Skip to main content

PS5-konsolin virallinen lanseerauspäivä on 19.11.2020 :gem: 

Viimeisin erämyynti:

  • PS5 Standard ja Digital -konsolien rajoitettu erä tuli tilattavaksi Elisan myymälöihin ja Palvelupuoteihin 30.9.2022. Kyseessä on rajoitettu erä ja tilauksia ei oteta enää vastaan, kun se on myyty. 
  • Tarkempia tietoja erästä löydät tästä kommentista

 

Ajankohtainen saatavuus- ja toimitustilanne:point_down:

 

Minkälainen saatavuustilanne PlayStation 5-konsoleissa on? :thought_balloon:

  • Saatavuustilanne jatkuu edelleen haastavana ja tällä hetkellä konsoleita tulee tilattavaksi sitä mukaan, kun eriä meille saapuu. Erien myynnistä tiedotetaan erikseen tässä ketjussa.

Missä järjestyksessä laitteet toimitetaan? :thought_balloon:

  • Toimitamme laitteita toimitusjonosta tilausjärjestyksessä. Tilauksesi on siirtynyt toimitusjonoon, kun tilauksesi on kokonaisuudessaan käsitelty.

 

Alkuperäinen aloituspostaus:point_down:

PlayStation 5 -konsoli on avattu ennakkomyyntiin myös Elisan verkkokaupassa. Valitettavasti emme juuri nyt ota vastaan uusia tilauksia PS5-konsoleista huonon saatavuuden vuoksi. Tulemme saamaan rajattuja määriä konsoleita ja toimitamme niitä asiakkaille tilausjärjestyksessä.

Konsoleiden saatavuus lähiaikoina on globaalisti haastava. Elisan verkkokaupassa 18.9.2020 käynnistetty PS5 ennakkomyynti on ylittänyt kaikki arvioidut toimitusmäärät.

Tällä hetkellä on jo tiedossa, että toimitustilanne tulee olemaan pitkään haastava.  Saatavuuden on ennustettu pysyvän heikkona vielä vuonna 2021.

Valitettavasti emme voi tällä hetkellä ottaa vastaan uusia tilauksia PlayStation 5 -konsoleita, tilausmahdollisuus avataan uudelleen saatavuustilanteen helpottaessa.

 

Usein kysytyt kysymykset PlayStation 5 -konsoleiden toimituksesta ja jonotilanteesta:

 

Milloin saan tilaamani PS5 pelikonsolin?

  • Tilanne on tällä hetkellä se, että saamme kerran kuukaudessa erän PlayStation 5 -konsoleita. Saamme maahantuojalta aina erikseen tiedon kuukausittain saamastamme toimituserän suuruudesta ja toimitusaikataulusta näiden tarkentuessa. Koska tarkempaa tietoa määristä ei ole pitkälle tulevaisuuteen, emme valitettavasti pysty tarkasti arvioimaan millä hetkellä pystymme tietyn päivämäärän tilauksen toimittamaan.
  • Tiedotamme kaikkia konsolin tilanneita kuukausittain tekstiviestillä oman tilauksen tilanteesta. Näissä viesteissä ilmoitamme toimitusaika-arvion niille tilaajille, jotka tulevat saamaan konsolin kyseisen kuukauden erästä. Muille ilmoitamme, milloin lähetämme seuraavan kerran tekstiviestillä tietoa toimitustilanteesta. Tällä konseptilla mennään, kunnes konsoleiden saatavuustilanne paranee ja saamme isompia määriä Suomeen.

Paljonko tilauksia on toimitusjonossa ja millä sijalla olen jonossa?

  • Julkisesti emme voi valitettavasti kertoa jonossa olevien tilausten tarkkoja kappalemääriä tai yksittäisen tilauksen paikkaa jonossa. PS5 Standard -konsolin osalta jonomme on reilusti nelinumeroinen ja PS5 Digital Edition -konsolin osalta jäädään kolminumeroiseksi.

Mihin tilauspäivämäärään asti jonoa on saatu purettua?

  • Konsoli on ollut tilattavissa verkkokaupastamme ennakkomyynnin aloituspäivästä 18.9.2020 alkaen. Konsoleiden tilaus verkkokaupastamme on toistaiseksi tauolla. Ennakkomyynnin aloituspäivän tilausrypäs on siis saatu purettua ja jatkossa saapuvilla toimituserillä puretaan useamman päivän tilauksia kerrallaan.​​​​​​Kerromme viimeisen toimittamattoman tilauksen päivämäärän aina saatavuustietojen yhteydessä. Ajantasaisimman tiedon löydät siis ylempää.

Mistä voin tarkistaa oman tilaukseni tilauspäivän?

  • Tilauspäivämäärän voit tarkistaa tilausvahvistukselta (löytyy sähköpostistasi!) tai OmaElisan tilauksen seurannasta (mikäli tilauksesta on alle kuusi (6) kuukautta). Huomioithan, että kaikissa tilanteissa jonopaikka ei ole yhtäkuin tilauspäivä. Tilaus siirtyy jonoon, kun tilaus on käsitelty - tilauksen käsittelyssä tarkistetaan esimerkiksi luotto- ja osoitetiedot. Mikäli tilauksella on vaikka osoitetiedoissa virhe, siirtyy tilaus jonoon vasta kun osoite on korjattu.

Tekemäni tilaus ei näy OmaElisassa?

  • Laitetilaukset ovat OmaElisan tilauksen seurannassa näkyvillä puolen vuoden ajan. Tilaukset ovat normaalisti voimassa, eivätkä ne ole peruuntuneet, vaikka tilausta ei näy OmaElisassa. Tiedotamme kaikkia tilanneita toimitusten etenemisestä tekstiviestillä luvatun aikataulun mukaisesti. Kun tilauksesi etenee toimitukseen, lähetämme tekstiviestillä tietoa toimituksesta sekä lähetystunnuksen. Asiaa avattu enemmän tässä kommentissa.

 

 

Aiempi saatavuusviestintä:point_down:

Saatavuus- ja toimitustilanne 23.9.2020 

Arvio PS5 -lisätarvikkeiden saatavuudesta ja toimituksesta 2020 aikana

Saatavuus- ja toimitustilanne 4.11.2020

Lisätarvikkeiden saatavuus- ja toimitustilanne 12.11.2020

Saatavuus- ja toimitustilanne 1.12.2020

Saatavuus- ja toimitustilanne 13.1.2021

Saatavuus- ja toimitustilanne 11.2.2021

Saatavuus- ja toimitustilanne 17.3.2021

Saatavuus- ja toimitustilanne 14.4.2021

Lisätarvikkeiden saatavuustilanne 14.4.2021

Tiedotus toimitustilanteesta 6.5.2021

Saatavuus- ja toimitustilanne 18.5.2021

Tietoa toimituksista 19.5.2021

Lisätarvikkeiden saatavuustilanne 19.5.2021
Toimitustilanne 20.5.2021

Tietoa toimituksista 2.6.2021

Saatavuus- ja toimitustilanne 16.6.2021

Tietoa toimituksista 30.6.2021

Saatavuus- ja toimitustilanne 21.7.2021

 Tietoa toimituksista 5.8.2021 

Tietoa toimituksista 13.8.2021

Saatavuus- ja toimitustilanne 18.8.2021

 Tietoa toimituksista 1.9.2021

Saatavuus- ja toimitustilanne 15.9.2021

Tietoa toimituksista 7.10.2021

Saatavuus- ja toimitustilanne 13.10.2021

Tietoa toimituksista 29.10.2021

Tietoa toimituksista 8.11.2021

Saatavuus- ja toimitustilanne 17.11.2021

Saatavuus- ja toimitustilanne 19.1.2022

Saatavuus- ja toimitustilanne 16.3.2022

Saatavuus- ja toimitustilanne 3.2.2022

Saatavuus- ja toimitustilanne 22.4.2022

 

 

 

Päivitämme saatavuustietoja sekä toimitusten aikatauluja keskitetysti tähän ketjuun. Aiempi ketju samasta aiheesta täällä.
 

Viimeksi päivitetty 10.5.2022

At what time should we expect this text message to arrive today?


Ei oo tullu tekstaria. Kuten ei tullut siitäkän milloin saa ennakkovarata vaikka jätin pyydetylle sivulle tietoni jo pari kk sitten. Kihlattu jätti yhttietonsa vasta julkkarin jälkeen ja sai viestin ennakkomyynnin alkamisesta vaikkei ole edes Elisan asiakas. Hiiiiieeeeeeenoa toiminta.

T: tuleva ex-asiakas

 

Jopas nyt yksi konsoli saa mielen järkkymään. Itsekään en saanut tekstaria, enkä ilmoitussähköpostia ennakkomyynnin avautumisesta. Ei vaikka kysyin konsolin tilannetta sinä samana päivänä about tunti ennen ennakkomyyntiä, niin ei aspa sanonu mitään siitä. Sitten siinä 12.30 maissa kävin selailemassa huvikseni elisan valikoimia, niin siellähän se konsoli oli myynnissä. 

 

En siltikään menetä yöunia, vaikka sitä konsolia en saisi julkaisupäiväksi. Ei elämä ole niin vakavaa. Kyllä se uusi konsoli sieltä tulee. Tietääpä tyhjätä ennakkoon tv-taso vanhasta prosta ja antaa se pojalle :)

 

 

Näinpä juuri:D Pitää ymmärtää että aika monella jälleenmyyjällä on vaikeuksia näiden uusien konsolien kanssa, eikä uskalla lupailla mitään ettei ala sitten kauhea itku jälkeen päin :D


At what time should we expect this text message to arrive today?

@iliev1914 They should start arriving within few hours :relaxed:


Tiedoksi: 11:56 vahvistetulla tilaus ajankohdalla ei päässyt tänä vuonna toimitettaviin ps5 konsoleihin kiinni. 😔


Kyllä on ollut Elisalla ilmeisen pieni satsi noita levyasemallisia konsoleita…

 

tilaus sisällä klo 11.56 mistä sain "kiitos tilauksesta" mailin.

 

Itse tilausvahvistus saapui klo 12.07.... 

 

Ja kun luulin olevani vahvoilla, kun rämpyttelin ostoskoria klo 11.45 alkaen... :/ 

 

Ei voi mitään....

 


Tiedoksi: 11:56 vahvistetulla tilaus ajankohdalla ei päässyt tänä vuonna toimitettaviin ps5 konsoleihin kiinni. 😔

Joo, aikamoista. Täälläkin vahvistettu tilaus ennen klo 12 ja sillä ei konsolia irronnut...


Uusiin bokseihin samanlainen statusketju? Tietää milloin pääsee tilaamaan ja milloin voi odottaa saapuvaksi 🙂

Moi,

 

uusien boxien osalta meillä ei vielä ole muuta kerrottavaa kuin että toivon mukaan heti 2021 alkuun saamme myytävää ja oman ennakkomyyntimme käyntiin.

Valitettavasti me emme olleet Boxien ensi aallossa mukana ennakkomyynnin osalta, mutta informoimme toki heti kun asiasta faktoja.

 

  • Max

Tilaamista “ennakkoon vaikeutti vielä” myyntituotteen "häive-efekti", ajoittain tuote näkyi sivulla ja ajoittain ei, ilmeisesti tilauskorin vähvistaminenkin oli jotenkin sidoksissa tuohon sivuston päivitykseen… no ei mahda mitään. onnittelut heille ketä arpaonni suosi. ☺️


Se kyllä kiinnostaisi tietää, että jos konsoleita tulisi tälle vuodelle vielä lisää millä “sijalla” niihin omalla varauksella on. 

 

Tämä olisi arvokas tieto sen osalta peruuttaako koko ennakkotilausta vai jääd odottamaan ihmettä. 😄


Millonkoha sitä viestii saattaa tulla? 

 

Itselle tuli ainakin just äsken.
Ja “Valitettavasti ensimmäisen erän konsoleita ei riittänyt sinulle” vaikka tilasinkin samana päivänä hetken listauksen jälkeen.

Sonyhän kyllä ilmoitti juuri, että enemmän eriä on vielä tekeillä - liekö sitten mahdollista että niitä Elisakin saisi lisää, ei voi tietää.

 


Se kyllä kiinnostaisi tietää, että jos konsoleita tulisi tälle vuodelle vielä lisää millä “sijalla” niihin omalla varauksella on. 

 

Tämä olisi arvokas tieto sen osalta peruuttaako koko ennakkotilausta vai jääd odottamaan ihmettä. 😄

Nimenomaan. Laitoin samalla tilaukseen ohjaimen ja telakan, joten voisi nuokin tilaukset sitten perua, jos joutuu pidempään odottelemaan. 


Moi,

toivottavasti ymmärrätte että mitään tarkkoja tilaus / toimitusmääriä emme pysty kommunikoimaan.

Sen verran voin valottaa tilannetta että kun tuotteita kauppaan päiviteltiin niin siihen 11:55- 12:30 aikavälille tuli aivan tolkuton määrä tilauksia.

 

Käymme jatkuvaa dialogia maahantuojan kanssa ja teemme parhaamme tässä taistelussa jotta saisimme lisää konsoleita teille, mutta tilanne on kaiken kaikkiaan erittäin haastava.

 

  • Max

Se kyllä kiinnostaisi tietää, että jos konsoleita tulisi tälle vuodelle vielä lisää millä “sijalla” niihin omalla varauksella on. 

 

Tämä olisi arvokas tieto sen osalta peruuttaako koko ennakkotilausta vai jääd odottamaan ihmettä. 😄

Ihan samaa mietin, Sony kun kuitenkin kirjoitteli, että aikovat vielä uusia ennakkotilauskonsoleita tekaista… 

Olis kyllä heikkoa joutua odotteleen johonkin tammikuuhun … hmh hmh… Pistää ärsyttämään vielä enemmän noi “skalpeeraajat”, jotka ostelee useampia tusinoita konsoleita bottejen ja skriptien avulla, myydäkseen hulluilla hinnoilla ja sit jää monet ilman...


Näin luki äsken tulleessa tekstiviestissä ja tuotteen sain koriin 11.54, tekstiviestin tilauksesta 11.56 ja tilausvahvistuksen sähköpostiin 12.07

"Tämän hetkisen arvion mukaan tulet saamaan pelikonsolin ensimmäisten joukossa loppuvuoden 2020 aikana."


Nyt tuli tekstiviesti. Olen ensimmäisten joukossa, jotka tuon konsolin saa. Tilauksen tein about 12.30.


Eli Elisa ei sittenkään myy konsoleita tilausjärjestyksessä.....


Moi,

toivottavasti ymmärrätte että mitään tarkkoja tilaus / toimitusmääriä emme pysty kommunikoimaan.

Sen verran voin valottaa tilannetta että kun tuotteita kauppaan päiviteltiin niin siihen 11:55- 12:30 aikavälille tuli aivan tolkuton määrä tilauksia.

 

Käymme jatkuvaa dialogia maahantuojan kanssa ja teemme parhaamme tässä taistelussa jotta saisimme lisää konsoleita teille, mutta tilanne on kaiken kaikkiaan erittäin haastava.

 

  • Max

Ok, ymmärrettävää.. Kiitos infosta ja tsemppiä sen kaaoksen kanssa mitä tää härdelli teille työntekijöillekin varmasti aiheuttaa.


Eli Elisa ei sittenkään myy konsoleita tilausjärjestyksessä.....

 

Riippuu varmaan minkä mallin tilasi. Itse otin all digital


Tämä jo toki valotti asiaa itselleni riittävällä tarkkuudella jos ensimmäiset tilaukset on tehty. 55 ja itselläni 56 niin ainakaan ihan hännillä ei todennäköisyyden valossa olla, joten ehkä pistä sormet ristiin ja jätän tilauksen voimaan. Eikös edelleen järjestys ole ratkaiseva tekijä jos lisää laitteita jostain konsolitaivaalya tänne pohjolaan tipahtaisi? ☺️


tilausvahvistus tekstiviestillä 11:55, ei mahtunut tämän vuoden puolelle...  


Se kyllä kiinnostaisi tietää, että jos konsoleita tulisi tälle vuodelle vielä lisää millä “sijalla” niihin omalla varauksella on. 

 

Tämä olisi arvokas tieto sen osalta peruuttaako koko ennakkotilausta vai jääd odottamaan ihmettä. 😄

Tuskimpa pääset enään toisessa puljussa paremmille sijoille kun otat huomioon että monessa paikassa tilauksia alettu ottaa jo kauan sitten :D


Jesodes, minkä version tilasit?


Eli Elisa ei sittenkään myy konsoleita tilausjärjestyksessä.....

 

Riippuu varmaan minkä mallin tilasi. Itse otin all digital

No tämä selittää…

Hätäisenä keskustelua lukiessani oletin sokeana että "tottakai tämäkin on levyasemalla varustettu versio"

My bad 😅


Ok. Eli ei mene varausjärjestyksessä näiden jako. Periaattessa lähtee peruutukseen ja odotellaan kauppojen hyllylle. 


Jesodes, minkä version tilasit?

Levyasemalla


Osallistu keskusteluun