolia ei saa nyt.


Nyt tuli seurantakood tännekin, eikun odottelemaan ja F5 pohjaan 😄

Tänne tuli myös. Ja toimitustapana matkahuolto.


Itse tilasin 12:02   ja vahvistus tuli 12:07 ja sain tänää seuranta koodin😎


Muistutuksena vielä, että konsoleiden saatavuustilanne on kansainvälisesti todella haastava. PS5-konsoli on ollut todella suosittu ja tilausmäärät ovat huomattavasti toimitusmääriä suurempia. 

Vajaa kuukausi sitten täällä käytiin samantyylistä  keskustelua tilaus- ja toimitusajoista. Silloin avasin asiaa tarkemmin. Kommentin pääset lukemaan tästä

 

Listaan tähän vielä eilen ja tänään lähteneet viestit muistutukseksi:

  • Olemme eilen (1.12) ja tänään (2.12.) lähettäneet vahvistuksen seurantakoodeineen niille asiakkaille, jotka ovat aiemmin saaneet tiedon, että tulevat saamaan laitteensa joulukuun erästä. Laitteet toimitetaan siis tämän viikon aikana. 
  • Tänään (2.12.) olemme lähettäneet kaikille tilaajille, jotka tulevat saamaan laitteen vuoden 2021 aikana, lisätietoja tilauksesta. Tilanne on valitettavasti se, että emme ole saaneet maahantuojalta vielä tarkempaa tietoa ensi vuoden toimituksista. Lähetämme tekstiviestillä tietoa tilauksesi tilanteesta seuraavan kerran keskiviikkona 13.1. Tarkennamme toimitusaikatietoa kuitenkin heti, jos saamme lisätietoja aiemmin.

Huomasin muuten Elisan tilausvahvistuksesta erään jännän seikan. Kun tilasin pleikan silloin 18.9 ja tilausnumero oli 8271.....jne.. Mut nyt oma Elisa sivuilla näkyy ps5 se sopimus joka vielä suljettu, niin siellä tilausnumero on 8568.....jne.

Tuli vaan mieleen, et eikö tuo numero pitäisi olla sama??

Tuo numerosarjahan isonee koko ajan kun tilauksia tulee elisalle. 

Tässä tulee vaan niin harhaluuloiseksi, et tässä epäilee sitä, että tilaukseni olisi pompannut jonon hännille ja porukkaa päässyt ohi. Tarkistakaa muutkin onko teillä samat numerot vai onko normaalia, et tilausnumero vaihtuu jonotuksien/tilausvahvistuksen jälkeen.. 

Täällä on samat numerot omissa tiedoissa ja tilausvahvistuksessa. 

Oletko siis perunut tilauksesi? Ehkä sen takia vaihtunut tilausnumero. 

Itselle ei riittänyt joulukuun erään. Klo 12:04 tuli tekstiviesti ja sähköposti klo 12:12 (levyasemallinen versio).


Ai hittolainen kun tuo ohjain tuntuu hauskalta! Aivan totaalinen mindblow, että kuinka tämä voikaan olla tällainen! Haha:grinning:

 

Ja laite on To-del-la hiljainen! Pelasin apexia eilen ja siinä missä vanha Pro huusi jo päävalikossa, tämä oli kuin kirkon penkillä vaikka silmiä hivelevä solid 60fps nakutti televisiostani suoraan verkkokalvoilleni.

 

Eniten tässä ärsyttää toki se, etten enää kerkiä instaa tai facea selailla pelin käynnistyessä. Se kun on päällä jo ennen kuin huomaatkaan :laughing:

 


Jahas, ei sit lähtenyt vielä eilen Postille Elisalta paketit vaikka seurantatunnus tuli jo klo 10. Jouluruuhkaa? Jospa tänään sit sais Postikin haettua paketin et viikonlopuks kerkeis. 


Jahas, ei sit lähtenyt vielä eilen Postille Elisalta paketit vaikka seurantatunnus tuli jo klo 10. Jouluruuhkaa? Jospa tänään sit sais Postikin haettua paketin et viikonlopuks kerkeis. 

Siksi minulla onkin toimituksena matkahuolto. Meillä täällä pohjoisessa kun ei smartpostiakaan ole. Matkahuolto toi joskus sunnuntainakin paketin. 👍🏻 Eilen lyöty puoli 2 kuljetukseen ja nyt on oulussa.


Huomasin muuten Elisan tilausvahvistuksesta erään jännän seikan. Kun tilasin pleikan silloin 18.9 ja tilausnumero oli 8271.....jne.. Mut nyt oma Elisa sivuilla näkyy ps5 se sopimus joka vielä suljettu, niin siellä tilausnumero on 8568.....jne.

Tuli vaan mieleen, et eikö tuo numero pitäisi olla sama??

Tuo numerosarjahan isonee koko ajan kun tilauksia tulee elisalle. 

Tässä tulee vaan niin harhaluuloiseksi, et tässä epäilee sitä, että tilaukseni olisi pompannut jonon hännille ja porukkaa päässyt ohi. Tarkistakaa muutkin onko teillä samat numerot vai onko normaalia, et tilausnumero vaihtuu jonotuksien/tilausvahvistuksen jälkeen.. 

Täällä on samat numerot omissa tiedoissa ja tilausvahvistuksessa. 

Oletko siis perunut tilauksesi? Ehkä sen takia vaihtunut tilausnumero. 

Itselle ei riittänyt joulukuun erään. Klo 12:04 tuli tekstiviesti ja sähköposti klo 12:12 (levyasemallinen versio).

Emää mitään ole perunut. Vaan odottanu tätä ku kuuta nousevaa.

 

Sitä mää tässä ihmettelinkin ku tilausnumero vaihtunut matkalla, eli mut on tiputettu myöhemmäksi, prkl mitä shaibaa tää koko ruljanssi. 


Jahas, ei sit lähtenyt vielä eilen Postille Elisalta paketit vaikka seurantatunnus tuli jo klo 10. Jouluruuhkaa? Jospa tänään sit sais Postikin haettua paketin et viikonlopuks kerkeis. 

Siksi minulla onkin toimituksena matkahuolto. Meillä täällä pohjoisessa kun ei smartpostiakaan ole. Matkahuolto toi joskus sunnuntainakin paketin. 👍🏻 Eilen lyöty puoli 2 kuljetukseen ja nyt on oulussa.

Hieno homma! Täällä etelässä puolestaan Posti toiminut aina paljon nopeammin ja vakuuttavammin. Elisan varastot on vieläpä Treellä (ainakin ollu vielä hetki sit), joten Treellä varastolta lajitteluun ja sieltä noudettavaks on toiminu aina alle 24h. Eikä siinä, ymmärrettävää että toisinaan on ruuhkia. 


Jotain on nyt menny pieleen kun ei paketti lähde. Postiko ei Tampereelta kulje vuorokaudessa? Ja Matkahuollolla ois jo konsoli käynnissä?

 

Chatin apu oli "ei tietoa". Onko täällä?


Jotain on nyt menny pieleen kun ei paketti lähde. Postiko ei Tampereelta kulje vuorokaudessa? Ja Matkahuollolla ois jo konsoli käynnissä?

 

Chatin apu oli "ei tietoa". Onko täällä?

Villi veikkaus että Posti ei oo käyny vaan noutamassa lähetyksiä eilen illalla toisin kuin Matkahuolto. Jospa tänään sit, yleensä ne on Elisan lähetyksissä päivittiny Postin sovellukseen joskus 19-20 välillä jos Treen varastoilta tavara lähtee. 


Huomasin muuten Elisan tilausvahvistuksesta erään jännän seikan. Kun tilasin pleikan silloin 18.9 ja tilausnumero oli 8271.....jne.. Mut nyt oma Elisa sivuilla näkyy ps5 se sopimus joka vielä suljettu, niin siellä tilausnumero on 8568.....jne.

Tuli vaan mieleen, et eikö tuo numero pitäisi olla sama??

Tuo numerosarjahan isonee koko ajan kun tilauksia tulee elisalle. 

Tässä tulee vaan niin harhaluuloiseksi, et tässä epäilee sitä, että tilaukseni olisi pompannut jonon hännille ja porukkaa päässyt ohi. Tarkistakaa muutkin onko teillä samat numerot vai onko normaalia, et tilausnumero vaihtuu jonotuksien/tilausvahvistuksen jälkeen.. 

Täällä on samat numerot omissa tiedoissa ja tilausvahvistuksessa. 

Oletko siis perunut tilauksesi? Ehkä sen takia vaihtunut tilausnumero. 

Itselle ei riittänyt joulukuun erään. Klo 12:04 tuli tekstiviesti ja sähköposti klo 12:12 (levyasemallinen versio).

Emää mitään ole perunut. Vaan odottanu tätä ku kuuta nousevaa.

 

Sitä mää tässä ihmettelinkin ku tilausnumero vaihtunut matkalla, eli mut on tiputettu myöhemmäksi, prkl mitä shaibaa tää koko ruljanssi. 

Same issue here! I just checked my original order number and is has changed from 8211… to 8703..!!! This looks like a clear evidence to me that Elisa is rearranging order queues as they wish! So disappointed! I got text message yesterday that I will get more info on 13.01. Seriously?! Btw I received the order confirmation shortly after 12 on 18.09. I understand, that quantities received and demand differed but come on ELISA! Be more transparent about the process! Why hiding it so well and not giving out a simple information as a queueing number/place??? This whole thing seems very sketchy and fishy!!! Wonder what Consumer protection services would think about this..  


Huomasin muuten Elisan tilausvahvistuksesta erään jännän seikan. Kun tilasin pleikan silloin 18.9 ja tilausnumero oli 8271.....jne.. Mut nyt oma Elisa sivuilla näkyy ps5 se sopimus joka vielä suljettu, niin siellä tilausnumero on 8568.....jne.

Tuli vaan mieleen, et eikö tuo numero pitäisi olla sama??

Tuo numerosarjahan isonee koko ajan kun tilauksia tulee elisalle. 

Tässä tulee vaan niin harhaluuloiseksi, et tässä epäilee sitä, että tilaukseni olisi pompannut jonon hännille ja porukkaa päässyt ohi. Tarkistakaa muutkin onko teillä samat numerot vai onko normaalia, et tilausnumero vaihtuu jonotuksien/tilausvahvistuksen jälkeen.. 

Täällä on samat numerot omissa tiedoissa ja tilausvahvistuksessa. 

Oletko siis perunut tilauksesi? Ehkä sen takia vaihtunut tilausnumero. 

Itselle ei riittänyt joulukuun erään. Klo 12:04 tuli tekstiviesti ja sähköposti klo 12:12 (levyasemallinen versio).

Emää mitään ole perunut. Vaan odottanu tätä ku kuuta nousevaa.

 

Sitä mää tässä ihmettelinkin ku tilausnumero vaihtunut matkalla, eli mut on tiputettu myöhemmäksi, prkl mitä shaibaa tää koko ruljanssi. 

Same issue here! I just checked my original order number and is has changed from 8211… to 8703..!!! This looks like a clear evidence to me that Elisa is rearranging order queues as they wish! So disappointed! I got text message yesterday that I will get more info on 13.01. Seriously?! Btw I received the order confirmation shortly after 12 on 18.09. I understand, that quantities received and demand differed but come on ELISA! Be more transparent about the process! Why hiding it so well and not giving out a simple information as a queueing number/place??? This whole thing seems very sketchy and fishy!!! Wonder what Consumer protection services would think about this..  

 

Vaikuttaisi siltä, että tässä ehkä sekoitetaan nyt kaksi eri asiaa. OmaElisassa näkyy sopimusnumero ja tilausvahvituksella näkyy tilausnumero. Näillä ei ole vaikutusta paikkaan toimitusjonossa vaan ne ovat puhtaasti järjestelmän luomia tunnisteita tilaukselle ja sopimukselle. Olen avannut tilaus- ja toimitusjonoasiaa tarkemmin :arrow_right:täällä

 

And same in English:

It seems that perhaps two different things are now being compared here. OmaElisa shows the contract number and the order confirmation shows the order number. These do not effect on the place in the delivery queue and are purely system-created tags for the order and contract. I have opened the subject of order and delivery queue :arrow_right:here 


Minulle tuli soitto noin kello 14 että virheellisesti tullut tieto eilen että konsolisi olisi postitettu. Oikeasti näin ei ole vaan on käynyt virhe varastolla ja Elisan järjestelmässä. Seuraava mahdollinen toimitus on Helmikuussa 2021. Tilasin itsekin kuitenkin heti kun tilaus aukesi 18.9 kello 12:01 levyasemallisen mallin. Hyvitykseksi Elisalta saa joko lisälaitteen tai pelin. 

Oli jotenkin todella stressaantuneen kuuloinen soittaja joten vaikka kuinka harmittaisi niin ollaan ymmärtäväisiä, minua asia nyt ei harmittanut pelailen sitten jotain muuta helmikuuhun asti. 


Itsekkin ihmettellyt miksi posti ei ole vielä pakettia noutanut,vaikka seurantakoodi on tullut. Vai onko odotettavissa että tulee puhelu varaston töpeksinnästä myös tänne?


Jotain on nyt menny pieleen kun ei paketti lähde. Postiko ei Tampereelta kulje vuorokaudessa? Ja Matkahuollolla ois jo konsoli käynnissä?

 

Chatin apu oli "ei tietoa". Onko täällä?

Villi veikkaus että Posti ei oo käyny vaan noutamassa lähetyksiä eilen illalla toisin kuin Matkahuolto. Jospa tänään sit, yleensä ne on Elisan lähetyksissä päivittiny Postin sovellukseen joskus 19-20 välillä jos Treen varastoilta tavara lähtee. 

Vieläki "Lähetys ei ole vielä saapunut Postille".

Elisan chattiaspa tänään raivolopetti kun kysyin että "Matkahuollon valinneet pelaavat jo konsoleillaan toista päivää, kuka tietää milloin konsolit lähtee?" Asiakaspalvelu toimii.

Onko täälä nyt ketään joka osaa sanoa että milloin se konsoli haetaan lähetykseen?

Onko kenelläkään Posti hakenu konsolia lähetykseen?

Onko tämä päällä vai huudanko tuuleen tääläkin?


Jotain on nyt menny pieleen kun ei paketti lähde. Postiko ei Tampereelta kulje vuorokaudessa? Ja Matkahuollolla ois jo konsoli käynnissä?

 

Chatin apu oli "ei tietoa". Onko täällä?

Villi veikkaus että Posti ei oo käyny vaan noutamassa lähetyksiä eilen illalla toisin kuin Matkahuolto. Jospa tänään sit, yleensä ne on Elisan lähetyksissä päivittiny Postin sovellukseen joskus 19-20 välillä jos Treen varastoilta tavara lähtee. 

Vieläki "Lähetys ei ole vielä saapunut Postille".

Elisan chattiaspa tänään raivolopetti kun kysyin että "Matkahuollon valinneet pelaavat jo konsoleillaan toista päivää, kuka tietää milloin konsolit lähtee?" Asiakaspalvelu toimii.

Onko täälä nyt ketään joka osaa sanoa että milloin se konsoli haetaan lähetykseen?

Onko kenelläkään Posti hakenu konsolia lähetykseen?

Onko tämä päällä vai huudanko tuuleen tääläkin?

Oon kans kuumeisesti odottanu että päivittyis postin seuranta sivu, mutta mitään ei oo tapahtunu. 02.12 klo 10.15 sinne tuli se ennakkoilmoitus, mutta se on sit ainut. Toivottavasti tänään sinne tulis vähä uutta tietoa :)


Jep, alkaa hieman olemaan jo turhauttavaa kun muilla palveluilla olis konsolit jo saatu. Sekin vielä et jos nää nyt Treen varastoilta tulee ni olisin hakenut jo omani kauan sit jos olis ollut mahdollista. Varmaan siellä on Postilla on vaan ruuhkaa eikä oo autoja riittäny tms mut luulis et Elisa on niin iso asiakas et sen lähetykset hoidetaan alta pois asap. 


PS5 kotona. Lähti matkahuollolla keskiviikkona 15.26 liikkeelle ja tänään aamulla 7.22 täällä pohjoisessa. Kiitos Elisa ja hyvää joulua kaikille. Malttakaa kyllä ne sieltä tulee. 👍🏻


Jaa-a. Itse olin jo valmistautunut paketin noutamiseen eilen, mutta kas, ei ollutkaan löytänyt perille Matkahuollon pisteeltä alle kilometrin päästä. Pitäisikö nyt itsekin varautua siihen, että varaston virheen takia lähetettiin olematon paketti.

 

Noh, katsotaan mitä päivän aikana selviää. Ei kovin mukavaa, mutta eipä tälle itse voi mitään.


Osallistu keskusteluun